Podele oko surogat majki

V. CRNjANSKI SPASOJEVIĆ

10. 04. 2017. u 18:12

Javna rasprava o Građanskom zakoniku produžena do kraja godine. Polemike izazvala i zabrana fizičkog kažnjavanja dece, eutanazija...

Поделе око сурогат мајки

Ilustracija / Foto: Thinkstock

JAVNA rasprava o Građanskom zakoniku Srbije produžena je za godinu dana, potvrđeno je, za "Novosti", u Ministarstvu pravde. S obzirom na to da je zvanični rok za njeno zaključenje istekao krajem prošle godine (trajala je od 2. jula 2015. do 31. decembra 2016), to znači da je produžena najmanje do kraja ove godine.

U međuvremenu, kako kažu u Komisiji za izradu Građanskog zakonika i u Ministarstvu pravde, i dalje stižu sugestije i primedbe. Predlozi su sistematizovani u 2.838 članova i više od 450 alternativnih rešenja, o kojima će se Komisija izjasniti pre utvrđivanja Nacrta GZ. Opšta ocena iz javne rasprave je da su prihvatljivi i koncepcija Prednacrta i njegova osnovna rešenja.

Najveće interesovanje, kažu u Komisiji i Ministarstvu, izazvala su predložena rešenja u delu o porodičnim odnosima: o crkvenom zaključenju braka, surogatu materinstva (rađanju za drugog), hranjeništvu, zabrani fizičkog kažnjavanja dece, lišavanju poslovne sposobnosti, odlučivanju o stavljanju pod starateljstvo, uvođenju nepotpunog usvojenja, zajedničkoj imovini supružnika i o procesnim pravilima o porodičnim sporovima.

Podeljena su mišljenja o uvođenju prava na dostojanstvenu smrt (o eutanaziji), profesionalnoj odgovornosti lekara ili drugog medicinskog osoblja, kao i odgovornosti za štete od terorističkih akata.

Pozitivno su, kažu, u javnoj raspravi ocenjena rešenja o povratku ljubavi i vernosti kao osnova braka, uvođenje alimentacionog fonda, odredbe o podsticanju rađanja dece, regulisanje oštrijih kriterijuma za usvajanje dece od stranaca, otežavanje, odnosno destimulisanje razvoda, rešenja o sadržaju sporazuma o razvodu braka i zaključenju bračnog ugovora.

Sugerisano je i da budući građanski zakonik reguliše ugovor o faktoringu, a eventualno i ugovor o radu.

NEKADA PREDNjAČILI SRBIJA je, inače, četvrta zemlja u svetu koja je, još 1844. godine, dobila prvi Građanski zakonik, odmah iza Francuske, Austrije i Holandije. On je bio na snazi do 1946. godine, kada je donet Zakon o nevažnosti pravnih propisa donetih pre 6. aprila 1941. i za vreme okupacije.

Autori Prednacrta obrazložili su uvođenje surogat materinstva dosadašnjom diskriminacijom, odnosno zabranom lečenja ženske neplodnosti na ovaj način, dok je lečenje svih vidova muške neplodnosti dopušteno. Prednacrt zabranjuje ugovaranje naknade za rađanje za drugog, ali može biti ugovoreno plaćanje naknade troškova izazvanih trudnoćom i rađanjem. Surogat materinstvo postoji u Rusiji, Ukrajini, Grčkoj, Izraelu, Rumuniji, Slovačkoj, Poljskoj, Belgiji, Britaniji, Holandiji, Australiji, nekim državama SAD...

Što se tiče zabrane fizičkog kažnjavanja dece, ona je do sada uvedena u 47 zemalja, kao što su Grčka, Albanija, Kipar, Makedonija, Malta, Hrvatska, Austrija, Nemačka, Bugarska, Rumunija, Mađarska, Ukrajina, Poljska, Holandija, Španija, Portugalija, Skandinavija...


RASPRAVA SA 4.000 UČESNIKA

U JAVNOJ raspravi učestvovalo je više od 4.000 zainteresovanih, a posebne pismene priloge sa obrazloženjima dostavilo je njih više od 90. U Komisiji kažu da su naročito dragocene sugestije u delu o ugovorima i drugim obligacionim odnosima koje je dostavio Savet inostranih investitora.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)

Aleksandar

10.04.2017. 21:08

U Velikoj Britaniji je cena, za surogat materinstvo, oko 15.000 funti, u Ukrajini je oko 25.000 evra, u Rusiji blizu 50.000 dolara, u Indiji oko 15.000 dolara...ja i moja supruga smo, već, kontaktirali kliniku u Ukrajini. Nama je to jedan od načina da se ostvarimo kao roditelji. Da je, zakonom, ta oblast regulisana u Srbiji ovde bih, takođe, bio spreman da dam 30.000 evra. (Za usvojenje su mi tražili 3.000 evra u Srbiji, za VTO 5.000 evra...ovako, 30.000 dam i rešen problem).