Šuković: Zakon o poreklu imovine predizborni
Ekonomista Danilo Šuković je danas ocenio da je Vlada Srbije pripremila Predlog zakon o poreklu imovine i posebnom porezu u političke svrhe jer će naredne godine biti parlamentarni izbori.
"To su sve floskule za naciju, da se narod zamajava. Sve je u funkciji političkog rejtinga i kampanje u kojoj smo stalno. Umesto da smo fokusirani na izgradnju institucija, da obezbedimo slobodu, demokratiju, mi to urušavamo. Izgrađen je jedan autokratski sistem koji nas vodi u teški mrak", rekao je Šuković agenciji Beta.
Dodao je da sumnja da će zaživeti zakon koji trebalo da omogući lakšu proveru kako su pojedinci stekli veliku imovinu.
"Srbija je zemlja bez vladavine prava, institucije su slabe i to je glavni problem, ovde vlada partokratija. Ja sam pesimista što se tiče realizacije tog zakona i njegove primene. Ovde se svakodnevno dešavaju afere koje država neutralizuje i u takvoj atmosferi je ovaj zakon neprimenjiv", rekao je Šuković.
On smatra da bi trebalo da bude dugačak period u kojem će se proveravati kako je stečena imovina, a problem zastarevanja nelegalnog dela trebalo bi da bude rešen posebnim, leks specijalis zakonom.
"Mutne radnje su se u Srbiji odvijale daleko u nazad, od devedesetih godina pa do danas", rekao je Šuković.
Programski direktor Transparentnosti Srbija Nemanja Nenandić danas je ocenio da je velika nepoznanica da li će zaživeti zakon o poreklu imovinu i posebnom porezu, čiji je predlog prošle sedmice usvojila Vlada Srbije.
On je agenciji Beta rekao da nisu primenjivana ni postojeća zakonska rešenja koja su omogućavala unakrsnu proveru imovine i utvrđivanje nelegalno stečene dobiti.
"Pre donošenja zakona o poreklu imovine trebalo je da se uradi analiza svega što je sprečavalo da postojeći propisi donesu efekte koji se očekuju od novog zakona", kazao je Nenandić.
Po njegovoj proceni, stopa oporezivanja od 75 odsto koja je predviđena Predlogom zakona o poreklu imovine je mnogo veća od poreskih stopa koje inače važe na prihode ili imovinu i ona ima odlike kazne za postupanje protivno zakonu.
"Ukoliko se neko kažnjava za nelegalno stečenu imovinu logično bi bilo da kazna bude poreska stopa od 100 odsto vrednosti imovine, a ne 75 odsto", rekao je Nenadić.
Kako je dodao, ukinut je prvobitni predlog da se imovina proverava od 1. januara 2007, godine i sada je rok neograničen, ali bi bilo važno da se pre usvajanja zakona utvrdi da li zastarevaju dela koja će biti predmet provere.
Predlogom zakona predviđeno je da bude oformljena posebna jedinica u Poreskoj upravi koja će moći da proveravati imovinu svakog građanina.
(Beta, 30.12.2019)