Читај ми!

Mali: Deficit budžeta ne ugrožava makroekonomsku stabilnost

Skupština Srbije završila je večeras raspravu u načelu o rebalansu budžeta za 2020. godinu. Ministar finansija Siniša Mali je, obrazlažući predloženi rebalans, istakao da deficit od 483 milijarde dinara ne ugrožava makroekonomsku stabilnost.

Predsednik Skupštine Ivica Dačić je posle obraćanja poslednjeg prijavljenog govornika pitao da li se još neko javlja za reč, uz šaljivu opasku da to ne bi preporučio.

 Dačić je najavio da će sednica o amandmanu na rebalans budžeta početi u četvrtak, 12. novembra u 10 časova, kada se očekuje i glasanje, a zatim i novu sednicu o izmenama i dopunama Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, sa početkom u 12 časova.

Obrazlažući predloženi rebalans budžeta za 2020. u Skupštini Srbije, ministar finansija Siniša Mali je rekao da učešće javnog duga u BDP-u neće preći 60 odsto.

"To znači da smo apsolutno u stabilnom finansijskom položaju. Imamo najmanji pad u Evropi i to govori koliko su bile opravdane mere koje smo primenili", naveo je Mali.

Objasnio je da je rebalansom budžeta, drugim u ovoj godini, osim završetka i opremanja dve kovid bolnice u Batajnici i Kruševcu, za šta je predviđeno devet milijardi, planirano i ulaganje u druge zdravstvene ustanove.

Tako je naveo ulaganja u Institut za majku i dete, GAK "Narodni front", "Tiršovu", Institut za infektivne i tropske bolesti, opšte bolnice i domove zdravlja širom Srbije.

Ministar finansija je rekao da je rebalans budžeta usmeren na dodatno ojačavanje kapaciteta u zdravstvu kako bismo se na pravi način izborili sa epidemijom koronavirusa.

Jednokratna pomoć za zaposlene u zdravstvu  

Pozvao je poslanike da podrže taj Vladin predlog i isplatu 10.000 dinara jednokratne pomoći za zaposlene u zdravstvu kao podršku za predani rad u uslovima borbe protiv koronavirusa.

"Obećanje koje smo dali sa prvim rebalansom sada smo ispunili. To kažu i MMF i EK, koji navode da je naš odgovor bio pravovremen i efikasan i zato Srbija nema taj crni scenario koji imaju druge mnogo razvijenije zemlje", istakao je Mali.

Podsetio je da je prvim rebalansom budžeta u aprilu brzo i sa sveobuhvatnim programom izdvojeno 5,8 milijardi evra za program pomoći i podrške privredi i građanima, kako bi se ublažile negativne posledice epidemije koronavirusa.

Podsetio je da je isplaćeno pet minimalnih zarada za preko milion zaposlenih, da su za pomeranje plaćanja poreza i doprinosa u periodu od četiri meseca, obezbeđeni jeftini krediti za privatni sektor, dogovorena garantna šema u iznosu od dve milijarde evra sa banakama za obratna sredstva i likvidnost preduzeća.

Naveo je i da su 10 odsto povećane zarade svim zaposlenima u zdravstvu, isplaćena jednokratna pomoć od 4.000 dinara za penzionere i po 100 evra svakom punoletnom koji se javio za tu pomoć.

Srbija ima najmanji pad BDP-a u Evropi

Mali je naglasio da smo, po projekcijama, do kraja godine najbolji u Evropi i da ćemo imati najmanji pad.

"U Evropi imamo najbolji rezultat, to je zasluga svih građana. Ovaj rebalans budžeta za koji smo dobili saglasnost MMF-a, usmerava nas i ka realizaciji projekta 'Srbija 2025', koji podrazumeva 14 milijardi evra dodatnog novca za ulaganje u infrastrukturu", rekao je Mali.

Naveo je da će biti ostvaren cilj da 2025. prosečna plata bude 900, a prosečna penzija 440 evra.

Mali kaže da se u rebalansu budžeta vodilo računa i o sredstvima za kapitalne investicije, te da se nastavljaju radovi na obilaznici oko Beograda, na Moravskom koridoru, i na auto-putu Preljina–Požega.

"Imaćemo rekordan iznos kapitalnih investicija u 2021. godini", rekao je Mali.

Naglasio je i da je kumulativni rast Srbije u naredne tri godine i po projekcijama MMF-a i EK apsolutno najveći u Evropi.

Penzije 5,9 odsto veće od 1. januara 2021. 

Naveo je i da nema mnogo zemalja u Evropi koje će povećati penzije, kao što će one od 1. januara naredne godine u Srbiji biti veće za 5,9 odsto, a minimalna zarada će rasti za 6,6 odsto.

"Imaćemo i povećanje zarada u javnom sektoru i pored korone i ekonomske krize, razmišljamo o podizanju životnog standarda", rekao je Mali.

Na sednici skupštinskog Odbora za finansije, koja je održana u ponedeljak, ministar Siniša Mali je izjavio da je rebalansom ovogodišnjeg budžeta predviđena 1.291 milijarda dinara prihoda, 1.774 milijarde rashoda, pa će deficit iznositi 483 miliona dinara ili 8,75 odsto.

Ko je protiv rebalansa 

Iako su se izjasnili da su protiv rebalansa budžeta, konačan stav poslaničke grupe Ujedinjena dolina - SDA Sandžaka zavisiće od sudbine njihovih amandmana.

"Rebalansom budžeta koordinacionog tela vlade Republike Srbije planirana sredstva su za 20 posto smanjena za opštinu Bujanovac, Preševo i Medveđa. Prvo što bih vas zamolila je da se pomenuta sredstva vrate rebalansom budžeta na nivo pre smanjenja", navodi Nadije Bećiri iz poslaničke grupe Ujedinjena dolina - SDA Sandžaka.

Protiv rebalansa glasaće samostalni poslanik Vladan Glišić.

"U vrhu tabele imamo rashode za zaposlene koji su povećani za tri i po milijarde dinara i ti rashodi bez obzira na prethodne cifre ne izgledaju veliki oni su veliki ako se razmislja o budzetu i dzepu nasih porsekih obveznika", ističe Glišić.

Aleksandra Tomić iz SNS-a odgovara da to povećanje stavki govori o povećanju plata zdravstvenim radnicima, i plate i poreze.

четвртак, 25. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво