Jadransko more
Profimedia
Jadransko more

Profimedia

Jadransko more, Foto: Profimedia

Na skupu, na kojem je učestvovao i predsedavajući Predsedništva BiH Mladen Ivanić, rečeno je da posebno mesto u privlačenju turista iz dalekih zemalja ima Kina kao najmnogoljudnija zemlja, čiji su državljani prošle godine potrošili više od 200 milijardi evra na turizam.

Ivanić je istakao da trenutno stanje u regionu nije dobro zbog političkih tenzija, ali da misli da će saradnja u turizmu postojati i bez obzira na političku klimu.

On je ocenio da se ne može naći racionalan razlog za političke tenzije, te da regionalni političari moraju izaći iz tog kruga i probleme rešavati racionalno.

"Svaka zemlja pojedinačno ima interes da region bude u boljem političkom ambijentu, a kako vreme bude prolazilo imaćemo više glasova zajedno. U BiH je to posebno značajno jer bilo kakve zategnutosti imaju pet puta veće implikacije u BiH. Teško ćemo i u drugim granama očekivati investitore sa lošom slikom u regionu, pa i u BiH", napomenuo je Ivanić.

On je ocenio da turizam može uticati na političare u regionu, da ljudi iz regiona jedni druge više posećuju, te naveo da u BiH oko 60 odsto mladih iz Banjaluke nije bilo u Sarajevu i obrnuto.

"Nemamo razvijenu infrastrukturu kao turistički razvijenije zemlje, ali to je i prednost jer moderni turisti sve više traže nešto što je drugačije. Iako ima dosta izazova u regionu, prednost koju region ima je bezbednost. Ovaj prostor za sada je bezbedan što bi mogla biti jedna od naših velikih prednosti", naglasio je Ivanić.

Ivanić je istakao da je poverenje najvažnije pitanje u BiH i regionu.

Ministar trgovine i turizma Srbije Rasim Ljajić rekao je da zemlje regiona, ako se udruže, imaju šansu da privuku kineske, japanske i južnokorejske turiste, ali i iranske.

On je naveo da je Srbija jedina evropska zemlja koja sa Kinom ima bezvizni režim, a očekuje se i otvaranje direktne avio-linije.

"Ali, samo kao Srbija teško da možemo napraviti neki iskorak, zato mi nudimo i želimo da u to uključimo i zajedno nastupamo sa državama bivše Jugoslavije u pokušaju da privučemo što veći broj kineskih turista", istakao je Ljajić.

On je dodao da se mijenjaju navike kineskih turista, koji su do sada dolazili zbog šopinga, a od prošle godine je to skijanje, te podsjetio da je Srbija do sada zajedno sa BiH nastupala na kineskom tržištu u oblasti turizma sa projektom "Putevima Valtera".

Ljajić je podsetio i da je u Istanbulu otvoreno zajedničko turističko predstavništvo Srbije i BiH, te najavio da će u aprilu biti otvoreno zajedničko predstavništvo Srbije i Slovenije u Iranu.

Na skupu su govorili i predstavnici turizma i privrednih komora Srbije, BiH, FBiH, Hrvatske, Slovenije, Makedonije, koji su, takođe, istakli potrebu stvaranja zajedničkog turističkog proizvoda u regionu.