Predsednik Akademije nauka i umetnosti Kosova za ujedinjenje s Albanijom

Beta 31.05.2022

Predsednik Akademije nauka i umetnosti Kosova Mehmet Kraja izjavio je da je ideja ujedinjenja Kosova i Albanije u jednu državu sasvim normalna projekcija za jedan narod, ali da prethodno treba prevazići razlike. 

"Oni mogu da se ujedine, ali jednom zauvek, i zbog međunarodnih, ali i unutrašnjih prilika. Dve zemlje imaju još mnogo nejasnih stvari jedna za drugu. Moramo da prevaziđemo razlike, moramo da prevaziđemo anomalije i tek onda moramo da odlučimo, na veoma demokratski način, da eventualno ujedinjenje može da dođe, ali i Kosovo i Albanija mogu da funkcionišu veoma dobro", rekao je Kraja za Radio-televiziju Kosova, prenosi portal Kosovo-online. 

Akademik je naveo i da rukovodstvo Albanije treba da bude doslednije i da ne bude portparol Srbije za "Otvoreni Balkan".

Kraja smatra da Albanija često ide korak dalje od same Srbije u "radovima oko 'Otvorenog Balkana'". 

"Ne zaboravimo da je u Davosu u Švajcarskoj, predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao da imaju podršku Albanije više nego bilo koje druge zemlje. Nema ništa loše u podršci jedne države drugoj državi, ali ova podrška ne može da prođe na uštrb Kosova", rekao je Kraja. 

Upitan o dijalogu Beograda i Prištine, Kraja kaže da je dijalog neophodan, ali i smatra da je međunarodna zajednica sve vreme bila nepravedno svrstana, posebno Brisel, na srpsku stranu. 

"Stoga ne možemo poreći i ignorisati ovu činjenicu. Kosovo je bilo oštećena strana ne samo tokom rata, već i tokom dijaloga, jer je Srbiji omogućeno da zauzme stav prema Rezoluciji 1244, da ne popušta pred odlukama te rezolucije, u vreme kada je od Kosova više puta tražen kompromis. Kompromisi Kosova su bili bolni jer osim što je oštećeno tokom rata, ono je i oštećeno i u ovim razgovorima. Ovo je stav akademije", rekao je Kraja. 

Na pitanje da li je neko od kosovskih lidera ikada tražio pomoć, ili savet Kosovske akademije na temu dijaloga, Kraja je naveo da mišljenje akademije o tom dijalogu nikada nije traženo, ali i da akademija ne može biti ravnodušna u tom procesu. 

(Beta, 31.05.2022)

Pročitajte još

Ključne reči

Politika, najnovije vesti »

ЋирилицаKorisnička podešavanja