Makron: EU će za 15 godina biti podeljena u "tri kruga"

Francuski predsednik Emanuel Makron izneo je viđenje buduće preustrojene Evropske unije (EU) i Evrope, koja bi kroz 10 ili 15 godina imala "tri kruga" i u kojoj bi ključni krug, "srce reaktora", predstavljala osetno ojačana zona evra s Nemačkom i Francuskom kao okosnicom.
Makron: EU će za 15 godina biti podeljena u "tri kruga"
Foto: Pixabay
U drugom krugu bi bile članice Unije "u snažnom jedinstvenom tržištu, negde između šire EU i zone evra", koje bi, ako budu želele i ekonomski i politički napredovale, stasale, mogle da uđu u zonu evra s posebnim budžetom, evropskim monetarnim fondom i jačim političkim ustrojstvom.
 
Najširi krug bi predstavljala "unija vrednosti, demokratskih načela i ekonomskih sloboda", negde između EU i Saveta Evrope, koja bi bila mnogo manje integrisana, u kojoj bi moglo biti mesta i za Rusiju i Tursku, ali tako da te zemlje usvoje i strogo poštuju evropske demokratske vrednosti, rekao je Makron u Lisabonu na sastanku s predsednikom Antoniom Kostom i političkom elitom Portugalije.
 
Rusija i Turska mogu imati mesta u tom najširem krugu, mada ne moraju biti i članice, već imati "bliske sporazume o pridruživanju", objasnio je francuski predsednik.
 
Lisabon je bio prva tačka Makronove turneje po zemljama EU s ciljem da objasni i dobije podršku za svoje zamisli o preuređenoj, ekonomski, politički i odbrambeno ojačanoj Uniji da bi se trajnije prevazišle sadašnje krize i izazovi, uključujući neizvesnost i sumnje u održanje strategijskog savezništva Evropa-SAD.
 
Makron nije izričito dotakao mogućnost i izglede za ulazak novih članica u EU, ali je u stvari obrazlagao svoj veoma zapaženi programski govor o nužnosti ekonomskog, odbrambenog i političkog preuredjenja Unije iz septembra prošle godine.
 
Francuski predsednik je posredno ponovio stav da pre nego što EU osetno ojača, obnovi svoje redove i predupredi krize koje su je ili bi je mogle pogoditi, ne može primiti nove članica sa Zapadnog Balkana.
 
Sad u Lisabonu navedeno razdoblje od 10 ili 15 godina u kojem to sve treba da se sprovede, govori da i proširivanje možda mora toliko pričekati, što je upravo predočio i evropski komesar Johanes Han, ocenivši da je 2025. godina kao rok za ulazak Srbije i Crne Gore u članstvo EU previše ambiciozan.
 
Makron je u septembu naglasio da zapadnobalkanske zemlje zbog mira i stabilnosti Evrope treba da uđu u članstvo Unije kad potpuno usvoje i uvreže "pravne tekovine" i demokratske zahteve EU, mada je tad upozorio da te zemlje ne bi smele da se okrenu Rusiji, Turskoj ili "autoritarnim silama koje ne poštuju evropske vrednosti".
 
U Lisabonu je francuski predsednik obrazložio da bi "srce reaktora" EU, dakle osetno ojačana evrozona, bilo daleko više integrisano tržiste radne snage, s jako približenim socijalnim pravima, pa i zajedničkim osiguranjem od nezaposlenosti.
 
"To bi bilo srce Evrope mnogo više integrisanih naroda koje bi do kraja ovaplotilo zonu evra", kako je to rekao Makron.
 
Drugi krug temeljito reformisane Unije, članice snažnog jedinstvenog tržišta bi, prema mišljenju francuskog predsednika, mogle da se uključe u vojne, političke i trgovinske politike EU i da "jamče za istinsku slobodu kretanja unutar svoje zone".
  • Петровград

    30.07.2018 21:52
    Talac

    Добар виц. Ћопославија је подељена још на 2. заседању Авноја, а систем је без америчке помоћи и као такав био неодржив. Наравно, увек је било лако наћи кривца, тј. домаће издајице и стране плаћенике на имагинарном унутрашњем/спољашњем плану (по потреби). Како мислите у Европску унију с тоталитарним наслеђем?
  • Talac

    30.07.2018 20:03
    Uzivajmo u posledicama kobnog odbijanja nacional-fasista da SFRJ udje u EEZ po kratkom postupku. Bili bismo prva od ex-socijalistickih zemalja i ubuduce sigurno bar u tom 2.krugu (ako ne i u 1. kao danasnja Slovenija, koja je odavno u Euro i Sengen zoni). Ovako - ostajemo zemlja treceg sveta u svakom pogledu. Verovatno vam je srce puno zbog toga.
  • mario

    30.07.2018 19:59
    fr...
    Francuska nije najjača u EU i nije jedina koja odlučuje. To bi eventualno mogla biti ako bi čitav Latinski blok stao iza nje, a pre svega Italija, što je malo verovatno zbog večitog rivaliteta između Francuske i Italije

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Izrael napao Iran

Izrael je rano jutros napao Iran, a u blizini grada Isfahana i Tabriza na severozapadu zemlje čuo se zvuk eksplozija zbog aktiviranja protivvazdušne odbrane, javili su iranski mediji.

EU uvodi nove sankcije Iranu

Evropska unija odlučila je da uvede nove sankcije Iranu, usmerene protiv proizvođača dronova i raketa, izjavio je predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel.