Brazil šalje vojsku na sindikat prevoznika

Beta 26.05.2018

 Jedan od glavnih brazilskih sindikata prevoznika je pozvao na uklanjanje barikada koje od ponedeljka parališu zemlju, nakon što je vlada zaoštrila ton i pozvala vojsku da oslobodi ulice.

Brazilsko udruženje kamiondžija je juče izrazilo "zabrinutost za bezbednost vozača" i zatražilo da se "demonstracije nastave na miran način, bez opstrukcije puteva". U sindikatu je 600.000 nezavisnih vozača.

Ministar odbrane Žoakim Silva e Luna je rekao da će vojska delovati "brzo, koordinisano i energično (...) da bi oslobodila saobraćaj u kritičnim zonama", poput rafinerija i aerodroma.

Vlada je juče navela da je već uklonjeno oko 45 odsto barikada. "Federalna saobraćajna policija je identifikovala 938 barikada, a ostalo ih je 519", izjavio je ministar za javnu bezbednost Raul Jungman.

Međutim, situacija je i dalje bila veoma kritična, petog dana štrajka izazvanog rastom cena dizel goriva. Uz otkazane letove, prazne benzinske pumpe i supermarkete bez svežih proizvoda, Brazil je bio na ivici haosa.

"Nećemo dozvoliti da stanovništvo nema pristup najneophodnijim proizvodima (...), da bolnice nemaju lekove potrebne za spašavanje života", rekao je predsednik Brazila Mišel Temer, pravdajući intervenciju vojske.

Lideri najvećih sindikata su u zajedničkom saopštenju naveli da je "odluka vlade da upotrebi vojsku kao instrument represije" nalik "pokušaju da se vatra ugasi benzinom".

Gradonačelnik Sao Paula, ekonomske prestonice zemlje, uveo je vanredno stanje, što je ekstremna mera koja omogućava, pored ostalog, zaplenu goriva.

Udruženje kamiondžija je u četvrtak napustilo sastanak s vladom, ocenivši da vlasti "nisu ispunile očekivanja". Tokom sastanka su drugi sindikati potpisali sporazum o 15-odnevnom prekidu štrajka zbog rasta cena dizela.

"Prihvatili smo 12 prioritetnih zahteva kamiondžija, koji su se obavezali da odmah uklone barikade. Nažalost, radikalna manjina nastavlja da blokira puteve", rekao je juče predsednik Temer.

I premijer Eliseu Padilja o demonstrantima govori kao o manjini.

"Manjina je glasnija od većine. Odziv (vojske) nije visok kao što smo se nadali, ali postoji. Pregovori su završeni, sada čekamo da se preuzete obaveze ispune", rekao je Padilja.

Štrajk kamiondžija je izazvao velike probleme sa snabdevanjem u čitavoj ekonomiji, u velikom Brazilu koji gotovo da nema železničku mreži i gde se 60 odsto robe prevozi putevima.

Na aerodromu u Braziliji otkazano je više od 30 letova, od čega dva međunarodna, a rezerve kerozina su ispraženjene.

Izvoz je takođe snažno pogođen, a autoindustrija je stala.

Haotična situacija je udarac kredibilitetu vlade predsednika Temera.

Prema Nacionalnoj konfederaciji saobraćaja, Brazil ima flotu od 2,5 miliona kamiona, od kojih 477.000 pripada nezavisnim prevoznicima.

Cene dizela su nedavno dosta povećane zbog rasta cena nafte i politike taksi kompanije Petrobras, koja se od kraja 2016. usklađuje s međunarodnim kursom.

(Beta, 26.05.2018)

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Svet, najnovije vesti »

ЋирилицаKorisnička podešavanja