Akcionar tužio Fejsbuk zbog ogromnih gubitaka na berzi, početak niza sporova

Akcionar Fejsbuka Džejms Kacuris tužio je ovu društvenu mrežu njenog glavnog izvršnog direktora Marka Zakerberga i glavnog finansijskog direktora Dejvida Vehnera, nakon što je izveštaj o poslovanju za drugi kvartal 2018. zbrisao na berzi oko 150 milijardi dolara bogatstva akcionara.
Akcionar tužio Fejsbuk zbog ogromnih gubitaka na berzi, početak niza sporova
Foto: Pixabay
Tužba, koju je Kacuris podneo saveznom sudu na Menhetnu, mogla bi biti prva od mnogih zbog razočaravajuće dobiti tog društvenog medija, a u trenutku dok se protiv Fejsbuka vodi na destine sudskih parnica zbog neovlašćenog ustupanja korisničkih podataka firmi Kembridž Analitika iz Velike Britanije radi uticanja na birače tokom predsedničke kampanje u SAD 2016. godine, prenosi Raša tudej.
 
Mnoge od tih parnica se navodno vode objedinjeno, kao kolektivna tužba, pred saveznim sudom u San Francisku.
 
Kacuris optužuje Fejsbuk i njegova dva glavna direktora za dovođenje investitora u zabludu, jer nisu pravovremeno otkrili da se očekuje usporavanje rasta prihoda, pad operativne marže i smanjenje broja aktivnih korisnika. U tužbi se traži da ovaj slučaj ima status kolektivne, ali visina tražene naknade štete nije precizirana.
 
Prema navodima tužitelja, tržište je bilo "šokirano" kada je prošle srede počela da isplivava "istina" iz kompanije sa sedištem u Menlo Parku, u Kaliforniji. Kacuris je dodao da je pad akcija Fejsbuka od 19 procenata narednog dana posledica kršenja zakona o hartijama od vrednosti od strane tuženih.
 
Prošle srede, Fejsbuk je izgubio otprilike jednu petinu tržišne vrednosti nakon objave sumornih podataka o dobiti, kao i upozoravajućih brojki o gorem rastu broja korisnika negošto je očekivano.
 
Akcije Fejsbuka su odmah pale za skoro sedam posto, a potom su se sunovratile za preko 20 procenata tokom tele-konferencije kompanije sa investitorima.
 
Kao posledica toga, tržišna vrednost kompanije je pala za 148 milijardi dolara, a rasprodaja akcija koja je usledila zbrisala je takođe Marku Zakergerbu oko 17 milijardi dolara neto bogatstva.
 
To je drugi put da su akcije Fejsbuka zabeležile tako dramatičan pad. Prethodni put to se dogodilo u martu 2018. u svetlu skandala sa Kembridž Analitikom zbog kršenja propisa o zaštiti privatnih podataka.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Šta stoji iza "turbo uzleta" Pro Tenta?

Iako je Pro Tent na kraju 2022. godine imao više od 8.600 radnika, najveći broj njih samo je formalno zaposlen u ovom preduzeću, a suštinski radi u Elektroprivredi Srbije.

Srbija nasuprot svetskog trenda

Nema države koja se ne hvališe najboljim kompanijama, stoga se i prave liste najvećih, bilo prema ukupnom poslovnom prihodu, bilo prema profitabilnosti.