16. oktobar  2020. 09.29  →  22.50 | Izvor: RTV, Tanjug

Vučić na otvaranju kuće bana Jelačića: Samo dijalogom možemo graditi poverenje

NOVI SAD -

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i ministar spoljnih i evropskih poslova Hrvatske Gordan Grlić Radman prisustvovali su večeras u Petrovaradinu, svečanom otvaranju spomen doma bana Josipa Jelačića i njegovoj predaji na korišćenje predstavnicima Hrvatskog nacionalnog veća (HNV).

 

 

video icon

Vučić je izjavio da je želja Srbije bila da pokaže, na najkonkretniji način, da može da rešava probleme hrvatske zajednice i da pošalje jasnu poruku da su pripadnici hrvatske nacije građani naše zemlje, da su neko ko treba da uživa sva moguća prava i neko čija je Srbija domovina.

Predsednik Srbije kaže da za odnose Srbije i Hrvatske teško da može da se kaže da su ikada bili sjajni:

"Još od vremena rođenja bana Jelačića, tokom 19. veka, u vreme Prvog, Drugog svetskog rata, sukoba 90-ih...teško da bismo mogli po bilo kom pitanju da se saglasimo, da nađemo isto mišljenje i stav", ukazao je on.

Vučić je rekao da ne misli da je to naročito važno, te da u ovom trenutku imamo preča i važnija posla u budućnosti:

"Da dobro razumemo da samo dijalogom, čuvajući mir, sigurnost i stabilnost Srbije i Hrvatske, počnemo da gradimo poverenje između nas. Da počnemo ne samo da čujemo, već i slušamo jedni druge da ponekad uđemo u cipele onog drugog i razumemo šta oni drugi osećaju", rekao je Vučić.

Prema njegovim rečima moramo da poštujemo pravo drugih na očuvanje nacionalnog, kulturnog i drugog identiteta, uz poboljšanje ekonomske pozicije Srba u Hrvatskoj i Hrvata u Srbiji.

Kako je rekao, bez obzira na to šta je u prošlosti bilo, neophodno je da srpski i hrvatski narod razumeju da su mir, stabilnost i poverenje ključne poruke na kojima treba da gradimo budućnost.

"Bez toga pravićemo probleme, nesigurnost i nestabilnost jedni za druge. Suviše smo mali da bi mogli dozvoliti sebi luksuz svađa i bilo kakvih problema u budućnosti”, poručio je Vučić.

Kazao je da, što se tiče odnosa, teško da bi bilo ko verovao kada bi govorio o "velikoj ljubavi" između Srba i Hrvata, ali je, ističe, važno da dobro razumemo da jedni bez drugih teško da ćemo da opstanemo.

"Zato je bolje da što pre to razumemo i počnemo da se okrenemo jedni drugima, radimo zajedno da će rezultati biti ubedljivo bolji”, naglasio je Vučić.

Rekao je da je za Srbiju važno da je jedan deo malih problema uspela da reši, te podsetio na uspešno očuvanje hrvatskog odeljenja osnovne škole u Bačkom Bregu, proširenje mreže profila u školama na hrvatskom jeziku, osnivanje Lektorata na hrvatskom, podrška Društvu “Jelačić” iz Petrovaradina, obnova Doma kulture u Tavankutu, most u Monošturu.

"Smatram da je veoma važno produbljivanje saradnje sa hrvatskom zajednicom. Takođe je veoma važno da u ovom teškom periodu, kada smo svi pogođeni korona krizom, pokažemo solidarnost", dodao je on.

Rekao je da će u skladu sa zahtevom hrvatske manjine o značajnijem učešću u vlasti, iako se ne mogu praviti paralele sa srpskom zajednicom u Hrvatskoj, ni po broju ni po procentu, Srbija izaći u susret i u dogovoru sa Hrvatskim nacionalnim većem, pokušati da pronađe dobra mesta na kojima će upravo Hrvati, bilo sa severa Srbije ili bilo kog drugog dela moći da pomognu u daljem razvoju svoje domovine, obezbede bolju poziciju svojoj zajednici.

Vučić je kazao da će država, spremna da učestvuje u renoviranju ovog prostora kako bi postao velelepno mesto okupljanja Hrvata, biti spremna da pomaže i dalji razvoj infrastrukture HNV i hrvatske zajednice.

"Želim da Srbiju uvek doživljavate kao svoju domovinu, jednako koliko volite svoju Hrvatsku, da tražite od nas da pomognemo, a mi ćemo učiniti sve što je u našoj moći, i doživljavaćemo vas, ne kao nekog ko remeti, već ko doprinosi našem razvoju. Verujem da ćemo uspostaviti poverenje između srpskog i hrvatskog naroda”, poručio je hrvatskoj zajednici u Srbiji.

Da se približavamo, a ne tražimo razlog za udaljavanje

Vučić je rekao da ne želi da govori o tome kako je teško biti Srbin u Hrvatskoj, jer o tome stalno priča, te da je dobro da se približavamo, a ne da tražimo bilo koji razlog da se udaljavamo, jer toga ima previše.

