Ombudsman: Zabrinutost za bezbednost novinara i narušavanja slobode medija na Kosovu
Ombudsman Kosova Hiljmi Jašari je u danas predstavljenom izveštaju naglasio "visoku osetljivost i složen izazov" koji predstavlja uspostavljanje ravnoteže između slobode izražavanja kao osnovnog pravo u svakom demokratskom društvu i određivanje njenih granica u odnosu na ostala prava.
Jašari je istakao da je taj izveštaj iniciran "kao odgovor na zabrinutost o narušavanju slobode izražavanja, sa posebnim naglaskom na slobodu medija i bezbednost novinara na Kosovu"."Treba navesti da ova tematika predstavlja kontinuiran izazov u svim zemljama, i predstavlja težak zadatak za tumačenje ovih granica i u najvišim međunarodnim institucijama kao što je Evropski sud o ljudskim pravima (ESLJP)", konstatuje se u izveštaju.
Kosovski ombudsman smatra i da složenost te tematike postavlja izazov za uravnoteženo tretiranje sa kako je ocenio "velikom pažnjom da sprečava jezik mržnje i garantuju ostala ljudska prava".
Takođe se konstatuje da garantovanje bezbednosti novinara i efikasnost pravosudnih organa u sprečavanju i borbi protiv napada i nasilja nad njima, predstavlja preduslov za izgradnju demokratskog društva.
"Ombudsman skreće pažnju na neophodnost garantovanja slobode izražavanja, odnosno slobode medija kao osnovno pravo, kao pokazatelj nivoa demokratije i poštovanja međunarodnih standarda o ljudskim pravima uopšteno", kaže se u izveštaju.
Ombudsman je preporučio institucijama Kosova, da preduzimaju neophodne mere u cilju garantovanja slobode izražavanja medija i bezbednosti novinara.
Vladi Kosova je preporučio da u okviru ustavnih i zakonskih nadležnosti, preduzima neophodne mere i da obezbedi kontinuiranu transparentnost u funkciji javne odgovornosti i slobode izražavanja kao osnove za razvoj demokratije i poštovanja ljudskih prava.
"Da se (Vlada) pobrine da zakonodavstvo za sva pitanja koja se nadovezuju sa slobodom izražavanja bude u potpunosti u skladu sa međunarodnim dokumentima i uspostavljenim standardima od ESLJP-a", navodi se u preporukama.
Prema njegovom mišljenju, u tu svrhu je potrebno unapređenje pravnog osnova koji garantuje slobodu izražavanja medija a posebno bezbednost novinara
Sudskom saveta, Tužilačkom saveta i Kancelariji glavnog državnog tužioca se preporučuje da se slučajevi pretnji i napada na novinare razmatraju sa prioritetom i rešavaju efikasno od strane tužilačkog i sudskog sistema na Kosovu.
"Trebalo bi postojati odgovarajuća koordinacija državnog tužioca sa policijom, i efikasno korišćenje svih pravnih lekova za istragu ovih dela", navodi se u izveštaju
Ombudsman je Policiji Kosova preporučio da prioritetno interveniše u slučajevima ugrožavanja bezbednosti novinarima
(Beta, 02.11.2017)