Značajno poskupljuje održavanje tekućih računa u bankama

Banke u Srbiji povećavaju naknade za vođenje tekućih računa klijenata i to za 30 do 40 odsto.
Značajno poskupljuje održavanje tekućih računa u bankama
Foto: Pixabay
S obzirom na to da je sada prosečan iznos za mesečno održavanje tekućeg računa 150, nova cena ove usluge dostići će skoro 200 dinara, piše Blic. Kada se na to dodaju elektronsko i telefonsko bankarstvo, korišćenje kartica ili čekova, trajni nalog, SMS obaveštenja... održavanje će poskupeti sa prosečnih 250 na oko 350 dinara
 
Zanimljivo je da pojedine banke čak uvode i nove vrste tekućih računa, a za njihovo održavanje naplaćivaće i čitavih 400 dinara mesečno. Naime, jedna od vodećih banaka u Srbiji poslala je obaveštenje klijentima da će od septembra podići cenu održavanja računa. U obrazloženju su naveli da na to "utiču i promene na finansijskom tržištu".
 
"Banka je usvojila nove tarife koje će početi da se primenjuju od 15. septembra", navodi se u mejlu koji su dobili klijenti.
 
Kod ove banke je održavanje tekućeg računa iznosilo 125 dinara, a po novom cenovniku će biti 195, što je čak 44 odsto više. U još nekoliko banaka potvrdili su da uskoro menjaju naknade.
 
S druge strane, neke banke su uvele nove usluge. U jednoj velikoj banci kažu da se naknade za vođenje nove usluge, tzv. set tekućeg računa, "razlikuju u zavisnosti od tipa odabranog seta".
 
Urednik finansijskog portala Kamatica Dušan Uzelac naglašava da banke ne zarađuju na naknadama, nego na klijentima.
 
"Cilj svake banke je profit, a naš odnos prema novcu im daje osnova za pronalaženje načina za ubiranje dobiti. Recimo, u nekim bankama je održavanje tekućeg računa i dalje besplatno, a negde košta 450 dinara mesečno. Oni koji plate najčešće ne mare za tih 450 dinara, a to je sociološki aspekt na koji banke računaju", kaže Uzelac.
 
Inače, udruženja potrošača nedavno su kritikovala naknade za obradu kredita koje su izražene u procentima, a reagovala je i NBS upozorenjem da one moraju da budu fiksne. Iako su pojedine banke početkom godine smanjile ove naknade za oko jedan odsto, nijedna nije uvela fiksni iznos, a zanimljivo je da upravo banke koje su spustile naknade sada povećavaju troškove za održavanje tekućih računa.
 
Bankarski sektor je u prošloj godini ostvario dobit pre oporezivanja od 150 miliona evra. To je najveći iznos profita banaka od 2010. godine. U 2016. su neto prihodi od svih vrsta naknada i provizija bili drugi po veličini prihodi banaka iza prihoda od kamata.
  • Anabela

    10.05.2019 23:11
    Ološihada
    Najgori sastav osoblja i Intesi
  • maxxim

    01.12.2017 21:18
    Mts Banka
    Mts banka isto naplaćuje održavanje tekućeg računa kao i svi drugi samo što je to 100 dinara mesečno.

    Kako? Dođete da otvorite račun i oni vam traže 500 dinara za pravljenje kartice. Posle 6 meseci počinju da naplaćuju 100 dinara mesečno održavanje što mu dođe na isto.

    Na sajtu uredno LAŽU da se ništa ne plaća. Lopovi ko i svi drugi.
  • maxximi

    25.11.2017 21:23
    rat gotov ostale strane banke
    150 dinara ti uzmu kad proveriš na bankomatu stanje računa? Dal je moguće da ima budala koje su u takvim bankama?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija