Najnovije vesti
Slobodno vreme Vesti
Poznati milijarder koristi DREVNU TEHNIKU razmišljanja da NADMUDRI sve ostale

Poznati milijarder koristi DREVNU TEHNIKU razmišljanja da NADMUDRI sve ostale

Pre nego što je postao bogati preduzetnik koji svojim poduhvatima menja svet, Ilon Mask je bio na putu da postane fizičar, čak je započeo i doktorat iz primenjene fizike na Stenfordu, piše “Indipendent”.

ilon mask Foto: Profimedia
ilon mask
Foto: Profimedia

Iako je odustao nakon svega nekoliko dana, ova oblast je ostavila veliki utisak na budućeg milijardera. Što je najvažnije od svega, stekao je način razmišljanja o “prvom principu”.

Prvi princip je osnovni predlog ili pretpostavka koji ne može biti izveden od neke druge pretpostavke ili predloga. Ima duboke korene – pre oko 2.300 godina Aristotel je smatrao da mišljenje nije objektivno ako ne počiva na sigurnim principima i da se indukcijom dolazi do spoznaje. Aristotel je ljudsko mišljenje sveo na tri osnovna principa, i to princip identiteta, kontradikcije i isključenja trećeg.

U matematici su prvi principi aksiomi i postulati, u fizici i drugim nauka kaže se da je teoretski rad na prvim principima, ili ab initio, ako počinje direktno od nivoa ustanovljene nauke i ako se ne prave pretpostavke poput empirijskih modela.

Ovaj način razmišljanja, dakle, traga za osnovama problema, a kako je sam Mask izložio krajem avgusta, odvija se u tri faze – identifikovanje problema, njegovo razbijanje na fundamentalne principe i rešavanje.

Mislim da je važno voditi se prvim principima a ne analogijom. Normalni način na koji živimo vođen je analogijom. Sa njom radimo nešto jer je to poput nečeg što postoji, ili je nalik onome što rade drugi ljudi. Sa prvim principima, međutim, stvari stižu do najfundamentalnijih istina… odatle razmišljajte dalje – poručio je Mask.

On priznaje da ovaj proces zahteva mnogo mentalne energije, ali da na kraju možete doći do revolucionarnih rezultata.

Za Maska je ovaj metod razmišljanja bio ključan za osnivanje kompanije “SpejsX”. Kad je sa svojim timom pokušavao da proceni koliko će koštati prva raketa, mogli su prosto da pogledaju slične proizvode na tržištu. Ali, oni se nisu zadovoljili argumentima na osnovu analogije, već su odredili koji su neophodni delovi rakete i istražili cene sirovih materijala za te delove. Rezultat je bio neverovatan – “SpejsX” je mogao da napravi raketu za oko 2% od prosečne cene.

Neko će reći da su akumulatori skupi i uvek će biti jer su bili skupi u prošlosti… …Koji su materijali od kojih se sastoji? Koja je njihova tržišna vrednost? Razbijte sve na osnove. Tu su aluminijum, nikl, ugljenik i neki polimeri, te čelična kanta. Kad bismo kupili te elemente na Londonskoj berzi metala, šta mislite koliko bi koštali? – naveo je Mask, dodajući da bi cena sa 600 dolara po kilovat-satu pala na svega 80.

Poruka je da sa razmišljanjem o prvim principima napadate problem iz drugog ugla i potencijalno donosite bolje odluke, preneo je “Indipendent”.

Video: SVEMIRSKI TURIZAM Kompanija "Spejsiks" priprema prvi komercijalni let na Mesec do kraja 2018.