Arhiva » Vesti » Večernje novosti 08.06.2008

Ruka pomirenja socijalistima

Večernje novosti nedelja, 8. jun 2008.
Boris Tadić na sednici Glavnog odbora DS

OD članova Glavnog odbora svoje stranke Boris Tadić u subotu je zatražio i dobio podršku da DS napravi vladu sa listom Socijalističke partije Srbije. Lider demokrata zatražio je da se na lokalu naprave dogovori sa socijalistima, "da se stegne ruka onima sa kojima su se sukobili devedesetih" i da se nađu zajednička rešenja za bolju budućnost.

U "demokratskom" duhu, šaljivim tonom, Tadić je poručio članovima GO da će, ako ne urade onako kako im je rekao, onda "imati problema sa njim".

Kakvim su tonovima oni uzvratili Tadiću, ostalo je iza zatvorenih vrata drugog dela sednice, nakon koje je saopšteno da je GO ovlastio predsednika stranke da vodi pregovore o formiranju vlade i da odluči o kadrovskim rešenjima iz DS za novi ministarski kabinet.

- Sa SPS smo bili veliki protivnici devedesetih, ali mi nismo zlopamtila. To je snaga DS-a: spremni smo zarad budućnosti na političke dogovore. Ne tražim podršku za formiranje vlade sa listom koju vodi Vojislav Koštunica, niti sa listom koju vodi Vojislav Šešelj - obratio se Tadić članstvu, a za ovu poslednju rečenicu nagrađen je aplauzom.

Zatim je nasmejao sve najavom koja je potpuno otvorila sve karte:

- Nastavićemo pregovore, koje još nismo započeli, sa svim predstavnicima stranaka koje su ušle u parlament.

Time je lider DS potvrdio da njegova lista nije na klupi za rezervne igrače kada se pregovara o vladi, već da u tim razgovorima i te kako učestvuje.

Sudeći prema raspoloženju visokih funkcionera DS, oni vladu očekuju već krajem meseca.

Ističući da je Srbiji potrebna vlada

što pre, Tadić je rekao da je "ovo šansa da u predstojeće četiri godine građani budu objedinjeni za ulazak u EU, za očuvanje integriteta i socijalno odgovornu državu".

- Kada bi opet bilo izbora, lista koju bi predvodila DS dobila bi još veći broj glasova, ali DS ne kalkuliše novim izborima - tvrdi njen lider. - Nama je data odgovornost da pronađemo rešenje i jedini izlaz je da uspostavimo vladu sa SPS u kojoj bi bili i predstavnici vojvođanskih Mađara, a kasnije bi ta grupacija mogla da uspostavi dijalog i sa drugim strankama. To je jedini način da se izađe iz pat pozicije.

Kako je sročio Tadić, "legitimni predstavnici Srbije od pre 2000. godine (SPS) i njeni legitimni predstavnici posle 2000." mogu da dovedu do socijalnog pomirenja i socijalno odgovornog društva.

Kao što je DS spremna da sve oprosti onima sa kojima se sukobljavala devedesetih, prema rečima njenog lidera, spremna je da oprosti i onima sa kojima se sukobljavala pre mesec dana. Tako je on najavio da će po formiranju vlade sa SPS, morati da se otpočene dijalog i sa drugim listama, "jer DS vodi državotvornu politiku".

Ali, pošto su pobede te koje se broje, Tadić je zaključio:

- Džaba nam pobeda na izborima ako ne pobedimo u formiranju vlade, kako bismo mogli i da sprovodimo politiku za koju se zalažemo.

