Najnovije vesti
Vesti Svet
"SAMO MU NEDOSTAJE VOJSKA" Kako Tramp pokušava da manipuliše izborima kao AUTOKRATE KOJIMA SE DIVI

"SAMO MU NEDOSTAJE VOJSKA" Kako Tramp pokušava da manipuliše izborima kao AUTOKRATE KOJIMA SE DIVI

Kada je američki predsednik Donald Tramp u prošli četvrtak uveče izašao na podijum, rekao je da je pobedio na izborima, ukazujući na zaveru i prevaru, pri čemu za to nije izneo dokaze. Unapred je odbacio rezultat koji je u tom trenutku ukazivao na pobedu Džoa Bajdena i najavio da će pravo ostvariti na sudu.

Slušaj vest
0:00/ 0:00
Donald Tramp i Vladimir Putin u Da Nangu, Vijetnam, u novembru 2017. Foto: JORGE SILVA / EPA;
Donald Tramp i Vladimir Putin u Da Nangu, Vijetnam, u novembru 2017.

- U toku je veliki pravni spor, a ovom slučaju pokušavaju da pokradu izbore. Pokušavaju da lažiraju izbore, a mi to ne smemo da dozvolimo - rekao je Tramp.

Prema rečima Pola Sejlema, predsednika Instituta za Bliski istok u Vašingtonu, Tramp očigledno želi doživotno da ostane predsednik, ali stručnjaci ističu da postoji niz faktora koji Trampu otežavaju posao. Tu spada nenaklonjeno medijsko okruženje i establišment Republikanske partije zadovoljan uspehom postignutim na izborima za Kongres, koji su održani uporedo s predsedničkim, jer je bolji nego što se očekivalo, kao i veoma zbrkan američki izborni sistem.

Čini se da je Tramp napravljen od istog materijala kao i autokrate kojima se divi. On je više puta pokazao da neće biti spreman da preda vlast ako izgubi na izborima i teško ga je zamisliti kako drži govor u kome priznaje pobedu protivkandidata ili sa njim drži zajedničku konferenciju u ovalnoj sobi Bele kuće o spoljnopolitičkim pitanjima, kako to nalaže američka tradicija.

Rudi Đulijani
Foto: Stefani Reynolds / EPA;
Rudi Đulijani

Mada je Tramp inspirisan autokratama širom sveta, verovatno neće uspeti u onome što pokušava da uradi. S jedne strane izborni sistem je izuzetno složen i manipulacije na nacionalnom nivou su teško izvodljive. Ne postoji Ministarstvo unutrašnjih poslova koje bi nadziralo i prebrojavalo glasove. Čak ne postoji ni centralna izborna komisija, već 50 razdvojenih sistema, pri čemu svaki okrug nadziru lokalni zvaničnici, koji su često izbrani na te pozicije.

- Sjedinjene Države su neverovatno decentralizovane. Nigde na svetu ne postoji takav sistem - kaže Džuda Grunstin, glavni i odgovorni urednik portala "World Politics Review".

Iako stručnjaci i aktivisti upozoravaju da je demokratija u SAD poslednjih godina oslabila, ona je i dalje je daleko od autokratije, gde su izbori formalnost, pa čak i problematičnih demokratija, gde je konkurencija ograničena, piše "Indipendent".

- Činjenica je da su glasačke kutije i dalje izvan ruku vlasti. A onaj ko optužuje za izbornu prevaru je predsednik - kaže Grunstin.

Foto: David Goldman / Tanjug/AP

Osim toga, stručnjaci su ustanovili da je uprkos nedostacima u ustavnom zakonu, američki sistem otporan na Trampove napore da ga podrije.

- Sigurni smo da će pravni sistem rešiti spor u roku od nekoliko dana - kaže Zijad Ali, stručnjak za međunarodno pravo i visoki zvaničnik Instituta za demokratiju i izbornu pomoć, multilateralne organizacije iz Stokholma.

- Ljudi u medijima i na mitinzima mogu da pričaju šta hoće, ali izvan magle tih optužbi postoji robustan sistem, na kome počiva demokratski sistem u Sjedinjenih Država i koji ne mogu da podriju čak ni takvi kao što je Tramp.

Foto: Andrew Harnik / Tanjug/AP

Iako je američki predsednik tokom cele izborne kampanje mogao da računa na podršku lojalnih desničarskih medija, ipak nije mogao da utiče na sve medije, kao Erdogan u Turskoj ili Putin u Rusiji, čiji lojalisti kontrolišu većinu važnih medijskih kanala.

Čak ni konzervativni TV-kanal Foks njuz, koji je proteklih godina bio lojalan predsedniku, nije ničim pokazao da podržava tvrdnje bivšeg gradonačelnika Njujorka i Trampovog poverenika Rudija Đulijanija, koji je održao je konferenciju za štampu u Filadelfiji, tvrdeći da su republikanski posmatrači izbora sistematski sprečavani da obavljaju posao. Još u petak uveče, Lora Ingram, jedna od zvezda kanala, pozvala je Trampa da u slučaju poraza pokaže širinu i čestita nasledniku. Samo nekoliko sati kasnije, “Foks njuz” proglašava Džoa Bajdena 46. predsednikom Sjedinjenih Država.

Pročitajte još

Trampov najveći problem je što mu za bitku za Belu kuću nedostaje „vojska“, ocenjuje "Špigl". Mič Mekonel, vođa republikanaca u Senatu, proteklih dana nije se oglašavao. I drugi uticajni republikanci izbegavali su da stanu na predsednikovu stranu, a nezavisne glave u konzervativnom taboru poput Mita Romnija, senatora Jute, i Džeba Buša, bivšeg guverenera Floride, nisu oklevale da čestitaju Bajdenu pobedu.