Najnovije vesti
Vesti Politika
NEMA NAPRETKA REGIONA, NI ZANIMANJA BRISELA Završen samit u Tirani, a ovo su poruke za zemlje kandidate, ali i EVROPSKU UNIJU

NEMA NAPRETKA REGIONA, NI ZANIMANJA BRISELA Završen samit u Tirani, a ovo su poruke za zemlje kandidate, ali i EVROPSKU UNIJU

Učesnici Samita "Brdo-Brioni" u Tirani pozvali su danas Evropsku uniju (EU) da razmotri proširenje na zapadni Balkan kao pitanje od geopolitičkog značaja.

Tirana, Brdo Brioni, Proces, Aleksandar Vučić Foto: Zoran Marković / Tanjug
Tirana, Brdo Brioni, Proces, Aleksandar Vučić

- Puna integracija zemalja zapadnog Balkana u evropski sistem vrednosti važan je faktor sveukupne evropske stabilnosti - navodi se u zajedničkoj izjavi prihvaćenoj na samitu.

Učesnici su u završnoj izjavi naglasili da zemlje kandidati moraju ispuniti sve standarde EU, i pozvali na fleksibilnije i brže odvijanje pregovaračkog procesa.

Pozdravljen je Prespanski sporazum između Skoplja i Atini o promeni naziva Makedonije u Severna Makedonija koji je otvorio mogućnost nastavka evroatlantskih integracija te zemlje.

- Takvi primeri pokazuju put prema jačanju evropskih i evroatlantskih veza unutar regiona - ističe se u izjavi.

Predsednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović istakla je da je Brdo-Brioni proces važan da bi se zadržala pažnja na regionu, i istakla da EU ne sme napustiti zemlje jugoistočne Evrope. Ona je kazala da će Hrvatska tokom svog predsedanja EU u prvoj polovini sledeće godine staviti pitanje proširenja na jugoistok Evrope visoko na dnevni red, i da će organizovati samit na tu temu.

Kitarovićeva je, međutim, naglasila da je zabrinuta zbog nedostatka napretka u regionu, ali i nedostatka zanimanja u Briselu.

- Kad razgovaram sa kolegama u Briselu, ne samo da vidim kako ne postoji dovoljno poznavanja situacije u jugoistočnoj Evropi nego, nažalost, ni dovoljno zanimanja, a to se odnosi i na javnost u tim zemljama - rekla je Kitarovićeva.

Ona kaže da je stvoren opasan vakuum u jugoistočnoj Evropi, da ljudi gube veru da je moguće postići napredak, a da taj vakuum ispunjavaju treće strane, koje nisu uvek "dobre za region".

Federika Mogerini u Tirani
Foto: Malton Dibra / EPA;
Federika Mogerini u Tirani

Slovenački predsednik Borut Pahor upozorio je da sledeća Evropska komisija nakon evropskih izbora pitanje proširenja na zapadni Balkan, verovatno, neće imati pri vrhu prioriteta.

- Zato zvaničnici ovog regiona moraju učiniti sve da bi tema proširenja postala privlačnija ostatku EU - rekao je Pahor.

Na samitu je odlučeno da se sledeći sastanak procesa bude održan u Sloveniji.

Pahor je rekao i da je zajedno sa Kitarovićevom sastavio pismo u kome su pozvali generalnog sekretara UN Antonija Gutereša da bude poseban gost tog samita.

- Ako Guteres pristane, sledeći samit procesa Brdo-Brioni biće održan, verovatno, sredinom novembra u Brdu kod Kranja - rekao je Pahor.

Albanski predsjednik Ilir Meta rekao je da je atmosfera na skupu i Tirani bila konstruktivna, i izrazio želju da se dijalog između Prištine i Beograda nastavi. On je pohvalio i konstruktivan dijalog Beograda i Prištine, iako nije postignut napredak.

Samit u Tirani održan je nekoliko nedelja uoči samita čelnika EU početkom juna, na kome bi trebalo da bude doneta odluka o mogućem formalnom početku pristupnih pregovora EU sa Albanijom i Severnom Makedonijom, zemljama koje su u statusu kandidata za članstvo u Uniji.

Foto: Zoran Marković / Tanjug

Ovogodišnji samit organizovao je predsjednik Albanije Ilir Meta, a uz supredsedavajuće inicijative - slovenačkog i hrvatskog šefa države. Na skupu su učestvovali predsedavajući Predsedništva BiH Milorad Dodik, bošnjački član Predsedništva BiH Šefik Džaferović, predsednik Srbije Aleksandar Vučić, predsednik Crne Gore Milo Đukanović, i predstavnici Severne Makedonije i samoproglašenog Kosova, zemalja koje se nalaze u različitim fazama procesa približavanja EU.

Na skupu je učestvovala i visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Federika Mogerini i, kao počasni gost, poljski predsednik Andžej Duda.

Reč je o redovnom godišnjem zasedanju predstavnika zemalja uključenih u inicijativu koju su 2013. zajednički pokrenule Hrvatska i Slovenija.