Antonijević: Ne može se biti u srcu Evrope, a optirati za Kinu ili Rusiju. Popov: EU više neće gledati kroz prste vlastima u Srbiji

Beta 07.05.2020

Izvršni direktor Fondacije za otvoreno društvo u Srbiji Milan Antonijević izjavio je da se ne može biti u srcu Evrope, kao što Srbija jeste, a da se istovremeno politički optira za Rusiju ili Kinu i dodao da je na Evropskoj uniji sada da šalje mnogo snažnije poruke Srbiji.

"Kampanja veličanja podrške od Kine i Rusije nije PR već vrednosno pitanje. Postavlja se pitanje da li se na taj način promovišu ruski i kineski sistemi. Ne verujem da bilo ko od političara može optirati za sisteme koji neće unaprediti ni ekonomiju ni prava građana", rekao je Antonijević u Fejsbuk emisiji Nezavisnog društva novinara Vojvodine (NDNV) "Ljudska prava u defektnoj demokratiji".

Dodao je da on ne bi potcenjivao građane Srbije, za koje je rekao da "veoma dobro znaju da cene svoju slobodu".

Povodom predstojećih izbora u Srbiji, Antonijević je rekao da nije moguće nakon ukidanja vanrednog stanja da se kaže da se mogu prikupljati potpisi bez posledica po javno zdravlje i dodao da bi iza toga trebalo da stane i struka.

"Pandemija još traje. Sloboda okupljanja sigurno neće biti dozvoljena u narednim mesecima. Nije moguće prikupljati potpise bez opasnosti po zdravlje. Standardi Saveta Evrope govore o tome da u trenutku započinjanja kampanje sva prava moraju biti zagarantovana. Izbori treba da se pripreme na jedan valjan način, mediji moraju da izveštavaju izbalansirano", kazao je Antonijević.

On je kritikovao Ustavni sud Srbije koji se nije oglašavao tokom trajanja vanrednog stanja, uprkos brojnim inicijativama za zaštitu ustavnosti, povodom mogućih kršenja ljudskih prava.

"Veoma je zabrinjavajuće što Ustavni sud ćuti", rekao je Antonijević.

Dodao je da ga je neprijatno iznenadilo i to što Državna revizorska institucija nije reagovala na načine na koji su organizovane javna nabavke tokom vanrednog stanja.

Popov: EU više neće gledati kroz prste vlastima u Srbiji

Direktor Centra za regionalizam Aleksandar Popov izjavio je da su poruke jučerašnjeg samita EU i Zapadnog Balkana jasne i da Evropska unija više neće "gledati kroz prste" vlastima u Srbiji.

"EU je tolerisala Srbiji mnoge stvari koje nisu u skladu sa evropskim principima, ali to vreme je prošlo i sada će na delu biti princip štapa i šargarepe: ako Srbija ispuni evropske uslove, dobiće sredstva za oporavak ekonomije. Više neće biti gledanja kroz prste", rekao je danas Popov.

Prema njegovim rečima, Srbija više ne može biti samo deklarativno na evropskom putu a istovremeno hvaliti Rusiju i Kinu, već mora da se opredeli.

Istovremeno, dodao je on, EU će morati da nastavi proces unutrašnjih reformi, kako bi napravila mehanizme da se eliminišu pojave kršenja evropskih principa, poput onih u Mađarskoj.

Popov je rekao da je EU prvo imala problem sa ekonomskom krizom 2008. godine, potom sa migrantskom krizom i potom sa krizom unutrašnjih odnosa, zbog čega je tolerisala stabilokratske režime.

"Kriza u EU je dala krila stabilokratiji, uz logiku 'samo neka se ne puca'. Ali su sada neke stvari došle do ivice pucanja pa u našem regionu imamo gomilu otvorenih pitanja kao zapaljivo gorivo za moguće sukobe", ocenio je Popov.

Prema njegovim rečima, od 2012. godine, kada se promenila vlast u Srbiji a potom i u Hrvatskoj, stvari su "krenule nizbrdo" pa je od tada do danas u obe zemlje na delu revizija istorije, veličanje ratnih zločinaca iz devedesetih i kvislinga iz Drugog svetskog rata kao heroja.

On je ocenio da je problem u Srbiji što ne postoje organizovane političke snage koje bi mogle da artikulišu nezadovoljstvo građana.

"Ove opozicione snage u zbiru ne mogu da dovedu do radiakalnih promena, i da se maknemo sa crne liste Fridom hausa, i da naši građani žive pristojno, a ne da doživljavaju razna poniženja", rekao je Popov.

Izvršna direktorica Građanskih inicijativa Maja Stojanović ocenila je da je i vanredno stanje u Srbiji pokazalo da je sloboda informisanja i dalje najugroženija, bez obzira što u vreme pandemije informacije znače život.

"Dešavalo se da krizni štabovi nisu uopšte komunicirali sa pojedinim medijima i birali su medije kojima hoće da daju izjave", kazala je Maja Stojanović i dodala da je na lokalu situacija mnogo gora nego u većim gradovima.

Optužila je provladine medije da neprestano produkuju lažne vesti.

Ona je ocenila da je organizovanje bakljada od strane pristalica vlasti slično slučaju Savamala, jer ni tokom bakljada policija nije reagovala na adekvatan način pa se ni danas ne zna ko su ti ljudi koji su se penjali po krovovima zgrada i palili baklje i odakle im dozvole za kretanje tokom policijskog časa.

Maja Stojanović je dodala da je inicijativa da se utvrde činjenice o bakljadama podneta Zaštitniku građana i on je najavio da će pokrenuti postupak.

Prema njenim rečima, ukoliko ne bude pritiska građana, ne možemo očekivati da institucije bolje reaguju.

NDNV je serijal emisija "NDNV Media Hub" pokrenuo početkom aprila povodom privođenja novinarke portala Nova.rs i članice Upravnog odbora NDNV-a Ane Lalić.

(Beta, 07.05.2020)

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Politika, najnovije vesti »

ЋирилицаKorisnička podešavanja