kim džong un
Foto: EPA-EFE/JORGE SILVA / POOL

Lider Severne Koreje Kim Džong Un je još 2016. održao prvi Kongres Radničke partije u zemlji posle tri decenije i tada izneo ambiciozan petogodišnji ekonomski plan za izgradnju onoga što je nazvao „velikom socijalističkom zemljom“ do 2020. godine.

U četvrtak 20. avgusta ove godine Kim je priznao da je ovaj plan propao, pa sada želi da se okrene nekom novom ekonomskom kursu.

Severna Koreja je u četvrtak najavila da će u januaru održati vanredni kongres Radničke partije radi novog plana za jačanje njene ekonomije. Kimovo otvoreno priznanje nedostataka svoje politike tokom formalnog sastanka stranke bilo je pokazatelj koliko je severnokorejsku ekonomiju zahvatila trostruka kriza.

„Planovi za poboljšanje nacionalne ekonomije su odloženi do daljeg zbog teških unutrašnjih i spoljnih situacija i neočekivanih mnogobrojnih izazova. Životni standard ljudi se nije značajno poboljšao“, zaključio je Centralni komitet Radničke partije tokom sastanka u Pjongjangu, prenosi Njujork tajms.

Priznanje propasti je tabu

U Severnoj Koreji se retko, gotovo nikada, ne događa otvoreno priznanje propusta.

Kimov otac Kim Džong Il i deda Kim Il Sung, koji su vladali pre njega poput nepogrešivih i bogomdanih vladara, nikada to nisu činili. U Severnoj Koreji smatralo se velikim krivičnim delom kritikovanje politike dinastičkog režima koji Severnu Koreju vodi od njenog osnivanja 40-ih godina prošlog veka.

Foto:EPA-EFE/JORGE SILVA / POOL

Međutim, otkad je došao na vlast, Kim Džong Un je prekršio tu tradiciju, smatrajući sebe novom vrstom vođe, onog koji, navodno, prednjači u priznavanju i rešavanju ekonomskih problema svoje zemlje. Često je kritikovao državne fabrike i građevinske projekte zbog neproduktivnosti dok je pokušavao da obnovi privredu države uprkos međunarodnim sankcijama.

Kada se 2018. sastao sa predsednikom Južne Koreje Mun Džae Inom, Kim je priznao da su mu putevi i železnice u katastrofalnom stanju, potvrdili su južnokorejski zvaničnici. U oktobru iste godine su državni mediji Severne Koreje izvestili da je izrazio oštru kritiku zavisne politike svojih prethodnika kada je naredio rušenje južnokorejskih hotela i drugih zgrada u odmaralištu koje su dve zemlje nekada radile zajedno.

Dve istovremene krize

Kim je kao vođa održao pomenuti Kongres stranke 2016. godine, inače prvi takav sastanak posle 36 godina. Tada je usvojio svoje ambiciozne petogodišnje ekonomske ciljeve. Plan je bio da proslavi svoj uspeh tokom 75. godišnjice stranke 10. oktobra ove godine, pompezno i spektakularno.

Međutim, stvari se teško mogu dogoditi onako kako se Kim nadao.

Foto:EPA-EFE/KCNA

Severna Koreja se bori pod pritiskom sankcija UN. Prošle nedelje, severnokorejski lider je priznao da se njegova nacija suočava sa, kako je rekao, „dve krize istovremeno“ – borbom protiv širenja koronavirusa i suočavanjem sa velikim štetama od poplava. Međutim, naredio je svojim saradnicima da ne prihvataju nikakvu međunarodnu pomoć iz straha da bi ona mogla da unese kovid-19.

U svojoj oceni tokom sastanka partijskog komiteta, Kim je rekao da se njegova zemlja suočila sa neočekivanim i neizbežnim izazovima ove godine. Takođe je kritikovao dostignuća i nedostatke sopstvene vlade, preneli su državni mediji.

Stezanje kaiša

Kada je Kim preuzeo vlast nakon smrti svog oca 2011. obećao je da će obezbediti da njegovi građani, koji dugo trpe višestruke nedaće, više nikada neće morati da „stežu kaiš“. Tokom 2016. kada je usvojio svoj ekonomski plan, ekonomija Severne Koreje je porasla 3,9 procenata, što je najviše od kada je razorna glad pogodila zemlju krajem devedesetih.

Rast je u velikoj meri bio rezultat ubrzanog izvoza uglja, gvozdene rude, tekstila i ribarstva u Kinu. Ipak, Savet bezbednosti UN zabranio je takav izvoz nakon što je Kim ubrzano proširio svoje programe naoružanja, testirajući tri interkontinentalne balističke rakete tokom 2017.

Kako su se sankcije pooštrile, ekonomija se smanjila za 3,5 procenata u 2017. Sledeće godine je bila manja za 4,1 odsto, dok se izvoz u Kinu smanjio za 86 procenata.

Perike i fudbalske lopte

Ekonomija Severne Koreje se prošle godine oporavila lagano, povećavajući se za 0,4 odsto, pošto je Pjongjang izmislio načine ublažavanja krize zbog sankcija.

Pročitaj i:

Izvezla je praktično sve što sankcijama nije zabranjeno: jeftine satove sastavljene od kineskih komponenata, veštačke trepavice, perike, lutke i fudbalske lopte.

Međutim, ove godine, virus je primorao zemlju da zatvori granicu sa Kinom, koja je činila više od 90 procenata severnokorejske spoljne trgovine. Izvoz se smanjio na 27 miliona dolara u prvoj polovini ove godine, što je pad od 75 odsto u odnosu na godinu ranije.

Prognozirani rast od 3,7 procenata, pre nego što je pandemija kovid-19 pogodila globalnu ekonomiju, sada se rekordno spušta na predviđenih 8,5 procenata.

Kako su se ekonomske poteškoće produbljivale, Kim je počeo da delegira deo poslova svojim zamenicima, uključujući i sestru Kim Jo Džong.

Nakon devet godina na vlasti, Kim Džong Un želi da smanji stres zbog upravljanja zemljom, a takođe želi i da umanji svoju krivicu ako nešto krene pogrešnim putem.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar