Milivojević: Diplomatski rat Srbije i Hrvatske spinovanje i skretanje pažnje sa Kosova

Beta 30.04.2018

Analitičar Cvijetin Milivojević ocenio je danas da su previranja Hrvatske i Srbije i izjava ministra spoljnih poslova Srbije Ivice Dačića o diplomatskom ratu "klasičan vid spinovanja" javnosti kako bi se skrenula pažnja sa pitanja rešavanja statusa Kosova i Metohije.

On je agenciji Beta rekao da je to sad "zgodna" tema za podgrevanje strasti sa obe strane, posebno kada se obeležava dan formiranja Nezavisne države Hrvatske i oslobađenje koncentracionog logora Jasenovca.

Milivojević je kazao da to je tema "zahvalna za potpirivanje" patriotske javnosti u Srbiji, koja odvlači pažnju od predsednika Srbije Aleksandra Vučića kao potencijalnog krivca, što u slučaju Kosova nije moguće s obzirom da je odricanje od atributa države Srbije na Kosovu počelo sa Vučićevim Briselskim sporazumom potpisanim 2013 godine.

On je ocenio da će se previranje i verbalni incidenti završiti kao i svi prethodni između Srbije i Hrvatske, spustiće se lopta onog trenutka kada Vučić to kaže, a automatski i u Hrvatskoj.

Kako je dodao, pojačaće se ponovo onda kada budu izbori u Srbiji ili Hrvatskoj ili kada Hrvatska ili Srbija imaju važnije probleme, kao što je sada Srbiji Kosovo, a Hrvatskoj nesređena granica u Piranskom zalivu sa Slovenijom.

Milivojević je ukazao i da je bitno istaći da, na žalost po Srbiju, Hrvatska je ta od koje zavisi ubrzavanje ili usporavanje evropskog puta Srbije.

"Srbija nije u poziciji da sa Hrvatskom razgovara na ravnopravnoj osnovi. Ona (Hrvatska) je članica EU i sve što je bitno sa evropskim integracijama podleže ratifikaciji u parlamentima svake od zemalja članica i Hrvatska je uvek u poziciji da nas pritiska i odugovlači sa ratifikacijom bilo kog sporazuma, što je Slovenija radila Hrvatskoj", naveo je Milivojević.

On je kazao i da se može složiti sa Vučićem da je "tamna mračna mrlja" u istoriji hrvatskog naroda država koja je postojala za vreme NDH, ali da ne misli da će pitanje priznavanja zločina da se reši danas posle 70 godina.

"Ako to nije uspelo da se reši prethodnih 70 godina i da Hrvatska prizna ono što je neko činio kao zločine, to sasvim sigurno neće činiti ni sada iz pozicije članice EU", naveo je Milivojević.

(Beta, 30.04.2018)

Pročitajte još

Ključne reči

Politika, najnovije vesti »

ЋирилицаKorisnička podešavanja