Dojče vele: Referendum u Italiji test za Matea Rencija

Posle Bregzita i izbora republikanca Donalda Trampa za američkog predsednika, mnogi smatraju predsedničke izbore u Francuskoj idućim testom za zapadnu demokratiju, ali pre toga će biti održan i referendum o ustavnoj reformi u Italiji 4. decembra, koji bi mogao da dovede do ostavke premijera Matea Rencija, piše "Dojče vele".

Premijer Renci se nada da bi u slučaju pozitivnog ishoda država napokon postala stabilnija, jer je za oko 70 godina promenila 63 vlade, navodi nemački radio.

Sadašnji sistem dva ravnopravna doma parlamenta bi trebalo da se ukine, a moć Senata bi bila ograničena. Poslanici više ne bi mogli tako jednostavno da ruše vladu i trajno blokiraju donošenje zakona. To bi ojačalo poziciju vlade.

Italijanski parlament ima 951 poslanika - i treći je po veličini na svetu. Ravnopravnost dva doma dovodi do toga da se donošenje zakona može otezati u nedogled.

"Čak i ako se u nekom zakonu želite da promenite samo zarez, to da mora prihvati i drugi dom parlamenta", objašnjava za Dojče vele politikolog sa univerziteta Džon Kabot u Rimu, Franko Pavončelo.

Površno gledano, izbor na referendumu je jednostavan: ako birač zaokruži "da", podržava vladajuću Demokratsku stranku. Ako se odluči za "ne", sprečava vladu u učvršćivanju njene moći. Premijer Renci je najavio ostavku, ako se većina građana izjasni protiv reforme.

"On je ustavno pitanje pretvorio u političko - to je vrlo nezgodno", kaže Pavončelo. On kaže da se Rencijev tabor nada da će neodlučni birači ipak reći "da", jer žele da spreče da na vlast dođe neiskusni pokret Pet zvezdica.

Prema poslednjim ispitivanjima javnog mnjenja, većina ne želi ustavne promene.

Ipak, kako piše Dojče vele, Bregzit i Tramp su pokazali da se anketama ne mora verovati.

Činjenica je da je Renci pritisnut s dve strane: protiv njega su i desno krilo pod vođstvom bivšeg premijera Silvija Berluskonija i levičarska stranka Pet zvezdica (M5S).

Politikolog iz Sijene Luka Verčičeli ocenjuje da je paradoks da Rencijevi protivnici dolaze i iz njegove stranke i dodaje da bi strateški bilo pogrešno da se iskoristi referendum za izglasavanje poverenja vladi.

"Desni centar, radikalna levica, male stranke, čak i demokrate - svi su protiv njega. A ako svrgnu premijera, te grupe će morati da odluče kako dalje. No one nisu u stanju da se slože se oko bilo čega, osim oko glasanja protiv na referendumu. Ako protivnici pobede, to će biti skupo plaćena pobeda. Jer, opozicija već odavno zna da je ustavna reforma neminovna. Referendum je jedinstvena prilika za promene", upozorava Verčičeli, a prenosi Dojče vele.

On je zabrinut zbog jačanja desnih i levih populista u Italiji i smatra da bi to trebalo da uznemiri Evropu isto kao razvoj događaja u Velikoj Britaniji i SAD. Verčičeli se boji da će uslediti nova faza ekonomske nesigurnosti i to u zemlji čiji javni dug sada iznosi 135 odsto BDP-a.

Dojče vele navodi i da je prema anketama, svaki četvrti Italijan još uvek neodlučan.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво