20. oktobar  2018. 11.22  | Izvor: Tanjug, FoNet

Medijska udruženja žale se međunarodnim organizacijama

BEOGRAD, KRAGUJEVAC -

Koalicija novinarskih i medijskih udruženja uputila je dopis međunarodnim organizacijama i institucijama u kojem iznosi primedbe na lošu situaciju u medijima, nedostatak medijskih sloboda, kao i medijskog pluralizma u Srbiji.

U saopštenju Koalicija navodi da je međunarodne aktere upoznala sa tekućim procesima u medijskoj oblasti koji se odnose na izradu Medijske strategije, pregovore Tima za dijalog i Koordinacione grupe za saradnju sa medijima Vlade Srbije.

mediji, predajnici, frekvencija, frekvencije, radio, televizija, difuzija, jpg, 660x330

Koalicija, međutim, izražava sumnju u to da zaista postoji politička volja vlasti da se, u procesu pridruživanja Srbije Evropskoj uniji, problemi u medijskoj sferi rešavaju.

Koalicija izražava bojazan da veliki broj profesionalnih medija u Srbiji neće ni dočekati nove zakone, jer su, kako tvrde, izloženi raznim političkim i ekonomskim pritiscima, ali da na njihov položaj, utiče i nepoštovanje postojećih zakona.

Koalicija koju čini Nezavisno udruženje novinara Srbije, Nezavisno društvo novinara Vojvodine, Asocijacija nezavisnih elektronskih medija, Asocijacija onlajn medija, Lokal pres u dopisu navodi da se sa problemima ne susreću samo novinari, već i građani, jer im je, kako smatraju, ugroženo pravo na istinito, potpuno i blagovremeno informisanje.

Obradović: Medijska strategija je samo manevar vlasti

Rad na novoj Medijskoj strategiji je samo manevar vlasti za kupovinu vremena kako bi se legalizovalo finansiranje partijskih glasila u Srbiji javnim sredstvima, ocenio je u Kragujevcu član Radne grupe za izradu nove Medijske strategije Vukašin Obradović.

Govoreći u debati o medijskoj situaciji u Srbiji, Obradović je poručio da je u zabludi svako ko misli da vlast zaista želi da napravi Medijsku strategiju, a potom donese medijske zakone i osigura postojanje medija koji će imati kritičko mišljenje.

Novinari i mediji nemaju čemu dobrom da se nadaju, jer ova vlast ne želi kritičke medije kao korektivni faktor i četvrti stub demokratije, niti javnost kao deo političkog procesa, istakao je Obradović.

Uz napomenu da govori u svoje ime, on je ocenio da vlast jedino želi da pod svojom kontrolom drži što veći broj medija i da je ceo proces rada na Medijskoj strategiji, i kasnije na izradi medijskih zakona, usmeren ka tome da se legalizuje ono što se već dešava - finansiranje partijskih medija sredstvima građana.