Posle Nisana i Subaru priznao da je kontrola kvaliteta loša

Beta 27.10.2017

Šef japanskog proizvođača automobila "Subaru" se danas izvinio kupcima i javnosti što je ta kompanija godinama sprovodila lošu kontrolu kvaliteta vozila.

Ta izjava novog izvršnog direktora i predsednika "Subarua", Jasuikija Jošinage, najnovija je u nizu takvih skandala. Ovog meseca je kompanija "Nisan Motor" najavila vanredni pregled više od milion vozila proizvedenih u Japanu, zbog loše fabričke kontrole kvaliteta.

"Subaru" će u ponedeljak Vladi podneti izveštaj o problemu, rekao je Jošinaga novinarima i procenio da će biti potrebna vanredna kontrola verovatno svih modela "Subarua" od ukupno 255.000 vozila.

"Zaista nam je žao i izvinjavamo se", rekao je Jošinaga i duboko se poklonio.

Vlada je naredila svim proizvođačima automobila da provere kontrolu kvaliteta pošto se "Nisan" izvinio zbog toga što je godinama dozvoljavao neovlašćenim službenicima da obavljaju konačni pregled vozila pred isporuku.

Ti skandali su zapanjili javnost Japana i bacili senku na poštovanu sliku visokog kvaliteta i preciznosti proizvoda te zemlje.

Jođinaga je rekao da manjkava kontrola kvaliteta vozila "Subaru" traje 30 godina, te je potrebna detaljna revizija čitavog sistema kontrole.

Zaposleni koji nisu imali dovoljno iskustva da bi proveravali kvalitet, a radili su na tome bez ovlašćenja, pozajmljivali su od ovlašćenih službenika pečate za overu sertifikata o kvalitetu i redom pečatili dokumenta da bi pokazali da su vozila prošla testove, saopštila je kompanija.

Vanredna kontrola automobila s manjkavim sertifikatima će koštati pet milijardi jena (44 miliona dolara).

"Subaru", ranije "Fudži hevi indastris", partner je firme "Tojota Motor", kao najvećg akcionara. "Tojota" i "Honda Motor" su rekli da kod njih nije bilo sumnjive provere kvaliteta. "Tojota" je dodala da sa "Subaruom" proverava prijavljene nepravilnosti.

"Nisan" je povukao na vanrednu kontrolu više od milion vozila u Japanu i postavio istražni tim koji uključuje spoljne saradnike da bi detaljno ispitao nastali skandal i sprječio da se ponovi.

Taj problem se ne odnosi na vozila "Nisana" koja se prodaju izvan Japana i verovatno nije uticao ni na bezbednost vozila u Japanu, jer su to bile kontrole u poslednjoj fazi sklapanja kojoj prethode provere svih sklopova koji se ranije ugrađuju.

Ali, skandal je pokrenuo ozbiljna pitanja o etici i profesionalizmu u "Nisanu" koji sarađuje s "Renoom" iz Francuske i s "Micubiši Motors" u Japanu.

Na pitanje novinara o tome zašto je to trebalo toliko dugo da se utvrdi problem, direktor "Subarua" Jošinaga je rekao: "Uvek sam želeo da moja kompanija bude sjaja, a sada znam da nismo radili dovoljno. Tako me je sramota što je moja kompanija postala razlog za omalovažavanje japanske industrije".

Auto industriju pogođena je nizom skandala.

"Nisan" je preuzeo kontrolni ulog u "Micubiši Motorsu" prošle godine, pošto je ta kompanija uhvaćena da lažno prikazuje ekonomičnu potrošnju goriva svojih modela koji se takođe prodaju pod brendom "Nisan".

Japanski dobavljač "Kobe stil" nedavno je priznao da je sistematski falsifikovao podatke o svojim proizvodima, uključujući čelik, aluminijum, bakar i druge materijale, što je uticalo na oko 500 kompanija, uključujući glavne svjetske proizvođače automobila, kao i avionsku, elektronsku i železničku industriju.

"Folksvagen AG" iz Nemačke je 2015. godine priznao da je svoje dizel-automobile opremio nezakonitim softverom koji je omogućio varanje na američkim testovima zagađujućih gasova, i pristao da plati više od 20 milijardi dolara novčanih kazni i obeštećenja kupcima zbog tog skandala.

Proizvođač vazdušnih jastuka "Takata korp." je podneo zahtev za zaštitu od stečaja pošto je širom sveta povučeno 100 miliona tih zaštitnih uređaja njegove proizvodnje. Ti defektni jastuci su povezani sa 19 smrtnih slučajeva i desetinama povreda vozača i putnika automobila.

(Beta, 27.10.2017)

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Ekonomija, najnovije vesti »

ЋирилицаKorisnička podešavanja