Zvezda čistog obraza ide kući, Barsa tek u poslednjem minutu osigurala pobedu

Vreme čitanja: 4min | čet. 23.01.20. | 22:45

Domaćin morao da izvuče poslednji atom snage da prelomi utakmicu i ostvari trijumf - 86:82

Crvena zvezda se uzdignute glave i čistog obraza vraća sa možda najtežeg gostovanja u Evroligi! Biće detalja za analizu, ima prostora za dodatni napredak, ali Dragan Šakota može da bude zadovoljan izdanjem Crvene zvezde u Blaugrani, gde je Barselona tek u poslednjem minutu uspela da osigura trijumf - 86:82 (29:19, 12:23, 21:24, 24:16).

Još jednom se potvrdila sada već stara priča da crveno-beli mnogo bolja izdanja ove sezone u Evroligi pružaju kada ne igraju u Beogradu, već daleko od kuće. Posle Kaunasa, Milana, Kazanja i Liona, Zvezda je pružila možda i najbolje izdanje u gostima i najskuplji tim Evrope naterala ga da izvuče poslednji atom snage kako bi zabeležio pobedu. Dobro izdanje Crvene zvezde, još bolja utakmica i 38 minuta potpuno aktivnog rezultata u kojem je malo nedostajao i faktor sreće da bi rezultat bio drugačiji...

Izabrane vesti

Cela utakmica stala je u završna dva minuta. Ista je Nikola Mirotić otvorio svojom prvom trojkom posle čak pet uzastopnih promašaja i to iz akcije iz čeonog auta koju Svetislav Pešić često crta za svog najboljeg igrača. Dobio je španski reprezentativac dobar blok, izvukao se izvan linije 6,75 metara, dobio asistenciju od Malkolma Dilejnija i podigao vođstvo na tri poena.

BARSELONA – CRVENA ZVEZDA 86:82
/29:19, 12:23, 21:24, 24:16/

Dvorana: Blaugrana, Barselona;
Gledalaca: 5.427;
Sudije: Olegs Latiševs, Pjotr Pastusjak, Sefi Šemeš.

BARSELONA: Dejvis 10, Ribas 7, Hanga -, Smits -, Oriola 6, Abrines 5, Higins 6, Dilejni 4, Kjurik 8, Klaver 9, Mirotić 25, Tomić 6.

CRVENA ZVEZDA: Kuzmić 8, Panter 13, Braun 15, Perperoglu -, Beron 3, Dobrić 7, Gist 12, Dženkins 6, Simanić 3, Jovanović 3, Štimac 12.

Zvezda je u tom momentu bila u obavezi da iznese brz odgovor i on je stigao u vidu pogodaka Kevina Pantera sa linije slobodnih bacanja. S iste pozicije odgovorio je u sledećoj akciji Pau Ribas, ali je bio polovičnog učinka, posle čega se viđen ključni detalj ove dramatične završnice. Posle dugo građenog napada Lorenzo Braun je imao šut iz koraka s lukom koji je završio na obruču, ali umesto da zatalasala mrežicu, lopta je ipak rešila da izađe napolje i u toj situaciji umesto minusa od jednog poena, Zvezda je imala zaostatak od čak šest poena! Na 48 sekundi do kraja, iz napada kojem je prethodio Braunov promašaj Ribas je izvukao još jedan veliki i bitan šut, pa je Barselona imala 86:80 u rukama. Pokušao je trener Šakota da tajm-autom malo rastereti ekipu, ali na kraju je Barselona ipak zasluženo slavila.

Statistički gledano, malo šta je razdvojilo dve ekipe. Barselona je imala 24 pogodaka za dva poena, Zvezda jedan manje. Domaćin devet trojki, crveno-beli opet jednu manje. Po 18 asistencija, po devet ofanzivnih skokova na obe strane, s tim da je Barsa generalno imala samo tri uhvaćene lopte više (27) od protivnika. I Zvezdina jedna izgubljena lopta više (14) od Barselone... Dakle, samo sitni detalji na papiru.

Crvena zvezda je pružila i više nego što se očekivalo u situaciji kada je sa desetoricom napala tim nakrcan Zvezdama - Stratos Perperoglu sedeo na klupi u opremi, Majkl Odžo nije igrao zbog administrativnih problema - i praktično bez petorice važnih igrača u rotaciji. Svetislav Pešić je dugo tražio pravu kombinaciju za pobedu, u međuvremenu izgubio Korija Higinsa zbog izvrtanja skočnog zgloba, imao situaciju da Nikolu Mirotića u prvoj četvrtini niko nije mogao da sačuva - Simanić, Gist i Jovanović ga čuvali -, zbog čega je imao 17 poena već u prvom poluvremenu, ali na kraju su prevagu doneli igrači zadatka: Pjer Oriola i Pau Ribas. Prvi s nekoliko važnih skokova u napadu i dve trojke u poslednjoj četvrtini, drugi s četiri poena i uhvaćenom loptom u Zvezdinom reketu iz kojeg je izvukao dva penala tokom završnih minut i po...

Ako izuzmemo loš početak utakmice i mlaku odbranu na uvodu koju je Mirotić neprestano eksploatisao i brzo stigao do dvocifrenog učinka, Crvena zvezda je igrala s dobrom energijom, pogotovo u odbrani i, primera radi, Barselonu svela na samo 12 poena u drugom periodu. Bilo je i kvalitetnih individualnih rešenja Pantera i Brauna u drugom poluvremenu, te dve važne trojke Štimca, kao i dobrih poteza iscrpljenog Gista, ali Zvezdi su mnogo nedostajali poeni Bilija Berona. Barselonina odbrana ga je dobro izolovala i ostavila na samo tri poena (1/8 iz igre, 0/5 za dva), što je ekipa uspela da “sakrije“, ali ne do kraja...

Na kraju 15 poena imao je Braun (7/13 iz igre, 0/4 za tri), uz osam asistencija, šest izgubljenih i četiri ukradene lopte. Panter je imao 13 poena (4/11 iz igre, 2/5 za tri) i četiri završna dodavanja. Gist je skupio 12 poena i šest skokova, a isti broj poena, uz dve uhvaćene lopte manje imao je Štimac.

Kod Barselone 25 poena skupio je Mirotić (9/18 iz igre, 1/6 za tri) i šest skokova. Samo je Brendon Dejvis imao još dvocifren učinak s 10 poena. Ali, takođe su još sedmorica igrača pored njih imali bar pet poena. Tačnije, od svih igrača koji su se upisali u listu strelaca samo je Dilejni imao četiri poena, ostali više.

Crvena zvezda sledeću utakmicu igra u ponedeljak u Laktašima (TV Arenasport, 17.00), gde gostuje Igokei.