1. Idi na sadržaj
  2. Pređi na glavni meni
  3. Idi na ostale ponude DW

Makron – car je go

5. septembar 2018.

Predsednik Emanuel Makron je došao kao vizionar, ali je prinudnom rekonstrukcijom Vlade pokazao da igra samo na sigurno i da je prokockao šansu, piše nemačka štampa o šefu komšijske države kojem rapidno pada popularnost.

https://p.dw.com/p/34KFG
Foto: Reuters/R. Scanpix

Kraj letnje pauze otvorio je nekoliko novih frontova za francuskog predsednika Emanuela Makrona, piše Cajt onlajn. Osim što je morao da postavi zamene za dvoje ministara koji su se povukli iz njegove vlade, Makron „mora da nađe sredstva protiv opadajuće popularnosti koja opterećuje njegov imidž nadalje posle takozvane afere sa telohraniteljem“, piše portal.

Trenutno je svega 31 odsto Francuza zadovoljno radom predsednika i taj procenat je sličan u svim starosnim grupama i političkim orijentacijama. Zapravo, Makron je manje popularan nego što je njegov prethodnik Fransoa Oland bio nakon šesnaest meseci na funkciji. A Oland je do sada važio za najmanje omiljenog predsednika ikada.

U julu je objavljen snimak kako Makronov nekadašnji telohranitelj tuče demonstrante, ali ta afera mu je danas još i najmanji problem. Prethodnih dana se iz vlade povukao ministar životne sredine Nikola Ulo, razočaran što Francuska ništa ne preduzima protiv spornog herbicida glifosata niti se udaljava od korišćenja atomske energije. Ulo, bivši televizijski moderator, odluku je objavio usred jedne radijske emisije, a Makron o tome unapred navodno nije imao pojma.

Ministarka sporta Laura Flesel, bivša svetska šampionka u mačevanju, povukla se „iz ličnih razloga“, a pojedini mediji prenose da joj preti istraga zbog utaje poreza.

Makron je sada popunio ova dva mesta. Prvo će zauzeti iskusni karijerni političar Fransoa de Rugi, koji je do sada bio predsednik skupštine, a ranije je bio u stranci Zelenih. To se tumači kao Makronov pokušaj da se okruži iskusnijim političarima i donekle odustane od anti-političara i novih lica. Nova ministarka sporta je bivša plivačica Roksana Marasinu, ali i ona ima iskustva u lokalnoj politici.

Ugledni Frankfurter algemajne cajtung piše da su ostavke dvoje ministara „ostavile Makrona kao cara bez odeće“, ali da je on povukao dobar potez kada je uposlio iskusnije političare na ministarska mesta. „Makronovo obećanje da će se boriti protiv populizma dobija na verodostojnosti što više otvara vrata profesionalnim političarima“, piše list.

„Francuski šef države koji je nekada tako voleo da riskira sada igra na sigurno“, piše kelnski Štat ancajger. „Fransoa de Rugi je verni sledbenik. Teško da će on glasno dići ruke ako Emanuel Makron baci zaštitu životne sredine u zapećak zbog sumračnih ekonomskih brojki. Za razliku od prethodnika zarobljenog idealima, novi ministar će verovatno poštovati disciplinu u kabinetu.“

„Time je prokockana šansa da se zaustavi rapidno opadanje vere u napredak. Šef države koji se pojavio kao vizionar već je morao da iskusi u krugu evropskih partnera ono što mu sada dešava kod kuće. Doskora slavljen, a sada zastrašujuće usamljen“, dodaje kelnski list.

Badiše nojeste nahrihten (Karlsrue) piše da je Makron imenovanjima poslao „tužni signal da će sve ostati po starom“. „Umesto da odigra na nekog angažovanog zaštitnika životne sredine koji ima viziju kao Nikola Ulo, Makron je odigrao na disciplinovanog poslušnika. Trebalo bi očekivati više hrabrosti u doba kada klimatske promene postaju sve jasnije, a zagađenje vazduha opterećuje milijarde ljudi. Šef države svojom odlukom pokazuje da mu je ekologija od drugorazrednog značaja.“

Neki mediji navode da Makrona tek čekaju problemi jer priprema izmenu poreskog sistema za koju je sam najavio da će ga koštati popularnosti. Sada je Francuze uporedio sa „buntovnim Galima“ koji se protive svakoj reformi. Na taj stereotip iz Asteriksa mu je francuski levičarski Liberasion odgovorio: „Francuzi žele da se menjaju, ali nabolje. Drugim rečima, nisu mazohisti.“

priredio Nemanja Rujević

Raste nezadovoljstvo zbog Makrona

Čitajte nas i preko DW-aplikacije za Android