Šest stvari koje bi trebalo da znate o NATO-u

U Londonu počinje dvodnevni samit NATO-a koji slavi 70 godina od osnivanja. Ovo je šest stvari koje bi trebalo da znate o Severnoatlantskoj alijansi.

Šta je NATO?

Severnoatlantska alijansa (NATO) je vojno-politički savez 29 zemalja iz Severne Amerike i Evrope, koje se zalažu za ispunjenje ciljeva Severnoatlantskog sporazuma, potpisanog 4. aprila 1949. u Vašingtonu. Sporazum predviđa da ako dođe do oružanog napada na jednu članicu, to će se smatrati napadom na sve članove Alijanse. Sedište NATO-a je u Briselu.

Kako se postaje član NATO-a?

NATO ima politiku otvorenih vrata. Pristupanje savezu određeno je pojedinačnim akcionom planovima za članstvo i potrebno je odobrenje svake trenutne članice saveza. Bilo koja zemlja članica NATO-a može da podnese zahtev za povlačenje iz NATO-a

Kako se finansira NATO?

Svaka zemlja članica NATO-a bi trebalo da izdvaja oko dva odsto BDP-a za zajednički budžet. Sredstva se uplaćuju u budžete na osnovu dogovorene formule podele troškova. Postoje tri budžeta: jedan civilni i dva vojna. 

Da li je NATO vojska?

NATO nije vojska, ali sve zemlje članice koje učestvuju u vojnom aspektu Saveza, zajednički sačinjavaju integrisane vojne strukture Saveza. NATO poseduje i određene kapacitete u zajedničkom vlasništvu, kao na primer radarski avion "Awacs".  

Kako NATO odlučuje? 

Sve odluke NATO-a se donose konsenzusom, nakon rasprave i konsultacija između država članica. Kada Alijansa postigne dogovor o nekoj operaciji, članice osiguravaju snage na dobrovoljnoj osnovi. Te snage se vraćaju u matične zemlje nakon završetka misije. Na čelu NATO-a je generalni sekretar. Trenutno je to Jens Stoltenberg, a predsedavajući vojnog komiteta je general Petr Pavel.

Koje su najveće intervencije NATO-a? 

Severnoatlantska alijansa bombardovala je SR Jugoslaviju od 24. marta do 10. juna 1999. godine. Pre toga, sproveli su dvonedeljnu kampanju bombardovanja Vojske Republike Srpske 1995. godine. NATO je učestvovao u ratu u Avganistanu od 2001, nakon napada 11. septembra u Njujorku. Tokom rata u Iraku oformili su trening misiju za obuku iračkih snaga bezbednosti. Takođe, NATO je intervenisao i tokom rata u Libiji, uvođenjem embarga na uvoz oružja u tu zemlju.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
9° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво