BBC vesti na srpskom

EURO 2020: Portugal predao krunu - važno je zvati se Azar, Holandija ide kući

Protivnik reprezentacije Češke u četvrtfinalu biće Danska, a ta utakmica igra se 3. jula u Bakuu, glavnom gradu Azerbejdžana.

BBC News 27.06.2021
Portugal's Cristiano Ronaldo
Getty Images

Od večeras je jasno - kako god da se završi EURO 2020, Stari kontinent će dobiti novog šampiona jer je branilac trofeja Portugalija u osmini finala izgubila od Belgije sa 1:0.

Strelac pogotka koji je Kristijana Ronalda i drugove poslao kući bio je Torgen Azar u 42. minutu.

Ranije danas, senzaciju je priredila Češka koja je u Budimpešti savladala Holandiju sa 2:0.

U četvrtfinalu, Belgija će igrati protiv Italije, dok će Češka odmeriti snage sa Danskom.

Nezaustavljivi Azar

Portugal je bio za nijansu aktivniji tim u većem delu prvog poluvremena meča u Sevilji, dok su Belgijanci na momente delovali uspavano.

U šestom minutu, Diogo Žota je šutirao sa ivice kaznenog prostora, ali je lopta prohujala pored desne stative.

Kristijano Ronaldo je u 25. minutu oprobao šut iz slobodnog udarca - belgijski golman Tibo Kurtoa bio je na mestu.

A onda, kada su navijači verovatno već počeli da razmišljaju o tome kako da provedu pauzu na poluvremenu, usledio je topovski udarac Torgena Azara.

Mlađi brat nešto poznatijeg Edena uspeo je da iznenadi portugaskog golmana udarcem sa mnogo felša i ovaj gol će svakako ući u konkurenciju za najatraktivnije pogotke na šampionatu.

Portugalci su, očekivano, u nastavku utakmice krenuli na sve ili ništa - u 58. minutu je Dijego Žota lepo gađao glavom pravo u golmana.

Belgija se povukla u završnici meča, a Portugalci su u poslednjih deset minuta propustili tri sasvim dobre prilike za izjednačenje - najpre Ruben Dijas, zatim Rafael Gereiro, a na kraju i Andre Silva.

Netherlands v Czech Republic
EPA

De Lihtov crveni uvod u senzaciju

Navijači Češke u Budimpešti doživeli su pravu fudbalsku bajku, a ova reprezentacija napravila je veliko iznenađenje.

Iako nisu bili potpuni autsajderi, fudbalska javnost je uoči meča prednost ipak davala Holandiji.

Ali drugo poluvreme na stadionu u Budimpešti je u potpunosti pripalo Česima.

Tome je, doduše, kumovao i crveni karton Matijasa de Lihta u 55. minutu, posle namernog igranja rukom prilikom kontranapada Češke.

Da bi bio potpuno siguran, ruski Sudija Sergej Karasev je za ovakvu odluku konsultovao i kolege iz VAR sobe.

Senzaciju Češke najavio je Tomas Holeš u 68. minutu, kada se dobro snašao posle kornera, a sve je bilo jasno posle gola Patrika Šika.

U nastavku duela, Holandija sa desetoricom fudbalera nije uspela da poveže redove i ozbiljnije ugrozi rivala.

Utakmica je bila puna tempa, a tribina krcate pošto su u Mađarskoj na snazi vrlo labave Kovid mere.

Ipak, konkretnih prilika nije bilo previše u prvom delu utakmice.

Po jedna šansa na obe strane - Matijas de Liht za Holanđane u osmom i Antonin Barak u 42. minutu kod Čeha, ali nisu bili precizni.

Bez zabrane za zastavu duginih boja u Budimpešti

Evropska fudbalska unija (UEFA) dozvolila je zastave duginih boja na stadionu u Budimpešti.

Navijači širom Evrope su u dosadašnjem toku šampionata isticali zastavu duginih boja u znak podrške pripadnicima LGBT populacije.

UEFA je navela da je obavestila Fudbalski savez Mađarske da „simboli duginih boja nisu politički i da su u skladu sa njenom kampanjom za jednakost".

Mađarska se suočava sa oštrim kritikama zbog novog zakona koji zabranjuje promovisanje homoseksualnosti i promene pola među maloletnicima.

Holandija je jedna od najglasnijih kritičara tog zakona.

Pretnje smrću napadaču Španije

Selektor fudbalske reprezentacije Španije Luis Enrike rekao je da pretnje smrću upućene napadaču Alvaru Morati i njegovoj porodici moraju naići na „snažan odgovor" policije.

Morata je ranije rekao da je dobio pretnje pošto je propustio veliki broj prilika za gol u utakmicama grupne faze.

Među tim promašajima bio je i promašen penal protiv Slovačke sredinom nedelje.

„Kada govorimo o pretnjama, to je pitanje za policiju i predstavlja ozbiljno krivično delo", rekao je Enrike.

Kapiten Španije Koke je takođe osudio pretnje i rekao da je snažno zagrlio Moratu u znak podrške.

Fudbaleri Španije igraju u ponedeljak od 18 sati u Kopenhagenu protiv Hrvatske meč osmine finala Evropskog prvenstva.