Vučić je tako odgovorio na pitanje kako bi ocenio položaj srpske zajednice u Hrvatskoj i brigu koju hrvatske vlasti pokazuju prema brojnim problemima srpske zajednice, a najdrastičniji je da ima sela gde nema ni struje, i da li večerašnji događaj otvaranja kuće „Bana Jelačića“ u Novom Sadu može da utiče da se nešto uradi za Srbe u Hrvatskoj.

On je rekao da je sa šefom hrvatske diplomatije razgovarao i o položaju Srba u Hrvatskoj i o položaju Hrvata u Srbiji.

„Naravno da govorimo o tome, i o tome govorimo stalno. Šef hrvatske diplomatije je naš gost večeras, a i mi njihovi gosti u ovoj kući na Petrovaradinu. Ne želim da se to pretvori u prebacivanje jedno drugom, I da bude kao da je 'namešteno' pitanje da bih govorio o tome kako je teško Srbima u Hrvatskoj”, naglasio je on.

Rekao je da su u Hrvatskoj sva pitanja njemu bila takva, i da nijedno nije odbio, što je preneo I gostu.

Radman: Da izgradimo bolje odnose između Hrvatske i Srbije

Radman je izjavio da ovaj događaj može postati simbol želje da još snažnije krenemo u rešavanje svih otvorenih pitanja i izgradnju boljih odnosa Hrvatske i Srbije.

Radman je izrazio uverenje da iskrenim i otvorenim dijalogom dve države mogu da reše sva otvorena pitanja.

"Ovo je veliki događaj za hrvatsku zajednicu ovde, ali veliki dan i za Srbiju. Današnja svečanost je važan trenutak u odnosima Hrvatske i Srbije, budući da jasno pokazuje da zajedničkim snagama možemo raditi na dobrobiti svih", naglasio je Radman.

Kaže da je Jelačić najvažnija osoba u istoriji Hrvatske i da je njegova kuća, gde se rodio u Petrovaradinu, otkupljena i obnovljena uz pomoć Vlade Srbije i zahvalio je predsedniku Vučiću na tome.

"Uveren sam da će to doprineti očuvanju savremene kulture Hrvatske i očuvanju njenog istorijskog nasleđa".

Radman dodaje da je spomenik Banu Jelačiću jedan od simbola Zagreba i Hrvatske.

Takođe, ukazuje da manjine moraju da budu spona i mostovi koji će ojačati odnose dve države.

"Hrvatska podržava i poštuje manjine i čini maksimum napora da se život srpske zajednice i drugih manjina odvija na najkvalitetniji način u skladu sa privrednim i socijalnim mogućnostima", naglasio je on.

Otvoreno novo poglavlje u odnosima Hrvatske i Srbije

Radman je rekao da je sa predsednikom Srbije imao veoma dobar i sadržajan razgovor o unapređenju saradnje dve zemlje i ocenio da je večeras otvoreno novo poglavlje u odnosima Hrvatske i Srbije.

"Sa tim porukama se vraćam u Zagreb", naglasio je Grlić Radman i istakao da ne treba gledati u prošlost, već u budućnost.

Dijalog mora postojati, istakao je on i dodao da se slaže sa predsednikom Vučićem da odnosi dve zemlje nisu bili sjajni, ali da se mogu unaprediti, kao i da je dogovoreno da se reše sva otvorena pitanja kroz rad komisija.

Radman navodi da je Vučić pokazao spremnost po pitanju rešavanja položaja Hrvata u Srbiji, kao i zastupanja Hrvata u skupštini i "sporazumima koji se moraju videti" i isto tako zastupanja Hrvata u lokalnim skupštinama i pokrajinskom parlamentu, kao sto je Hrvatska uredila za Srbe u Hrvatskoj.

"Takođe smo razgovarali i o narednoj dinamici naše saradnje koja bi trebalo biti intenzivnija, kao i po pitanju angažmana 1.869 nestalih, koje zajedno potražuju dve zemlje", istakao je on.

To mora da se reši da bi porodice mogle da zapale sveće na grobu i da saznaju sudbinu nestalih.

Radman je naglasio da privredna saradnja ide odlično i da može da bude primer i za svaku drugu saradnju.

Kaže da je Hrvatska snažna država, članica EU i da gradi odnose na međusobnom uvažavanju i toleranciji.

"Srbi imaju tri predstavnika u hrvatskom saboru i koalicijski su partner u vladi Hrvatske, a nadamo se i očekujemo da će i Hrvati u Srbiji imati svoje predstavnike na svim političkim nivoima", dodao je Radman.

Vučević: Jedan od najlepših primera gradnje u baroknom stilu u Novom Sadu 

Gradonačelnik Miloš Vučević je rekao da rodna kuća bana Josipa Jelačića predstavlja jedan od najlepših primera gradnje u baroknom stilu u Novom Sadu iz 18. veka.

"Republika Srbija je na osnovu dogovora dva predsednika, Aleksandra Vučića i tadašnje predsednice Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović, obezbedila sredstva u iznosu od 600.000 evra Hrvatskom nacionalnom vijeću koje je postalo jedini vlasnik ovog objekta", rekao je Vučević.

