Албански медији: Приштина „потписала“ укидање такси

© KANCELARIJA ZA KiMРадње су затворене у знак протеста због такси Приштине
Радње су затворене у знак протеста због такси Приштине - Sputnik Србија
Пратите нас
Приштински портал „Газета експрес“ објавио је документ за који наводи да је потписан у Берлину о успостављању авио-линије Београд-Приштина, а према којем се Косово обавезује и да укине таксе према Србији, које је одлазећи косовски премијер Рамуш Харадинај увео још у новембру 2018. године.

Портал тврди да наводно поседује комплетан документ у односу на оно што су две стране објавиле као „писмо о намерама“ и то као засебна документа о оном на шта се две стране појединачно обавезују да испоруче за слободне ваздушне коридоре.

Косово се, према документу приштинске стране и Кфора са „Луфтханзом“, такође обавезује и да ће споразуми о слободи кретања и ИБМ споразум (Споразум о интегрисаном управљању прелазима) који су постигнути у Бриселу, примењивати и на путнике, пошту и терет који се буду превозили на овој релацији, преноси „Коссев“.

„КФОР задржава право на контролу ваздушног простора изнад Косова у складу са међународно признатим споразумима мисије НАТО-а на Косову. У складу са споразумом и договором Косовска управа цивилног ваздухопловства и КФОР ускладиће и потписаће Договор о усклађивању поступака о линији Београд-Приштина. У сваком тренутку Косовска управа цивилног ваздухопловства, аеродром у Приштини и КФОР у обавези су да обезбеде безбедан лет, укључујући слетања на релацији Београд-Приштина“, наводи се у документу.

Истовремено, приштински лист „Коха диторе“ оцењује да се „косовска државност доводи у питање“ у документу који је косовска страна потписала у Берлину, јер се избегава употреба назива косовских институција.

У писму које је Косово потписало са три друге стране косовска управа цивилног ваздухопловства назива се: „Власт за цивилно ваздухопловство на Косову“.

Говори се о отварању посебне линије између Приштине и Београда, али се избегава терминологија назива државних институција, пише приштински дневник.

Тако се нигде не помиње АСХНА — скраћеница за државну агенцију за навигацију, а користи се само „Јединица за ваздушни саобраћај“ — термин који је био у употреби пре него што је Косово прогласило независност, преноси Танјуг.

Приштински лист сматра да то показује да су косовске и српске власти потписале два различита писма специфична за њихов рад.

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала