Baranka uči Kineze engleski

B. Dabić

24. 09. 2018. u 10:15

Mlada Baranka Eva Stela Lekić novac za studije zarađuje davanjem časova jezika strancima na internetu. Satnica je od 7,5 do 10 dolara. Mesečno se zaradi oko 300 evra

Баранка учи Кинезе eнглески

Eva Stela Lekić - Foto privatna arhiva

UČENjE na daljinu, tako što se časovi drže putem video-tehnologije i interneta, koriste mnogi Kinezi različitog uzrasta u zemlji koja ima oko 1,4 milijarde stanovnika. Podučavanje engleskog na drugom kontinentu - Aziji, danas je realna mogućnost da mladi ljudi iz Crne Gore zarade više od prosečne plate na mesečnom nivou radeći nepuna tri sata dnevno.

Na ovaj način Baranka Eva Stela Lekić zarađuje novac još od srednje škole. Zbog ljubavi prema matematici i fizici, ambiciozna Eva Stela upisala je Elektrotehnički fakultet u Podgorici i jedina je devojka iz Bara brucoš na smeru energetika i automatika, a novac za buduće školovanje i džeparac zarađuje dajući časove engleskog jezika i to Kinezima.

Plaćena je po satu, a ne po času. Satnica je od sedam i po do 10 dolara. Za četiri časa dnevno, što vremenski oduzima sat i 40 minuta, na mesečnom nivou može se zaraditi oko 300 evra, s tim što radi od kuće.

- Drug me je uputio preko koje platforme da apliciram, ostalo je bilo na meni. Napravila sam video u kojem se predstavljam, poslala sam si-vi i dobila posao. Od četvrtog razreda gimnazije uspešno držim časove engleskog deci iz Kine. Žao mi je što nisam počela ranije da se bavim ovim poslom i korisno trošila slobodno vreme - kaže Eva Stela, koja skoro svakodnevno daje časove engleskog jezika. Posao joj nije bio barijera da Gimnaziju "Niko Rolović" završi sa diplomom Luča A.

Internet nastavnica engleskog objašnjava da je napravljena aplikacija za učenje engleskog jezika i da postoji lista profesora. Kinezi odaberu profesora, zakažu čas kada je profesor slobodan, i sve se realizuje preko te platforme.

Eva na onlajn času

Profesor primi poziv, čas traje 25 minuta, na ekranu učenik vidi profesora, profesor učenika, ispred njih je ista knjiga i program koji treba da se pređe za taj čas.

Pročitajte još: Časovi lužičko-srpskog jezika dostupni na internetu

- Platforma ima više programa, kurseva - za najmlađe, tinejdžere, za odrasle. Raznih su uzrasta, od četiri godine do zrele dobi. Među mojim učenicima je i čovek koji ima 40 godina, bavi se trgovinom i hoće da unapredi znanje engleskog jezika - kaže Eva Stela, dodajući da je tokom prve godine rada stekla redovne učenike. - Da bi se lakše snalazili, svi učenici na početku dobiju englesko ime, i tim imenom se predstavljaju, jer nama kineska imena zvuče slično i teško ih razlikujemo. Zbog toga praktikujemo da dobiju englesko ime.

SVE ŠTO JESAM - DUGUJEM MAJCI

- Čime ću se konkretno baviti odrediću tokom studija, ali ne isključujem da to bude automatika - robotika. To je perspektivno zanimanje, deficitarno u Crnoj Gori. Sa ovim fakultetom ljudima su vrata otvorena i u svetu. Roditelji su mi lekari i mnogi su mislili da ću upisati medicinu. Ja sam izabrala elektrotehniku. To je, takođe, težak fakultet, ali me više privlači od medicine - zaključila je Eva Stela Lekić, koja dodaje da sve što jeste, i što se nada da će biti, duguje svojoj majci.

SVESTRANA

Uz ljubav prema učenju, Eva Stela voli da slika, i s posebnom emocijom priča o vremenu kada je išla u likovnu radionicu kod Veska Bubanje. Voli da čita, uživa gledajući dobre pozorišne predstave, a ujak Pero je razvio ljubav prema prirodi, pa u slobodno vreme Eva Stela voli da planinari.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)

Jovan

31.01.2019. 23:25

Ovo je super ideja za dodatnu zaradu a mozda i za primarnu zaradu kad u ovim nasim Balkanskim zemljama ima sve manje posla a svi i inace koristimo internet svakog dana i jos uz dobro znanje Engleskog jezika moze pristojno i da se unovci.