OČEKUJEM IZVINJENJA

TREBA nam vlada koja će pomiriti etničke sukobe, a ne takozvana nacionalna vlada koja samo može da dovede do novih tenzija. Ona ne može biti ništa drugo do nacionalistička - rekao je Tadić. Zatim je naveo principe nacionalne strategije u okolnostima u kojima živimo u regionu: priznavanje teritorijalnog integriteta svake susedne države; namera za pomirenje među narodima bivše Jugoslavije; oni koji su počinili zločine da budu osuđeni; Srbija i srpski narod imaju legitiman interes da budu zajedno, povezani i niko ne može da spreči srpski narod da sprovodi svoje legitimne interese; investicije u regionu gde god živi srpski narod; neprihvatanje negiranja zločina prema našem narodu.

- Zato očekujem izvinjenje sa druge strane - rekao je Tadić, podsećajući da je on taj korak već učinio.

POJAČANJA

ČLANOVI Glavnog odbora Demokratske stranke od subote su i istoričar Predrag Marković, profesor Stevan Lilić, glumac Predrag Ejdus, sportski direktor VK Partizan Nenad Manojlović, vaterpolista Aleksanadar Šapić, fudbaler Savo Milošević, Nebojša Krstić...

U Predsedništvo demokrata ušli su Srđan Šaper i Borislav Novaković.

Preuzeto sa sajta novosti.rs »

Povezane vesti

Ivica u vladu sa „dva bola“
Glas javnosti nedelja, 8. jun 2008.
RUKE PRUŽA, U LICE IH LJUBI
Kurir nedelja, 8. jun 2008.
Rešenje za izlazak iz pat pozicije
Dnevnik nedelja, 8. jun 2008.
Tadić: Sa SPS-om na svim nivoima
Politika nedelja, 8. jun 2008.

Ključne reči

Boris Tadić DS

Komentari

Pošaljite vaš komentar »
08.06.2008 11:05
lea
Ako Tadić pruža ruku pomirenja socijalistima, mogao bi i svima ostalima!!! Jasno je zbog čega to Tadić radi. Samo, gde je tu moral i princip...? I sa jedne i sa druge strane!?
08.06.2008 12:13
cini
ovoga vise netreba komentarisati
08.06.2008 12:29
Boris Tadic zvani Amer
Ne samo u lice... Bruka i sramota za Demokratsku Stranku. Stidim se koga sam glasao.
08.06.2008 13:21
S.Jovanović
Puko si Tadiću... ovo je početak kraja tvoje stranke! U Beogradu se to najbolje vidi zato ste tu i pukli, ko će to više da glasa za tvoje "demokrate"? Stranku punu lopova, špekulanata, tajkuna, samouverenih neznalica koji su na položajima zbog stranačke pripadnosti, a koji se skrivaju iza jedne plemenite ideje demokratije radi ličnog interesa, nikada više FUJ! Nije prošlo ni mesec dana od izbora na kojima si obećavao da ćeš se obračunati sa šljamom iz sopstvene stranke a tvoj bivši ministar vlasnik EKI INVESTMENT-a prinudno i protivustavno oduzima akcije Novog Doma malim akcionarima! U članu ustava 58 jano piše da je PRIVATNA SVOJINA neprikosnovena, pa što ne štitiš ustav onda g. Tadiću. O kakvoj bre ti to Evropi govoriš, ako privatna svojina ovde nije zagarantovana i sigurna. Ako misliš da će neko iz Evrope da uloži žutu banku ovde, da bi ga tvoji lopovi pokrali... NO WAY! To samo znači i da su tvoje priče o Evropi, obična demagogija i prevara... ništa ti tu onda nisi bolji od Koštunjavog Radikala... i ostale ekipe "evropejaca ", po potrebi.
08.06.2008 14:51
bubica
G. Tadicu nisi ti kriv zbog toga sto moras sa socijalistima nego je kriv ovaj narod koji te nije podrzao, a sada pljuje po tebi. Ja znam da ces dobro odraditi posao i da ce se posle neki stideti, ako imaju i malo stida i srama sta su pricali. Samo napred ja verujem u tebe.
08.06.2008 15:09
Dragan
Čitam ove komentare, i ne mogu da se načudim kako ovaj narod ne ume da sabere dva i dva. Pa, vi ste izglasali glupost, pa moraju da se prave trule koalicije (bili bi bolji novi izbori). Pa zbog tako glupih komentara, nam se ovakve stvari i dešavaju. Hajde ljudi, smirite glupe strasti, stavite prst na čelo, malo razmišljajte izmedju redova, nemojte mi prepisivati vesti sa TV, i svima će nam biti bolje. Ovde su maske pale, nije tako teško prepoznati žito od kukolja, parazita od onih koji hoće nešto bolje za ovu napaćenu zemlju. Nemojte da vas ovi lopovi radikali i DSS-ovci, ponovo navuku na inflaciju i ratove.
08.06.2008 17:37
Stevica
Ne razumem nas Srbe: Od svih najposteniji politicar, Voja, koji je jedini imao postenja da kad je mogao da formira vladu sa radikalima nije to uradio, nego je rekao narodu "izjasni se opet", sada biva okarakterizovan kao gubitnik i "niko i nista", a Tadic, koji je zagovarao Evropu po cenu Kosmeta, sad' kaze "socijalno odgovorna vlada... ", nije nista nego nasa buducnost. Da li je to tako? Mogu li malo sve novinske i one druge agencije, da prestanu da guraju licne (i strane) interese, i da malo nauce od siptara i Hrvata kako se brani zemlja, i kako se bori za nju (ukljucujem u to i kvazi-demokratska ucenja amera i oruzane akcije siptara). Vise je nego ocigledno da je Tadicu jedino stalo da ostane na vlasti i nastavi da sprovodi domaci zadatak koji su mu finansijeri (koji li su ti?) postavili. A sto se tice Palme, "vetar duva, palma se savija... " Pozdravio ga Betoven.
08.06.2008 21:21
Sale
Ne znam o cemu vi komentarisete ovde kada pominjete morale i principe. Pa jedno od prvih stvari koje cete nauciti ako se bavite politikom da je laz u toku kampanje totalno opravdana (DSS - Rimokatolicka klauzula cilj opravdava sredstvo doduse malo egoisticki u pogledu DSSS-a), da se moral negira do poslednjeg daha u telu i da tu morala nema. Onaj ko ima morala i principe i ostale "mane" koje politika ne vari - NISU U POLITICI. U politici su obicne lopine koje zive sa grbace poreznika praveci se da vode drzavu dokle mogu da se nauzivaju...
08.06.2008 21:39
Djordje
@stevice
Sve si u prvu ali si na Jevreje zaboravio.
U mnogo cemu bi na njih trebali da se uglrdamo.
Ovako nestacemo jako brzo kao narod.
08.06.2008 23:01
realista
Koliko je pametno da se prave koalicije sa nastavljačima politike Slobodana Miloševića? To je nešto (verovatno) unapred osuđeno na neuspeh. Oni (SPS) se nisu uopšte transformisali, niti će se to ikada desiti. Njihovo biračko telo polako nestaje prirodnim putem, a novo ne mogu steći jer su zadržali politički program iz prošlog veka. Demokratska stranka, stvaranjem ovakve koalicije, može mnogo da izgubi a sigurno ništa ne dobija. Novi izbori su, možda, najlogičnije rešenje.
09.06.2008 00:13
Ivana
Ja jos zelim da se nadam da se mogu izbeci sukobi, ali... toliko neprijateljstva je samo u komentarima ljudi.
09.06.2008 00:17
valjevac
Svaka cast Borise! To je mudar politicar jer sledi svoju viziju i ne osvrce se na kritike onih koji ne vide dalje od svog nosa. Voja se preracunao kao i Sloba 2000 te, a nije ni cudo kad je uzeo njegove savetnike.
Pošaljite vaš komentar »
Add to Google

Oglasi

Add to Google
Add to Facebook
©2008 Naslovi