Pokrajinski sekretar: Neophodno je povećati kvalitet žita i prinos po hektaru

Beta 21.06.2018

Pokrajinski sekretar za poljoprivredu Vuk Radojević izrazio je danas nezadovoljstvo zbog činjenice da je u Vojvodini u proteklih nekoliko godina rod pšenice oko pet tona po hektaru.

"Imamo domaće sorte koje mogu da imaju prinos i deset tona po hektaru. Ukoliko povećamo prinos po jedinici površine i cena postaje prihvatljivija kategorija. Sa većim prinosom, siguran sam da će i proizvođači biti zadovoljniji cenom", rekao je Radojević na otvaranju manifestacije "Žetveni dan" u ataru Bačke Topole.

Prema njegovim rečima, na proizvodnju pšenice ne sme da se gleda kao na najjeftiniju liniju u poljoprivrednoj proizvodnji, već kao vrstu proizvodnje koja postiže značajne rezultate.

On je apelovao na zadrugare i poljoprivredne proizvođače da ulože sav trud i poboljšaju mere kako bi se povećao prosečan prinos pšenice.

Radojević je naveo da to podrazumeva upotrebu deklarisanog semena, adekvatnu agrotehniku, jer se samo na taj način može očekivati veći prinos i bolji kvalitet hlebnog zrna.

Prema raspoloživim statističkim podacima, pšenicom je ukupno posejano oko 630.000 hektara, od toga je 330.000 hektara u Vojvodini.

Radojević je dodao da se na republičkom nivou očekuje da ukupan rod pšenice bude do tri miliona tona, što je dovoljno za domaće potrebe i što ostavlja značajan prostor za izvoz.

Predsednik Zadružnog saveza Vojvodine Radisav Jovanov je rekao da se nada da će prinosi pšenice u Vojvodini i ove godine biti zadovoljavajući, te iznad dosadašnjeg proseka.

Prema kalkulacijama troškova proizvodnje hlebnog žita, uz prosečan prinos od pet i po tona po hektaru, cena pšenice bi trebalo da bude 18 dinara po kilogramu, jer su ukupni troškovi proizvodnje po hektaru 101.000 dinara, naveo je Jovanov.

Predsednik Privredne komore Vojvodine Boško Vučurević naveo je da je u prvom kvartalu ove godine izvezeno 200.000 tona pšenice iz Srbije, što je dvostruko više nego lani u istom periodu.

(Beta, 21.06.2018)

Povezane vesti »

Ključne reči

Ekonomija, najnovije vesti »

ЋирилицаKorisnička podešavanja