Skupština Beograda odlučila o reprogramiranju duga za uređenje građevinskog zemljišta

Beta 26.01.2017

Skupština grada Beograda danas je odlučila da investitorima omogući da dug za naknadu za uređenje građevinskog zemljišta izmire u roku od godinu dana, uz otpis kamate.

Gradski menadžer Goran Vesić je rekao da Direkcija za gradsko građevinsko zemljište potražuje 35 milijardi dinara te naknade. Od toga je 17 milijardi dug firmi koje su otišle u stečaj, 3,5 milijarde po osnovu presuđenih sporova, a 14,5 milijardi dug firmi protiv kojih se vodi spor.

"Za tih 35 milijardi moglo je da se izgradi 150 vrtića u gradu, nabavi 1.500 autobusa i isplati oko milion penzija. To je nešto što je organizovana pljačka", ocenio je Vesić u Skupštini grada.

Dodao je da je dug Direkcije od 35 milijardi dinara nastao od 2004. do 2011. godine, a da od dolaska sadašnje gradske vlasti Direkcija nema ni dinara duga.

Vesić je rekao da je doneta odluka da se ponudi neka vrsta reprograma, odnosno da će investitori koji duguju naknadu za uređenje građevinskog zemljišta, ukoliko pristanu na "preugovaranje" s Gradom, i daju "odgovarajuća sredstva obezbeđenja", biti oslobođeni plaćanja kamate.

Obaveza dužnika bila bi da redovno, u jednakim mesečnim ratama, izmire glavni dug, uz dostavu bankarske garancije ili hipoteke. Ukoliko dug plate u roku ne dužem od četiri meseca jednokratnom uplatom u visini od 50 odsto od glavnog duga, stiču pravo na otpis kamate.

"Investitori neće moći da prodaju stanove dok ne plate dugovanja Gradu", kazao je Vesić.

Odbornik Demokratske strane Zoran Alimpić zapitao je o kakvoj se pljački Vesić govori kada za dugovanja postoje tužbe.

"Optužuju se oni koji su tužili te ljude. Sram vas bilo što niste uspeli da naplatite dug od utuženih neredovnih platiša!", kazao je Alimpić.

On je rekao da gradska vlast namerava da ljudima za koje tvrdi da su opljačkali Beograd, oprosti sve kamate i to zato što je sledeća godina predizborna.

"Niko vama nije branio da od 2012. rešite te slučajeve", kazao je Alimpić.

Zamenik gradonačelnika Beograda Andreja Mladenović je rekao da se do iznosa od 35 milijardi nije došlo proizvoljno i da je ovo poslednja mera da "uđe novac u budžet, a ne u tuđe džepove", rekao je on.

Govoreći o izmeni Odluke o građevinskom zemljištu, gradski menadžer Vesić je rekao da su tehničke, radi usaglašavanja s državnim propisima.

On je rekao da je prošle godine bilo 16 licitacija građevinskog zemljišta u Beogradu, od kojih je osam uspelo, a na ostale se niko nije javio.

Vesić je naveo da se po prethodnim propisima licitacija ponavljala po istim uslovima i da zbog toga Grad nije konkurentan sa Republikom.

"Zato smo doneli odluku da se usaglasimo sa Republikom. Stoga će prva licitacija biti po procenjenoj vrednosti zemljišta, a na drugoj licitaciji cena će biti 80 odsto procenjene vrednosti, i na trećoj 60 odsto, da bismo poboljšali prodaju", kazao je on.

(Beta, 26.01.2017)

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Ekonomija, najnovije vesti »

ЋирилицаKorisnička podešavanja