Evropski parlament
Profimedia
Evropski parlament

Profimedia

Evropski parlament, Foto: Profimedia

Njihove primedbe odnose sa uglavnom na potrebu veće zaštite hrvatske manjine u Srbiji, traži se vraćanje kulturnog blaga i rešavanje pitanja medjudržavne granice, kao i ukidanje srpskog zakona o univerzalnoj jurisdikciji u sudenjima za ratne zločine, pišu Večernje novosti.

Hrvatima smeta i hapšenje bivšeg komandanta OVK Ramuša Haradinaja u Francuskoj po poternici Beograda, i u amandmanima optužuju Srbiju da preuzima ulogu “malog Haga”.

Zagrebu smeta i saradnja Beograda i Moskve, posebno zajedničke vojne vežbe, a iznete su primedbe i na to što Srbija nije Tribunalu u Hagu isporučila troje radikala optuženih za nepoštovanje suda.

Hrvati traže da se u rezoluciji jasno postavi uslov da se bilateralna pitanja rešavaju na početku pregovora Srbije i EU.

U kabinetu izvestioca za Srbiju Dejvida Meklaistera Tanjugu je ranije rečeno da će se tokom februara raditi na usaglašavanju amandmana i postojećeg teksta, odnosno kompromisnim rešenjima za tekst izveštaja.

Mekalister je u nacrtu izveštaja o napretku naveo da se Srbija nalazi na pravom putu približavanja Evropskoj uniji, a predstavljajući nacrt pohvalio je napore Vlada Srbije u sprovodjenju ekonomskih reformi, rešavanju posledica migracione krize kao i promociji regionalne saradnje i pomirenja na zapadnom Balkanu.

Spoljnopolitički odbor EP trebalo bi 27. februara da glasa o kompromisnom tekstu koji bi trebalo da bude izglasan na plenarnom zasedanju Evropskog parlamenta u martu u Strazburu.