Korona virus: Naučnici već rade na vakcini protiv korona virusa
Američki istraživači već rade na vakcini protiv novog virusa koji se pojavio u Kini.
Smrtonosni novi virus. Hiljade zaraženih ljudi. Nema leka. Nema vakcine.
Bili smo u ovoj situaciji već mnogo puta.
Samo u poslednjih pet godina, svet se suočio sa epidemijama ebole, zike, još jednog korona virusa po imenu mers (Bliskoistični respiratorni sindrom) i sada virusom prosto poznatim kao „2019-nCoV".
- Korona virus: Proglašena vanredna situacija na globalnom nivou
- Korona virus: Kako, šta, gde, kad - odgovori na sva vaša pitanja
- Život u doba korona virusa: Šta kažu Balkanci koji žive u Kini
On je već zarazio hiljade ljudi i ubio više od 100.
Ali za razliku od mnogih prethodnih epidemija, kada su bile potrebne godine i godine da se izrade vakcine za zaštitu ljudi, sada su istraživači počeli da rade na na vakcini koja bi doprinela zaustavljanju ove epidemija, svega nekoliko sati nakon što je virus identifikovan.
Kineski zvaničnici vrlo brzo su objavili genetski kod korona virusa. Ta informacija pomaže naučnicima da odrede odakle je virus najverovatnije potekao, kako bi mogao da mutira tokom širenja epidemije i kako da zaštite ljude od njega.
Uz tehnološki napredak i veću spremnost vlada širom sveta da odvoje novac za istraživanja novootkrivenih bolesti, istraživačke ustanove bile su spremne da brzo krenu u akciju.
Neprikosnovena brzina
U laboratoriji Inovija u San Dijegu, naučnici koriste relativno novi tip DNK tehnologije da razviju potencijalnu vakcinu. Plan je da se sa testiranjem vakcine „INO-4800" - kako se trenutno zove - krene početkom leta.
„Čim je Kina obezbedila DNK sekvencu virusa, mogli smo da je provučemo kroz laboratorijske kompjutere i izradimo virus u roku od tri sata", kaže Kejt Broderik, viša potpredsednica istraživanja i razvoja u Inoviji.
„Naše DNK vakcine su novina po tome što koriste DNK sekvence virusa kako bi gađale određene delove patogena za koje verujemo da će u telu izazvati najsnažniju reakciju.
„Potom koristimo ćelije samog pacijenta, one postaju fabrike vakcine, ojačavajući vlastiti prirodni telesni odbrambeni mehanizam."
Ako početne probe na ljudima budu bile uspešne, iz Inovije kažu da će šira ispitivanja, idealno u uslovima epidemije u Kini, početi „do kraja godine".
Nemoguće je predvideti da li će se ova epidemija možda okončati do tada. Ali ako se Inovijin raspored ostvari, kompanija kaže da će to biti vakcina koja je najbrže razvijena i isprobana u uslovima epidemije.
Kad se sličan virus - Sars - pojavio 2002. godine, Kina je bila spora u obaveštavanju ostatka sveta o tome šta se dešava. I tako, dok se rad na vakcini tek zahuktavao, epidemija se već maltene bila okončala.
Vremenski sled događaja oko 2019-nCoV
- 31. decembar 2019. - Kina obaveštava Svetsku zdravstvenu organizaciju o velikom broju slučajeva nalik upali pluća u Vuhanu
- 1. januar 2020. - Zatvorena je pijaca sa morskim plodovima i životinjskom hranom sa koje se smatra da je potekla epidemija
- 9. januar - SZO saopštava da infekciju izaziva novi tip korona virusa
- 10. januar - Kina objavljuje genetski kod novog virusa
- 11. januar - Naučnici počinju da rade na vakcini - potvrđena prva smrt
- 13. januar - Virus se prvi put širi van granica zemlje - prvi slučaj je otkriven na Tajlandu
Rad u ovim laboratorijama finansira Koalicija za inovativne pripremljenosti na epidemije (Cepi), koju čine i finansiraju vlade i filantropske organizacije iz svih krajeva sveta.
Osnovana je posle epidemije ebole u Zapadnoj Africi kako bi postojala sredstva za brz razvoj vakcina protiv novih bolesti.
- Zbog čega se virusi poput korone sve brže šire
- Mogu li maske da vas zaštite od bolesti ili zagađenja
„Naša misija je da se postaramo da epidemije više ne predstavljaju pretnju po čovečanstvo i da razvijemo vakcine za nove zarazne bolesti", kaže doktorka Melani Savil, direktorka istraživanja i razvoja vakcina u Cepiju.
„Molekularna klema"
Cepi finansira i dva druga programa u okviru kojih se razvijaju vakcine protiv novog korona virus.
Na Univerzitetu u Kvinslandu radi se na vakcini „molekularne kleme", za koju kažu da „omogućava ciljanu i brzu proizvodnju vakcine protiv višestrukih viralnih patogena."
Takođe, Moderna Inc iz Masačusetsa udružila se sa američkim Nacionalnim institutom za alergije i zarazne bolesti kako bi ubrzali istraživanja.
Svetska zdravstveno organizacija (SZO) koordinira ovu globalnu potragu za novom vakcinom. Iz ove organizacije kažu da prate napredak brojnih istraživačkih ustanova, kao i tri koje podržava Cepi.
Iako se svi trude da brzo rade na pronalaženju vakcine protiv novog korona virusa, istraživanje je u svim centrima još uvek u ranoj fazi. Za klinička ispitivanja potrebno je vreme i najbolje se vrše u uslovima epidemije.
Nema garancija da će bilo koje rešenje biti bezbedno i efikasno za upotrebu tokom epidemije u Kini.
- Virus u Kini odneo još jedan život: Prenosi se sa čoveka na čoveka
- „Misteriozni“ virus iz Kine - da li je Srbija u opasnosti
- Misteriozni kineski virus: Ima li razloga za strah
„Razvili smo okvir za donošenje odluka o tome koje vakcine bi trebalo prvo testirati.
„Stručnjaci će uzeti u obzir brojne kriterijume, poput bezbednosti, indukcije odgovarajućih imunih reakcija i to da li će dostupne zalihe biti dovoljne.
„Razumevanje bolesti, njenog prenošenja, kliničke ozbiljnosti i razvijanje efikasnih kontra mera ključno je za zauzdavanje epidemije", kaže Ana Marija Henao-Restrepo iz programa Vanrednih zdravstvenih situacija Svetske zdravstvene organizacije.
SZO treba da donese odluku koja vakcina će biti prva testirana na ljudima u narednim danima.
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
(BBC News, 01.31.2020)