Čadež: Privreda Srbije nije imuna na zbivanja u Ukrajini; Kompanijama koje trpe zbog situacije u Ukrajini potrebna konkretna podrška

Beta 25.02.2022

Privreda Srbije može da se osigura na kratak i srednji rok, ali će dugoročno sigurno osetiti posledice globalne ekonomske krize izazvane zbivanjima u Ukrajini, izjavio je danas predsednik Privredne komore Srbije (PKS) Marko Čadež.

Podsetio je da je PKS već formirala krizni tim sa ciljem da se rešavaju problemi kompanija na terenu, na dnevnom nivou.

"Cilj je da se u startu podrže najugroženiji privrednici", rekao je predsednik PKS gostujući na TV Pink.

Očekuje se, po rečima Čadeža, da Evropska unija izađe s paketom mera podrške privredi, što može biti dobar model i za Srbiju.

"Niko ne može da sagleda kakav će tačno biti uticaj zbivanja u Ukrajini na privrede, to je nemoguće predvideti. Tri scenarija postoje – da će kriza kratko trajati, da neće biti destrukcije i da će se brzo situacija stabilizovati, zatim da će konflikt duže potrajati i da će biti ozbiljnih problema u isporuci energenata, i treći najgori da će doći do potpune obustave isporuke energenata Evropi", rekao je Čadež.

Vlada i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, po njegovim rečima, preduzeli su neophodne mere koje na kratki rok i srednji rok mogu da pomognu.

"Moraćemo da se prilagodimo, jer nismo izolovani. Od 10 naših najvećih izvoznika u Rusiju devet je sa kapitalom EU. Ako imate veliki pad valute na tržištu na koje izvozite roba postaje veoma skupa", istakao je Čadež.

Dodao je da zamrzavanje cena ne može biti održivo na duži rok jer je to privremena mera da se pomogne najugroženijima da ne osete udarac potresa na svetskom tržištu.

"Berze reaguju, cene energenata i drugih sirovina rastu, pad rublje poskupljuje cene proizvoda naših izvoznika, sve to negativno utiče na poslovanje", kazao je Čadež.

Predsednik PKS je istakao da se održavaju redovni sastanci u okviru evropske asocijacije komora Eurochambres i razmatraju mogućnosti kako privredi da se konkretno pomogne.

Kompanijama koje trpe zbog situacije u Ukrajini potrebna konkretna podrška

Predsednik Privredne komore Srbije (PKS) Marko Čadež, koji je i član Borda direktora Evrokomore, poručio je danas da je potrebna konkretna podrška i svakodnevna komunikacija sa svim kompanijama koje trpe posledice situacije u Ukrajini, kako bi se ublažio uticaj krize na evropska preduzeća, ali i na kompanije iz Srbije koje posluju sa Ukrajinom i Rusijom.

Čadež je na današnjem hitnom video sastanku Borda direktora najveće evropske poslovne asocijacije - Eurochambres, koja predstavlja 20 miliona kompanija i okuplja 45 nacionalnih i 1.700 regionalnih i lokalnih komora, istakao da se kriza u Ukrajini značajno odražava na poslovanje i domaćih i evropskih preduzeća, objavila je PKS.

"Moramo da razmišljamo šta možemo da uradimo da pomognemo kompanijama na terenu, i kada je reč o razmeni informacija i najavljenim sankcijama Rusiji", rekao je Čadež.

Kompanije su sada u problemu jer nemaju jasne smernice na koji način da nastave svoje poslovanje, ukazao je on govoreći o globalnom finansijskom uticaju krize u Ukrajini na svakodnevni rad privrednika.

"Situacija na terenu je takva da je otežano poslovanje naših kompanija sa Rusijom i Ukrajinom kako zbog problema u transferu novca, transporta i logistike, tako i zbog slabljenja tamošnje valute", rekao je Čadež koji kopredsedava Odboru za zajedničko tržište i vodi Digitalnu mrežu Evrokomore.

Istakao je kako je važno da se održava stalna komunikacija između svih evropskih privrednih komora sa kolegama iz privrednih komora Ukrajine i Rusije koje su, takođe, članice Evrokomore.

Predsednik Evrokomore Luc Friden (Luc Frieden) naveo je da je situacija koja je nastala proteklih dana veoma ozbiljna za građane Evrope i evropske kompanije i da su za normalno poslovanje potrebni stabilnost i mir.

(Beta, 02.25.2022)

Povezane vesti »

Ključne reči

Ekonomija, najnovije vesti »