"Grad je još 2012. godine obnovio fasadu, prozore i krov, s obzirom na to da se radi o objektu koji je pod posebnim režimom zaštite i od velikog kulturnog značaja. Svakako da ovaj događaj treba posmatrati u jednom širem kontekstu, jer on poseduje dublji sociološki i kulturni značaj. Ovo je dokaz da je Srbija uređena država, da je princip jednakosti i ravnopravnosti duboko utkan u naše društvo i da se ne pravi razlika među građanima, bez obzira na versku i religijsku pripadnost", rekao je Vučević i dodao da se ovim ulaganjem radi i na jačanju turističkog potencijala Novog Sada, Vojvodine i Srbije.

Vučević je rekao da je obnova dokaz da Srbija vodi računa o hrvatskoj manjini. Prema njegovim rečima, to je dokaz da je Srbija uređena država u kojoj je zakon jednak za sve.

"Voleli bismo da vidimo sličan odnos prema našim sunarodnicima koji žive u državama u okruženju. Mislim da smo pokazali da su pripadnici hrvatske nacionalne zajednice apsolutno ravnopravni i svesni smo kulturno istorijskog značaja ovog objekta za celokupno društvo", istakao je gradnonačelnik Novog Sada.

Kući će, adaptacijom unutrašnjeg dela, biti vraćen izvorni izgled, kao u vreme kada je Jelačić u njoj živeo.

Adaptacija bi trebalo da bude završena do proleća sledeće godine.

Vojnić: Veliki dan za hrvatsku zajednicu u Srbiji

Obnavljanje kuće Josipa Bana Jelačića je veliki dan za hrvatsku nacionalnu zajednicu u Srbiji i verujem da je ovo još jedan korak ka boljoj saradnji između dve države, rekla je predsednica HNV-a u Srbiji Jasna Vojnić.

"Velika je čast biti domaćin ovako važnim gostima na celu sa predsednikom Vučićem i ministrom Radmanom, izaslanikom premijera Plenkovića i što imamo priliku da pošaljemo poruku jačanja poverenja i napravimo još jedan korak napred ka boljoj saradnji između dve države", rekla je ona.

Kako je navela, hrvatska zajednica ima dosta razloga za veselje.

"Vlada nam je darovala deo rodne kuce Bana Josipa, a mi smo dobili svoj kulturni i administrativni centar na ponos svih Hrvata iz Srema, Vojvodine i cele Srbije. Isti je osećaj kao u rodnim kućama Milutina Milankovića u Dalju i Nikole Tesle u Smiljanu".

Podsetila je da je inicijativa za vraćanje kuće Bana Josipa pokrenuta već davne 2002. i sada je konačno okončana.

"Danas obnavljamo dela našeg velikana, pokazali smo da je moguće nastaviti saradnju i raditi na razvijanju što boljih odnosa Srbije i Hrvatske. Verujemo da svi ovo kulturno blago hrvatskog naroda prepoznajemo kao naše i verujem da možemo da otvorimo mnoga pitanja ključna za hrvatsku zajednicu u Srbiji".

Vojnić je otkrila da joj je posebno draga čestitka koju je danas dobila od kolege iz srpske zajednice u Hrvatskoj Milorada Pupovca.

"Obećavamo da ćemo čuvati veru, jezik, kulturu i razvijati mostove između dve države, na ponos oba naroda", poručila je Vojnić.

Svečanosti su prisustvovali i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić, predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović, gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević, ambasador Hrvatske u Srbiji Hidajet Biščević.

 

 

 

Srodne vesti

Broj komentara: 6

Lovac  16. 10. 2020. | 10:29
Za obnovu kuce bana Jelacica, Srbija je izdvojila oko pola miliona evra. Drzava je zatim otkupila deo kuce kako bi ona bila vracena hrvatskoj zajednici. Ovo je jos jedan pokazatelj da Srbija postuje prava nacionalnih manjina i radi na poboljsanju njihovog polzaja u Srbiji.
maja  16. 10. 2020. | 11:05
Hrvatska ovo nikad ne bi uradila ni za Teslu, celo Smiljane ne postoji, a pritom ga svojataju. Ali neka Vučić ovim gestom zatvara usta svima, neka smo bolji i pravedni.
jasna  16. 10. 2020. | 11:57
pokazali smo veliko postovanje nacionalnim manjinama
zoran  16. 10. 2020. | 13:34
Otvaranje kuće bana Jelačića ima veliki značaj za kulturu grada Novog Sada.
Dragan  16. 10. 2020. | 18:48
Danas u Novom Sadu otvena je spomen kuća Bana Jelačića.
Ovo je dobar primer kako bi trebala da funkcioniše saradnja Srba i Hrvata i po ostalim pitanjima ali na veliku žalost to trenutno nije tako.
Nadam se da će se to stanje popraviti u budućoj saradnji naših dveju država..
Sunčica  16. 10. 2020. | 19:52
Ponosna sam danas na Srbiju! Hvala što ste nam ovo omogućili! Ovim dokazujemo da smo otvoreno demokratsko društvo!