Rusija, Putin i politički imunitet: Na korak od doživotne zaštite predsednika od krivičnog gonjenja

Pred Dumom će se održati još dva čitanja, a onda zakon ide pred Federalni savet i na kraju pred samog Putina koji treba da ga potpiše.
vladimir putin
AFP
Putin je na vlasti 20 godina

Donji dom ruskog parlamenta - Duma - podržao je zakon kojim se predsedniku i njegovoj porodici daje imunitet od krivičnog gonjenja po odlasku s funkcije.

Ta izmena je omogućena ustavnim amandmanima usvojenim na referendumu u julu. Pristalice predsednika Vladimira Putina čine većinu u oba doma parlamenta.

Putinov četvrti mandat traje do 2024. godine, ali ustavni amandmani mu omogućavaju još dva mandata.

On ima 68 godina i nije poznato ko će ga naslediti.

Zakon o imunitetu oživljava spekulacije o Putinovoj političkoj budućnosti. Na vlasti je od 2000. godine i ima ogroman uticaj.

Njegov glavni kritičar Aleksej Navaljni napisao je na Tviteru: „Zašto je Putinu potreban zakon o imunitetu sada?"

A zatim je pitao: „Mogu li diktatori odstupiti s vlasti svojom voljom?"


Možda vas zaniteresuje i video o Putinu kao najdugovečnijem lideru u modernoj istoriji Rusije


Zakon je prošao prvo čitanje u utorak u Dumi, gde većina poslanika pripada proputinovskoj stranci Jedinstvena Rusija. Protiv je glasalo 37 komunističkih poslanika.

Pred Dumom će se održati još dva čitanja, a onda zakon ide pred Federalni savet - gornji dom parlamenta - i na kraju pred samog Putina koji treba da ga potpiše.

Prema odredbama o imunitetu, bivši predsednik i njegova porodica imali bi imunitet od bilo kakvih policijskih pretresa, ispitivanja i oduzimanja imovine.

Takođe, ne bi bili procesuirani ni za jedan zločin počinjen tokom života, osim za navodna dela izdaje ili druga teška krivična dela u izuzetnim okolnostima.


Pogledajte video o 20 godina Putinove vlasti u 20 sekundi


Jedini bivši ruski predsednik koji je i dalje živ je Putinov saveznik Dmitrij Medvedev.

Bivši sovjetski predsednik Mihail Gorbačov ne bi mogao da ima ovakvu vrstu imuniteta, jer nije bio presednik Rusije.

Poslnik Jedinstvene Rusije Pavel Krašeninikov, rekao je da je cilj da se predsedniku daju „garancije... važne za stabilnost države i društva".

Reforme će Putinu skinuti ograničenje mandata 2024. godine, što će mu omogućiti još dva šestogodišnja mandata.

Opozicija je osudila izglasavanje ovakvog zakona na referendumu u ​​julu, rekavši da Putin teži da bude „doživotni predsednik", što je tvrdnja koju Putin negira.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

  • Robespierre

    19.11.2020 00:28
    Za naivne
    Poštenim ljudima ne treba imunitet, a još manje zakon o imunitetu ili doživotni mandati. Za ljude koji iole nešto znaju, to su znaci vrlo trule diktature, koji svrstavaju Rusiju u kategoriju Severne Koreje i Turkmenistana. Ne znam stvarno šta će to Putinu?
  • Hulk

    18.11.2020 11:57
    PRepisuj
    Prepisujte nasi , ovo Vam treba. Doduse i bez zakona ovde je u praksi tako.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Da li se ukrajinski operativci bore protiv ruskog Vagnera u sudanskom ratu

Na internetu su se pojavili snimci na kojima se navodno vidi kako ukrajinski operativci saslušavaju ruske plaćenike u Sudanu, dok neki medijski izveštaji sugerišu da bi Ukrajina mogla da učestvuje u sudanskom građanskom ratu. Da li se Ukrajina bori protiv ruske grupe Vagner u Africi uprkos tekućem ratu na vlastitoj teritoriji?