BBC vesti na srpskom

EURO 2020 i fudbal: Makedonci završili turnir, Vajnaldum pretekao Van Bastena, Englezima izmiče završnica na Vembliju

Drugim golom na večerašnjem meču, a 25. u karijeri u dresu reprezentacije - Vajnaldum je prestigao Marka Van Bastena i Dirka Kajta.

BBC News 22.06.2021
Georginio Wijnaldum
Getty Images

Fudbalska reprezentacija Severne Makedonije trećim porazom u grupi završila je debitantski nastup na Evropskom prvenstvu.

Makedonci su meču trećeg kola C grupe u Amsterdamu ubedljivo izgubili sa 3:0 od Holandije koje je još ranije osigurala prvu poziciju uoči nokaut faze.

Plasman u osminu finala obezbedila je i Austrija, koja je u drugoj utakmici ove grupe savladala Ukrajinu sa 1:0 na stadionu u Bukureštu.

Ukrajincima preostaje da čekaju rasplet u ostalim grupama, pa da eventualno kao jedna od četiri najbolje trećeplasirane ekipe ode dalje.

Fudbaleri Danske su, na krilima frenetične podrške sa tribina u Kopenhagenu, razmontirali Rusiju sa 4:1 i izborili mesto u daljem takmičenju, dok je u drugom meču B grupe Belgija pobedila Finsku sa 2:0.

A dok su u Amsterdamu i Bukureštu na terenu vodile bitke za bodove, čini se da se van zelenog tepiha zahuktava bitka za organizaciju završnog dela turnira.

Prema prvobitnom planu, mečevi polufinala i finala trebalo bi da se igraju na londonskom stadionu Vembli, ali sve su glasniji pozivi evropskih političara da se promeni domaćinstvo jer se u Engleskoj ubrzano širenje zaraze delta sojem korona virusa.

Mario Dragi, italijanski premijer, rekao je da bi završnica šampionata trebalo da bude odigrana negde drugde, jer je rizik od širenja zaraze veliki.

„Podržavam ideju da se finale ne igra u zemlji u kojoj je rizik od zaražavanja veoma visok", rekao je Dragi na zajedničkoj konferenciji sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel u Berlinu.

Dansko poluvreme iz snova i belgijska rutina

Fudbalerima Danske su za prolaz dalje bile potrebne ubedljiva pobeda nad Rusijom i poraz Finske od Belgije i oba uslova su ispunjena.

Nisu Danci blistali u prvom poluvremenu, ali su golom Mikela Damsgarda u 38. minutu napravili prvi korak ka cilju.

U 59. minutu Jusuf Poulsen je iskoristio poklon ruske odbrane i dupirao prednost, a Rusi su pogotkom Artjoma Dzjubeoz penala u 70. minutu doneli dozu neizvesnosti.

Ipak, sa dva sjajna gola u razmaku od samo tri minuta - Andreasa Kristensena u 79. i Joakima Melea u 82, domaćin je širom otvorio vrata nokaut faze.

A tamo se odavno plasirala Belgija koja je večeras u Sankt Peterburgu potvrdila kvalitet trijumfom nad Finskom od 2:0.

Lukas Hradecki je u 74. minutu dao autogol, a konačan rezultat postavio je Romelu Lukaku devet minuta pre kraja utakmice.

Šta se dešavalo u Amsterdamu i Bukureštu?

Holanđani su protiv Severne Makedonije relativno lako opravdali ulogu favorita, ne samo u grupi, već i na celom šampionatu.

Donijel Malen je u 25. minutu proigrao u šesnaestercu Memfisa Depaja koji je precizno pogodio donji levi ugao gola Makedonije.

Novu razlog za slavlje domaćim navijačima dao je Žoržinjo Vajnaldum golom u 51. minutu, na asistenciju Depaja.

Odličnu partiju Vajnaldum je zaokružio osam minuta kasnije.

On je natrčao na odbijenu loptu u šesnaestercu i prosledio je u mrežu.

Ovim golom - 25. u karijeri u dresu reprezentaciji - Vajnaldum je prestigao Marka Van Bastena i Dirka Kajta.

Na utakmici u Bukureštu, iako to rezultat ne pokazuje, Austrija je kontrolisala situaciju i zasluženo slavila sa 1:0.

Strelac jedinog pogotka na utakmici bio je Kristijan Baumgartner u 21. minutu.

Austrija je sa šest bodova zauzela drugo mesto u grupi i u osmini finala će igrati protiv Italije.

Mikkel Damsgaard

Da li će završnica biti na Vembliju?

Italijanski premijer Mario Dragi rekao je u ponedeljak da se zalaže za održavanje finala evropskog fudbalskog prvenstva u Rimu, a ne u Londonu, zbog rasta broja zaraženih u Engleskoj.

„Da ... Pokušaću da zaustavim održavanje finala u zemlji u kojoj infekcije brzo rastu", rekao je Dragi na konferenciji za novinare u Berlinu sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel.

Britanski premijer Boris Džonson u petak je rekao da mu je prioritet zaštita „zemlje od Kovida", pošto je izvor iz vlade za agenciju AFP potvrdio da UEFA razmatra mogućnost selidbe polufinala i finala u Budimpeštu.

Veoma zarazni delta soj, koji je prvi put otkriven u Indiji, doveo je do rasta broja novih slučajeva Kovida-19 u Britaniji i primorao tamošnju vladu da odloži ukidanje svih mera koje je bilo zakazano za 19. jun

Nemačka kancelarka Merkel i francuski predsednik Emanuel Makron prošle nedelje su izrazili zabrinutost zbog prevelikog broja navijača na pojedinim stadionima.

Merkel je rekla da je „oprez i dalje neophodan" na velikim događajima.

• Ukrajina - 3 boda (tri utakmice)
  • Severna Makedonija - 0 bodova (tri utakmice)

Sistem takmičenja

Ovo je prvo Evropsko prvenstvo na kojem se utakmice igraju u 11 različitih gradova i država.

Čast da ugoste najbolje evropske fudbalere imaju London, Rim, Minhen, Baku, Sankt Peterburg, Budimpešta, Sevilja, Bukurešt, Amsterdam, Glazgov i Kopenhagen.

Lista gradova domaćina menjala se donedavno u skladu sa epidemiološkim merama koje važe u pojedinim zemljama.

Evropska fudbalska unija (UEFA) je insistirala da gradovi domaćini daju garancije da će biti dozvoljeno prisustvo određenog broja navijača na utakmicama.

Vlasti u Dablinu i Bilbau nisu mogli da garantuju prisustvo publike na tribinama, pa su otpali.

Utakmice polufinala i finala biće odigrane u Londonu.

Polufinalni dueli igraće se 6. i 7. jula, dok je finale zakazano za 11. jul.

Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk