Bez komunikacije o Berlinskom procesu postiglo bi se 50 odsto manje rezultata

Beta 07.04.2017

Berlinski proces ima specifičnu ulogu, obuhvata šest zemalja Evropske unije i šest zemalja Zapadnog Balkana, ali postoji problem sa komunikacijom i potrebno je da budemo informisaniji o napretku regiona, a EU ne čini dovoljno u tom smislu, ocenjeno je danas na konferenciji u Beogradu.Ako se ne bi komuniciralo o Berlinskom procesu postiglo bi se 50 odsto manje rezultata, a Albanija je sa tri izveštaja najnaprednija, dok Srbija ima jedan, rečeno je na radnom doručku koji je u organizaciji Foruma za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacije "Fridrih Ebert" održan u Italijanskom institutu za kulturu.

Zamenik ambasadora Italije u Srbiji Serđo Monti podsetio je da njegova zemlja ove godine predsedava Berlinskim procesom i da će u Trstu, 12. jula biti održan novi samit lidera Zapadnog Balkana na kojem učestvuju premijeri i ministri spoljnih poslova i ekonomije.

"Samit u Trstu imaće fokus na povezivanje infrastrukture, ali i povezivanje ljudi", rekao je on.

Govoreći o razlogu za započinjanje procesa, Monti je rekao da je cilj pronaći "specifične instrumente za inkluziju zemalja".

Predsednica Foruma za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji, Jelica Minić kazala je da generalno postoji problem sa sa komunikacijom o evrointegracijama i da postoji "deficit komunikacione strategije", ocenivši da zemlje u regionu ne čine dovoljno i "nisu proaktivne".

"Berlinski proces ima specifičnu ulogu, predstavlja sponu između pregovaračkih pregovora i onoga što se radi u velikom broju regionalnih inicijativa. Mi smo uveli novu temu - kako komunicirati Berlinski proces. Ideja je analiza Berlinskog procesa, odnosno gde je Srbija u svemu tome, i preporuka kako u određenim oblastima Berlinski proces može na pravi način da se iskoristi", rekla je Minić.

Na pitanje zašto je Albanija naprednija sa tri izveštaja u odnosu na Srbiju koja ima jedan, Jelica Minić je rekla da "Albanija ima dobrog ministra spoljnih poslova, koji je proaktivan i razume svet" i da u toj zemlji vlast traži od civilnog društva ovakva istraživanja.

"Ovo je naša inicijativa, a ne državnih institucija", dodala je ona.

Konferencija o dosadašnjim rezultatima Berlinskog procesa biće održana u utorak, 11. aprila u Beogradu, uoči Samita ZB6 u Trstu.

Berlinski proces je postignut 28. avgusta 2014. godine i postao važan forum za susrete na najvišem nivou između predstavnika vlada Zapadnog Balkana, ali i predstavnika privrednih komora i civilnog društva.

Godišnja okupljanja u Berlinu, Beču, Parizu, kao i predstojeće u Trstu, imaju za cilj da potvrde evropsku perspektivu Zapadnog Balkana u vreme kada je dalje proširenje EU odloženo za narednu deceniju.

Ovi kanali saradnje trebalo bi da doprinesu povezanosti u regionu, poboljšanju poslovnog okruženja, uključivanju domaćih preduzeća u regionalne vrednosne lance i podržavaju bliže funkcionalne integracije ZB u EU.

(Beta, 07.04.2017)

Pročitajte još

Ključne reči

Politika, najnovije vesti »

ЋирилицаKorisnička podešavanja