Uganda: Novi zakon uvodi porez na „tračeve“ na društvenim mrežama

Novcem prikupljenim od poreza vlada planira da otplati javni dug.

BBC News 01.06.2018
AFP
Novac od poreza na "trač" za otplatu javnog duga

Parlament Ugande usvojio je zakon koji uvodi kontroverznu taksu za sve one koji koriste društvene mreže.

Korisnici Fejsbuka, Vocapa, Vajbera i Tvitera od sada će dnevno morati da plaćaju 0,05 dolara.

Inicijativu da se donese novi zakon pokrenuo je predsednik Ugande Joveri Museveni koji veruje da korišćenje društvenih mreža pospešuje tračeve.

Novi zakon će početi da se primenjuje od prvog jula, iako je nejasno na koji način će se primenjivati.

Zakon uvodi još nekoliko taksi, između ostalih i porez od jedan odsto na sve novčane transakcije koje se obave preko mobilnih telefona.

Kviz: Koliko znate o primeni Opšte uredbe u Srbiji

Internet smišljen u drevnoj Indiji

Ministar finansija Dejvid Bahati rekao je parlamentu da je porast taksi neophodan kako bi Uganda otplatila nacionalni dug koji ne prestaje da raste.

Stručnjaci i jedan od vodećih provajdera internet usluga sumnjaju da će novi zakon moći da se primenjuje, javnja BBC reporterka iz Ugande Katrin Bjarihanga.

Vlada se trnutno trudi da registruje SIM kartice građana.

Od 23,6 miliona korisnika mobilnih telefona u Ugandi, samo 17 miliona koristi internet.

Nejasno je kako će državni zvaničnici pratiti pristup društvenim mrežama.

AFP
Predsednik Museveni ipak ne planira da predloži uvođenje poreza na protok podataka, jer, internet je koristan za obrazovanje

Predsednik Museveni je novi zakon predložio u martu ove godine. U pismu koje je poslao ministru finansija insistirao je na tome da se prihodi koji se prikupe od taksi iskoriste kako bi se „državi pomoglo da se nosi sa posledicama tračeva".

Ipak, predsednik smatra da ne treba uvoditi porez na prenos podataka na internetu, jer se svetska mreža pokazala kao korisna „kada su u pitanju obrazovanje i istraživanja".

Kritičari kažu da novi zakon šteti slobodi izražavanja.

U to ne veruje ministar finansija Ugande Matia Kasaija.

„Potreban nam je novac kako bismo zaštitili zemlju i struju učinili dostupnijom što većem broju ljudi koji bi onda mogli da koristi društvene mreže", rekao je agenciji Rojters.

Društvene mreže su postale važan alat u politici Ugande, kako za vladajuću partiju, tako i za opoziciju, objašnjava dopisnica BBC iz Ugande.

Tokom predsedničke kampanje 2016. godine, pristup pojedinim platformama je bio ograničen. Predsednik je to objasnio potrebom da se spreči „širenje laži".

Još nekoliko zemalja istočne Afrike donosi slične zakone.

Vlada Tanzanije je 29. maja 2018. dobila spor protiv protivnika nove regulative koja blogerima nameće plaćanje licence i nalaže da jasno navedu izvore finansiranja.

Novi zakon o sajberkriminalu u Keniji stupio je na snagu 30. marta.

Novinari i blogeri ove zemlje uspeli su na sudu da blokiraju deo zakona koji zabranjuje „lažne" informacije. Smatraju da je cilj bio da se zapuše usta nezavisnim medijima.

(BBC News, 06.01.2018)

Povezane vesti »

Ključne reči

Svet, najnovije vesti »

ЋирилицаKorisnička podešavanja