Skupština Srbije: Vanredni nadzor VBA pokazao da Dragan Šutanovac nije prisluškivan ni praćen

Beta 21.02.2020

Odeljenje za odnose s javnošću Skupštine Srbije saopštilo je danas da je Odbor za kontrolu službi bezbednosti "razmatrao i jednoglasno usvojio Izveštaj Generalnog inspektora službi Ministarstva odbrane o izvršenom vanrednom nadzoru u Vojno-bezbednosnoj agenciji (VBA) nad zakonitošću primene posebnih postupaka i mera za tajno prikupljanje podataka, u kome se navodi da je utvrđeno da bivši ministar odbrane Dragan Šutanovac nije prisluškivan niti je na posebnim merama".

U saopštenju se navodi da je to utvrđeno tako što je "postupajući po zahtevu Odbora Generalni inspektor službi izvršio vanredni nadzor u VBA nad primenom svih postupaka i mera za prikupljanje tajnih podataka i dokaznih radnji, čijom eventualnom primenom bi se moglo doći do sadržaja komunikacije", i da je u tom postupku utvrđeno da "prema bivšem ministru odbrane Draganu Šutanovcu i glavnom uredniku "Nedeljnika", Veljku Laliću, nisu primenjivani posebni postupci i mere kojima bi se mogli prikupiti podaci iz međusobne komunikacije".

"Prilikom ovog nadzora nije ustanovljena nezakonita primena posebnih postupaka i mera, niti bilo kakva zloupotreba u tom smislu, odnosno ustanovljeno je da se mere primenjuju isključivo u skladu sa zakonom i o tome na pravilan način vode evidencije", navodi se u saopštenju.

Kako se navodi, povod za ovu vanrednu kontrolu bile su "insinuacije koje su se pojavile u javnosti u kojima je direktno ministar odbrane Aleksandar Vulin optužen za nezakonito ostvarivanje uvida u elektronske komunikacije određenog medija (Nedeljnika) i bivšeg ministra odbrane (Dragana Šutanovca), koji je indirektno ukazao i na mogućnost da je ovo delo počinjeno preko VBA".

Lalić: Plašili smo se ovakvog odgovora Odbora Skupštine Srbije

Redakcija "Nedeljnika" upravo se i plašila ovakvog odgovora Odbora Skupštine Srbije za kontrolu službi bezbednosti, kao i najavljene krivične prijave koju je ministar odbrane inicirao protiv samog sebe, izjavio je povodom današnjeg saopštenja sa sednice tog odbora agenciji Beta glavni i dogovorni urednik "Nedeljnika" Veljko Lalić.

"U ovom odgovoru indikativnо je da se pita Vojnobezbednosna agencija, koja svakako ne bi imala nikakvog osnova da prati rad redakcije Nedeljnika, a ne i BIA. Ne razumemo zašto Odbor za bezbednost o istom trošku nije postavio isto pitanje BIA", naveo je on.

Lalić je dodao da je u saopštenju kaže da "prilikom ovog nadzora nije ustanovljena nezakonita primena posebnih postupaka i mera", što samo može da navodi na sumnju da se obavljaju "zakonite mere".

"Pošto nam je jasno koliko je teško ili gotovo nemoguće utvrditi da li su vam komunikacije presreli pripadnici obaveštajnih službi, mi i dalje pozivamo na nezavisnu istragu u koju bi ušli i predstavnici novinarskih uruženja, a koju su već podržali Reporteri bez granica, kao i istragu Tužilaštva za visokotehnološki kriminal, koje je jedino obučeno za ovakve slučajeve, a na koju je pozvao, makar javno, sam ministar odbrane", rekao je on.

"Nedeljnik" ponovo ukazuje da je Ministarstvo odbrane samo od sebe poslalo reakciju na "autorski tekst Dragana Šutanovca u Nedeljniku o srpsko-ruskim odnosima", i to državnoj agenciji Tanjug", rekao je Lalić.

"Zato mislimo da bi samo sveobuhvatna i nezavisna istraga mogla da utvrdi kako je do toga došlo, da se ispitaju svi učesnici u ovom procesu, kao i da sudski veštak utvrdi da li je zaista moguće da se pomešaju nedeljnik i dnevni list, autorski tekst i intervju, posebno pošto u pomenutom intervjuu u 'Kuriru', Šutanovac nije govorio o stvarima o kojima je govorio u autorskom tekstu za 'Nedeljnik', koji nije objavljen", dodao je on.

"Mi ne znamo ko je presreo naše komunikacije, kako ih je presreo, da li je bilo ko pod merama zvaničnih državnih organa, ili neke paradržavne službe, ili hakera, ali verujemo da je u apsolutnom interesu javnosti da se nedvosmisleno utvrdi kako je do svega ovoga došlo", naveo je Lalić.

(Beta, 21.02.2020)

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Politika, najnovije vesti »

ЋирилицаKorisnička podešavanja