Poslanici i dalje o amandmanima

Beta 06.10.2016

Skupština Srbije nastavila je i posle 22 časa raspravu o amandmanima na izmene Zakona o finansiranju lokalne samouprave koje predviđaju preraspodelu sredstava sa lokala na Republiku.

Poslanici vladajuće većine ocenili su tokom rasprave o amandmanima da su predložene izmene Zakona o finansiranju lokalne samouprave dobre jer je prethodni akt iz 2011. godine, "narušio budžetsku ravnotežu i napravio minus od 40 milijardi u budžetu, dok je novac trošen na tekuću potrošnju".

Prema rečima poslanika opozicione Srpske radikalne stranke Zorana Krasića, suštinski problem lokalnih samouprava u Srbiji je neracionalno i neefikasno trošenje sredstava.

"Predloženi zakon kao ni amandmani, ne rešavaju taj problem. To što nešto pokušavate matematički da usaglasite, ne rešava naše probleme. Nama je potreban sistemski propis umesto politike drži vodu dok majstori odu", kazao je Krasić.

Poslanik Socijaldemokratske stranke (SDS) Marko Đurišić ocenio je da je suština predloženog zakona da se Srbija dodatno centralizuje, "ekonomski i politički".

"Ovo je štetan zakon jer uzima od lokalnih samouprava skoro pet milijardi dinara. Nisam čuo šta vlada namerava da uradi sa tih pet milijardi, da li će možda raspisati projekte za naučne radnike koji nisu raspisani već dve godine", naveo je Đurišić.

Goran Ješić iz Demokratske stranke upitao je zašto se prvim zakonom po formiranju nove vlade, umanjuju sredstva jednom nivou vlasti "ako u državi sve funkcioniše sjajno kao što vlast kaže".

"Ako umanjimo neka sredstva, nekog moramo da oštetimo. U trenutku kada premijer Aleksandar Vučić tvrdi da se nikad nije bolje živelo u Srbiji, ovakvo rešenje nije dobro", ocenio je Ješić.

Odgovarajući na kritike opozicionih poslanika, ministarka državne uprave i lokalne samouprave Ana Brnabić kazala je da su predloženim zakonom najmanje pogođene najsiromašnije lokalne samouprave a da je najviše sredstava oduzeto od Grada Beograda.

"Ovde su dva principa bila važna, da su najmanje pogođene najsiromašnije lokalne samouprave a da je najviše oduzeto od Grada Beograda pošto je on ekonomski povlašćen samim tim što ima status glavnog grada", kazala je Brnabić.

Ministarka je ocenila da predloženi amandmani nisu bili "ozbiljni" kao i da je rasprava o njima bila "farsa" koja dokazuje da ravnomerni regionalni razvoj nije bio poenta njihovih predlagača.

Poslanici su radni dan počeli jutros u 10 časova raspravom o izboru sudija koje se prvi put biraju na tu funkciju dok je rasprava o amandmanima na izmene Zakona o finansiranju lokalne samouprave počela u 18 časova.

(Beta, 06.10.2016)

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Politika, najnovije vesti »

ЋирилицаKorisnička podešavanja