U Barseloni uhapšena grupa krijumčara ljudima iz BiH

Španska policija uhapsila je u Barseloni 16 članova bande iz Bosne i Hercegovine zbog sumnje da su se bavili krijumčarenjem ljudi, žena i dece, koje su kasnije prisiljavane na pljačku uglavnom u turističkim mestima Španije, juga Francuske i u Italiji.

"Klan Bošnjakinja", organizacija sastavljena od nekoliko porodica, trgovala je mladim ženama i maloletnicama, razmenjujući ih za oko 37.500 kuna (5.000 evra).

Kako je saopštila madridska policija, agenti su pronašli devet maloletnica, "neškolovanih i u žalosnim higijenskim i zdravstvenim uslovima".

One su prokrijumčarene iz BiH pomoću lažnih dokumenata, a u Španiji su džeparile u podzemnoj železnici i frekventnim mestima gde je puno turista.

Neke od žena bile su poslate na jug Francuske i u Italiju sa istim zadatkom.

Uhapšeni pripadnici bande slali su ih tamo gde bi procenili da mogu da ostvare najveću dobit kupujući i prodajući žene u tu svrhu.

Policija napominje da je banda bila uspostavljena po patrijarhalnoj osnovi, odnosno na vrhu je bio muškarac koji je zapovedao.

Ispod njega su bile dve grupe, jedna sastavljena od muškaraca, a druga od žena.

Dok su muškarci bili posvećeni krađama u kojima je bila potrebna sila, kao prilikom pljački automobila, žene su nadzirale maloletnice obučavajući ih kako da džepare.

Maloletne devojke su uglavnom "operisale" u ranim jutarnjim satima u turističkim zonama, a sav plen bi davale organizaciji.

Prema policijskom saopštenju, u podzemnoj železnici su delovale kooridinirano sa podeljenim ulogama tako što bi se dve žene primakle žrtvi stvarajući privid gužve dok bi joj treća iz džepova ili torbe vadila novčanik, mobilni telefon ili druge vrednosti. Ona bi nakon toga u prolazu predala plen drugoj ženi, koja bi ga predavala šefu bande, koji je određivao koliko svaki dan moraju doneti.

Agenti su prilikom hapšenja u dve kuće pronašli brojne lažne dokumente, 5.000 evra u gotovini, a otkrivena su i dva automobila.

Dnevne novine Mundo, pozivajući se na izvor u policiji, pišu da je jedan od šefova Hasim Sejdić, koji se ovime bavio od 2000. godine u različitim evropskim gradovima.

Sejdić je bio na čelu klana koji je sa ostalim klanovima, odnosno porodicama razmenjivao žene za pljačku.

Uhapšen je u Barseloni 14. novembra zajedno sa suprugom i sinom i od tada su u pritvoru.

Novine Vangardija iz Barselone napominju da su privedeni Demila Gubić i Fado Gubić.

Agenti sumnjaju da je trgovano sa šesnaest žrtava, od beba do sedamnaestogodišnjakinja, navodi El Mundo.

Sejdić je nekoliko maloletnika kupio pored Rima, u romskom naselju, a u Barselonu su prevezeni redovnim trajektnim linijama, navodi Mundo.

Kupljene su od porodice poreklom iz Hrvatske, Makedonije i BiH, čija deca žive u ekstremnom siromaštvu.

Poslednjih meseci je u Španiji je uhapšeno više žena sa hrvatskim pasošima prilikom pljački stanova i kuća.

Neimenovani izvor iz suda u Madridu rekao je Hini da je ranije više grupa istog porekla "operisalo" po zemlji te da su i ranije optužene bile Romkinje poreklom iz BiH.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
8° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво