Fudbal, Izreal, Palestina: Zašto Arapin ulaže u klub iz Jerusalima koji bodre rasisti
Navijači nisu bili zadovoljni tokom pregovora o ulaganju u klub člana vladajuće porodice Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Kad je grupa od stotinak navijača 4. decembra prekinula trening Beitara iz Jerusalima istrčavši na teren, razlog njihovog nezadovoljstva nije bila činjenica da je fudbalski klub veoma blizu ispadanja iz izraelske lige.
Upali su na teren iz protesta zbog pregovora oko ulaganja u klub člana vladajuće porodice Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Klub je 7. decembra saopštio da je potpisao sporazum o ulaganju sa šeikom Hamadom Bin Kalifom Al Nahjanom.
Navijači Beitara poznati su po anti-arapskim, anti-muslimanskim stavovima i nasilnom ponašanju.
Pored upada na teren, navijači su u danima pred izdavanja saopštenja iscrtali uvredljive grafite po zidovima Beitarovog stadiona.
Sporazum nije bio dobro prihvaćen ni među nekim arapskim komentatorima.
Voditelj sportskog radija Saied Hasnen rekao je za Njujork tajms da je ovaj sporazum „sramotan".
Posebno je kritikovao ulaganje u klub čiji navijači imaju anti-arapske stavove.
U zamenu za 50 odsto udela u Beitaru, koji se trenutno nalazi na 8. mestu Izraelske lige koja broji 14 klubova, Al Nahjan se obavezao na ulaganje od oko 92 miliona dolara u klub u narednih 10 godina.
Ova akvizicija jedna je od mnogih komercijalnih sporazuma koji su zaključeni otkako su UAE i Izrael uspostavili diplomatske odnose u septembru.
- Atalanta - fudbalska boginja koja je zalečila rane Bergama
- Kako je Pele „izbacio sudiju“ i devet malo poznatih priča o Kralju fudbala
- Od prečke Mijatovića do potopa u Južnoj Africi - sve tragedije fudbalske reprezentacije
Loša reputacija
Iako to nije najvredniji sporazum potpisan između ove dve zemlje, ugovor oko Beitara svakako se našao među najkontroverznijim.
Jevrejski i arapski igrači u Izraelu redovno igraju zajedno, pa i u reprezentaciji.
Ali klub iz Jerusalima nikad nije kupio nijednog arapskog igrača, mada ih ima u svojim omladinskim timovima.
Navijači su navodno 2013. godine spalili kancelarije Beitara nakon što su za klub potpisala dva muslimanska fudbalera iz Čečenije.
Tokom utakmica su skandiranja kao što su „Smrt Arapima" i uvredljivi transparenti uobičajeni, uprkos naporima aktuelnog vlasnika kluba da promeni takvo ponašanje.
Novi vlasnik, stari izazovi
Moše Hogeg, IT milioner, preuzeo je Beitar 2018. godine. On je rođen u Izraelu od oca Tunižanina i majke marokanskog porekla.
U intervjuu za BBC iz decembra 2019. godine, opisao je napore da se zauzda rasističko ponašanje, među kojima su pretnja visokom sudskom kaznom za navijače čije se ponašanje doživi kao diskriminatorsko.
„Ne želim da uništim ničiji život. Ne želim da im budem otac niti majka. Ne želim da ih obrazujem - to nije moj posao", rekao je Hogeg.
„Ali kad donesete to na stadion i ponašate se na taj način, to se loše održava na sve na stadionu i na čitavu našu naciju, tako da to ne mogu da tolerišem."
Hogeg je rekao i da nikad neće kupiti arapskog igrača „samo da bi napravio poentu", ali da se ne boji da načini taj korak iz sportskih razloga.
„Ne zanima me igračeva vera i ne zanima me njegova boja kože. Zanima me da li može da pomogne timu, da li je dobar fudbaler", izjavio je on.
- Od Miloševića, preko Vidića, do Stevanovića - srpski fudbaleri u Premijer ligi
- Pele, Bekenbauer i „džinovski fudbalski afrodizijak“ u Njujorku
- Bob Marli - čovek koji je bio zaljubljen u fudbal
„Bez obzira na to da li će se to desiti ili ne, ima mnogo dobrih izraelskih arapskih igrača i može da se dogodi da izađemo sa ponudom nekom od njih."
U saopštenju izdatom posle objave sporazuma sa Al Nahjanom, Hogeg je zauzeo pomirljivi ton.
„Zajedno svi vodimo klub ka novim danima koegzistencije, dostignuća i bratstva zarad dobrobiti kluba i naše zajednice", rekao je on.
- Denis Bergkamp: Zbog Krojfa sam očvrsnuo, a Venger me naučio strpljenju
- „O mama, mama, mama - zaljubio sam se": Kako je bilo gledati Maradonu
- Markus Rašford: Golgeter koji nije zaboravio siromaštvo
Posao i prijateljstvo
Al Nahjan je za list Jerusalim post izjavio da se njegova želja da uloži u Beitar javila zbog višegodišnjeg prijateljstva i poslovnog odnosa sa Hogegom.
U saopštenju izdatom posle objave sporazuma, Emiraćanin Al Nahjan govorio je o „uzbuđenju" što je partner u klubu.
„Slušao sam mnogo o promenama u klubu i kuda sve to vodi. Srećan sam što ću učestvovati u tome", rekao je on 7. decembra.
Novinar Anšel Pfefer, autor biografije izraelskog konzervativnog premijera Benjamina Netanjahua, objašnjava da navijači Beitara imaju veze sa vladajućom strankom Liudom.
Netanjahu je čak fotografisan na njihovim utakmicama.
(Tvit sa sajta Erec sport pokazuje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua sa ženom na utakmici Beitar Jerusalima 2017. godine)
„Nema ničeg ironičnog u tome što je Al Nahjan vlasnik polovine Beitar Jerusalima. Njegova porodica je donela stratešku odluku da uloži u sopstvene veze sa izraelskim vođstvom", rekao je on za BBC.
Štaviše, Al Nahjanovo pažljivo sročeno saopštenje od 7. decembra sadržalo je aluziju na Jerusalim kao glavni grad Izraela.
Status ovog grada jedno je od ključnih pitanja u izraelsko-palestinskom sukobu.
Izrael smatra čitav Jerusalim svojim glavnim gradom, što je stav koji Sjedinjene Američke Države podržavaju, ali većina država ne priznaje.
Palestinci žele da proglase Istočni Jerusalim, koji je Izrael zauzeo u bliskoistočnom ratu iz 1967. godine, glavnim gradom buduće države.
Posle najave uspostavljanja diplomatskih odnosa sa Izraelom, Ujedinjeni Arapski Emirati su saopštili da i dalje stoje iza podrške osnivanju palestinske države sa Istočnim Jerusalimom kao njenim glavnim gradom.
Pogledajte video o nekada slavnom OFK Beogradu
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
(BBC News, 03.06.2021)