Ефросинија белег оставила: Манастир Никоље чува успомену на игуманију из Подгорине 


Danas razvedravanje i prestanak padavina              Todoroviću uručeno prestižno priznanje najboljjeg gradonačelnika u Srbiji, Vučiću specijalna nagrada !              Todorović: Nagrada je obaveza da radimo još bolje             

 
Ефросинија белег оставила: Манастир Никоље чува успомену на игуманију из Подгорине
Trenutno na sajtu: 407       |       Podeli:
05.10.2020 | 0 коментар(а)



Чачак - У манастиру Никоље, код Чачка, још је свеже сећање на некадашњу монахињу и игуманију те светиње, Ефросинију Симић,

родом из Подгорине.

Мати Ефросинија имала је највише женско монашко звање – великосхимница и спада у ред најугледнијих игуманија, не само у СПЦ, већ у православном свету. У манастиру Никоље провела је 53 године, три године као искушеница, каква су тада била строга правила, и пола века као монахиња, а потом игуманија, која је допринела да ова популарна светиња, коју је посебно хвалио Вук Стефановић Караџић, непрестано сија сјајем достојним православе вере и њене мисије.

- Била је јако образована, културна, побожна и посвећена максимално Христовој вери, а њена нарав је била таква да јој је свака реч била као мелем за рану - прича њен сестрић протојереј ставрофор из Лознице, Милан Алексић.- Службовала је, у овом делу Србије и у време када је ту био патријарх Павле и припадала је, на известан начин, „његовој школи“ као и некадашњи игуман Манастира Троноша, архимандрит Антоније Ђурђевић.

Родбина игуманије, која се упокојила још давне 1987. године, срећна је што, и данас, монахиње Никоља и верници који је посећују чувају успомену на њу, кроз молитве и кроз начин рада и делања на „њиви Господњој“.

Из њене уже породице данас је 12 оних који су стасали у свештенике, вероучитеље, професоре Богословије. Један њен праунук, Никола Алексић, који завршио Духовну академију у Москви, а мастер студије на Богословском факултету у Београду, постао је професор Београдске богословије. Када је владика Лаврентије, својевремено, предложио Синоду СПЦ млађаног Алексића за професора Богословије, патријарх Иринеј и други чланови Синода СПЦ, нису крилу задовољство, уз друге ваљане квалитете, што је од „Ефросинијине лозе“.

По многима, чувена игуманија заслужила је давно да у њеном завичају или крају где је службовала роду и Богу добије и „своју“ улицу.

ГЗС/Новости




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


igumanija nikolje manstir efrosinija

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.387.115 посета
Тренутно на сајту: 408 посетилац(a)