20. oktobar  2018. 20.26  | Izvor: Tanjug

Čudo: Srbija nema kulturni centar u Moskvi

BEOGRAD -

Ministar kulture i informisanja Srbije Vladan Vukosavljević izjavio je nakon sastanka sa svojim ruskim kolegom Vladimirom Medinskim da će apsolutni prioritet Ministarstva u međunarodnoj saradnji naredne godine biti otvaranje kulturnog centra Srbije u Moskvi.

"Čudo je da Srbija nema kulturni centar u Moskvi. Pred nama je potpisivanje bilateralnog sporazuma o statusima kulturnih centara. To je formalizacija postojećeg stanja ovde i stvaranja okolnosti da se to desi u Moskvi. To je deo naše kulturne politike", rekao je Vukosavljević i najavio da će 29. novembra biti otvoren Kulturni centar Srbije u Pekingu.

Ministar Medinski je, nakon sastanka u Ruskom domu, naglasio da u svim oblastima ima prostora za proširenje saradnje dveju zemalja, a posebno se osvrnuo na kinematografiju.

"Trenutno se snimaju dva filma u koprodukciji Rusije i Srbije i vode se pregovori za još jedan", rekao je Medinski.

Vukosavljević je pomenuo i da se vode intenzivni razgovori o saradnji između Narodnog muzeja u Beogradu i Ruskog muzeja iz Sankt Peterburga, a u planu je intenziviranje razgovora sa Tretjakovskom galerijom u Moskvi.

"Očekujemo gostovanje velikih i važnih izložbi iz Rusije, ali i da naše kulturno blago bude predstavljeno ruskoj javnosti. Mogu da nagovestim povećan obim saradnje u oblasti razmene izložbi u narednom periodu", rekao je Vukosavljević.

Na pitanje novinara da li je bilo reči i o vraćanju sedam slika Nikola Reriha koje se nalaze u Narodnom muzeju ili o otvaranju posebnog ruskog odeljena u srpskom nacionalnom muzeju, Medinski je rekao da imaju bolju ideju, ali da će je izneti kada bude mogla da se ostvari.

Vukosavljević je rekao da su intenzivno razgovarali o nizu važnih pitanja među kojima i pomenuto i izrazio nadu da će javnost uskoro biti obaveštena o rezultatu tih razgovora.

Na pitanje novinara kada se može očekivati da se vrati list Miroslavljevog jevanđelja koji se nalazi u Rusiji, Vukosavljević je kazao da je to česta tema razgovora sa ministrom Medinskim i dodao da postoje optimistički nagoveštaji s tim u vezi.

"U ovom trenutku ne bih mogao više da vam kažem, ali postoji visok stepen razumevanja obe strane i kada je reč o slikama Nikolaja Reriha i o listu Miroslavljevog jevanđelja. Tu postoje brojne prepreke koje su formalno-pravne i zakonske i u Rusiji i u Srbiji, ali zahvaljujući razumevanju Ministarstva kulture Rusije, mislim da polako prilazimo mogućem rešenju tih situacija", naglasio je Vukosavljević.

"Vostani Serbie" – izložba koja podseća na neizbrisivi deo zajedničke istorije

Ministri su večeras u Ruskom domu otvorili izložbu "Vostani Serbie" Dragana Martinovića koja je priređena povodom 100 godina od završetka Prvog svetskog rata.

"Ovih dana čitav svet će obeležavati kraj krvave epohe u kojoj su srpski i ruski borci odigrali ključnu ulogu. Rat je i započeo na ovoj teritoriji napadom na Srbiju i Nikolaj Drugi je tada regentu Aleksandru Karađorđeviću saopštio da Rusija nikada neće ostaviti srpski narod. Danas sam šetao Beogradom i bio sam srećan kada sam video spomenik Nikolaju Drugom koji predstavlja simbol zahvalnosti srpskog naroda ovom imperatoru", rekao je Medinski.

On je primetio da je zbog raznih istorijskih i društveno-političkih okolnosti veliki podvig ruske i srpske vojske bio zaboravljen, ali da se u poslednje vreme vraćaju sećanja i naglasio da se taj podvig nikada neće zaboraviti.

Medinski je kazao da je nedaleko od Sankt Peterburga nedavno otvoren muzej posvećen Prvom svetskom ratu, snimljeno je na desetine igranih i dokumentarnih filmova o tom periodu, obnovljena su groblja gde su sahranjeni borci i podignuto širom Rusije oko 40 spomenika koji svedoče o događajima iz Velikog rata.

"Srećni smo što se i u Srbiji čuva sećanje na herojski podvig i da se obeležava na primeren način", naglasio je Medinski.

Ministar Vukosavljević je podsetio da je Prvi svetski rat poznat što je do tog istorijskog trenutka bio najveća tragedija koja je zadesila čovečanstvo i istakao da je "na srpskom istorijskom trajanju taj događaj ostavio ranu koja do danas nije zacelila".

"Žrtve koje je Srbija podnela u tom nametnutom i nepravednom ratu, ali boreći se za svoju slobodu, presudno su uticale na potencijale našeg naroda u 20. veku", rekao je Vukosavljević.

On je podsetio na slična istorijska iskustva Rusije i Srbije koje su se borile za svoju, ali i slobodu drugih.

"U decenijama koje su sledile često je gurana u stranu jedna vrlo važna istina, a to je da bez presudne pomoći Rusije Srbiji 1915. godine možda Srbije nakon toga ne bi bilo. Srpski narod zbog te činjenice duguje svojoj braći iz Rusije večnu zahvalnost", naglasio je Vukosavljević.

Knjiga Medinskog "Rat - mitovi SSSR-a 1939-1945"

Medinski će sutra na Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga predstaviti svoju knjigu "Rat - mitovi SSSR-a 1939-1945" u izdanju "Službenog glasnika" za koju je Vukosavljević rekao da je izvanredna.

On je konstatovao da je sasvim prirodno da se izložba "Vostani Serbie" priredi upravo u Ruskom domu.

"Ova izložba na upečatljiv način govori o stradanju srpskog naroda u Prvom svetskom ratu, ali ističe i čuva i podseća na najveće simbole. Na ovim platnima nesvakidašnjeg formata nalaze se i spomenici kulture Srbije, prizori iz života, junaci, istorijske ličnosti, zapravo sve ono što je najbitnije za istoriju srpskog naroda", ocenio je Vukosavljević.

Autor Martinović je kazao da je izložba rezultat njegovog šestogodišnjeg samovanja u ateljeu i da je Veliki rat još uvek prisutan u njegovoj familiji kao da se juče dogodio, s obzirom da je "položila na oltar otadžbine 80 života".

"Ova izložba je moja zahvalnost njima i poruka pokolenjima", dodao je Martinović.