Unija će razmotriti ugovore sa kojih je povukla potpis
Predsedništvo Unije poslodavaca Srbije će do kraja meseca još jednom razmotriti da li će potpisani, pa povučeni kolektivni ugovori za hemiju i nemetale, poljoprivredu i građevinarstvo biti potvrđeni ili definitivno povučeni, saopšteno je danas na konferenciji za novinare Socijalno-ekonomskog saveta u Vladi Srbije.
Predsednik Unije poslodavaca Nebojša Atanacković istakao je da će se, nakon odluke Predsedništva Unije poslodavaca ona još jednom razmatrati na Socijalno-ekonomskom savetu u januaru.
On je dodao da su kolektivni ugovori za hemiju i nemetale, poljoprivredu i građevinarstvo sa proširenim dejstvom, što znači da se odnose i na firme koje nemaju sindikate, potpisani nakon kolektivnog pregovaranja, ali i pod pritiskom sindikata.
"Unija poslodavaca je povukla potpis na kolektivne ugovore iz te tri grane zato što je povećanje plata veliko i realni sektor to ne bi mogao da izdrži", rekao je Atanacković.
On je istakao da bi samo povećanje iznosa za topli obrok i regres podiglo minimalne plate od 22.600 za više od 10.000 dinara, a da u tu sumu nije uključeno povećanje koeficijenta za minuli rad i još neka.
Atanacković je dodao da u Nemačkoj postoji 180 kolektivnih ugovora za grane u privredi, a da su u Srbiji te grane preširoke i da u hemiju i nemetale spada čak i vađenje kamena kao i informatičke tehnologije i da je u takvoj situaciji teško utvrditi primerenu cenu rada, a da budu svi zadovoljni u okviru jedne grane.
"U razvijenim zemljama kao što je Nemačka cena rada se koriguje u skladu sa rastom domaćeg bruto proizvoda (BDP), a kod nas u Srbiji ne važi taj princip", rekao je Atanaković.
On je dodao da se socijalni dijalog u Srbiji mora unaprediti jer to zahteva i Poglavlje 19 u procesu pridruživanja Srbije EU.
Predsednik Ujedinjenih granskih sindikata Nezavisnost Zoran Stojiljković rekao je da u "Srbiji socijalni dijalog teško funkcioniše, naročito u lokalnim sredinama.
"Socijalni dijalogom razmenjuju se argumenti i usklađuju različiti interesi kroz kolektivne ugovore. Nadam se će se i sada postići dogovor i otkloniti blokada", rekao je Stojiljković.
On je dodao da je socijalni dijalog neophodan jer "smo svi na istom brodu".
"Vlada je smanjila penzije i tako uštedela oko 330 miliona evra, a da je smanjila korupciju, ukinula duple institucije, i učinila još neke racionalizacije procenjuje se da bi se uštedelo oko dve milijarde evra", rekao je Stojiljković.
Predsednik Socijalno-ekonomskog saveta i ministar za rad, zapošljavanje, socijalna i boračka pitanja Aleksandar Vulin istakao je da ohrabruje sidikate i Uniju poslodavaca da potpišu povučene kolektivne ugovore jer to štiti interese i jednih i drugih.
Vulin je dodao da je cena rada koja se ugovara kolektivnim ugovorom iznuđena i postoji da bi zaštitila i poslodavce i radnike, a nepotrebna je u ekonomijama gde je nezaposlenost mala.
(Beta, 27.12.2016)