Brnabić: Dijalog je važan, insistiraćemo na ZSO

Beta 05.09.2022

Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić izjavila je danas u Kosovskoj Mitrovici da je dijalog važan i da se nada da će institucije u Prištini biti otvorene za dijalog.

"Želimo dugoročni mir i stabilnost, ja sam optimista, a ono na čemu ćemo insistirati je Zajednica srpskih opština (ZSO)", kazala je Brnabić.

Dodala je da donosi poruku predsednika Aleksandra Vučića da će Srbija uvek biti uz svoj narod na Kosovu.

"Čast mi je što sam na Kosmetu. Želim odavde, sa Kosova i Metohije, da pošaljem jasnu poruku, poruku mira, stabilnosti i tolerancije i poruku predsednika Srbije Aleksandra Vučića da ćemo uvek biti uz naš narod na KiM. Zadovoljna sam što smo posle provokacija 31. jula uspeli da sačuvamo mir. Investicije će omogućiti da naš narod i deca ostanu ovde", istakla je premijerka Srbije.

Ne bežimo od teških odluka

Srbija "nikada nije bežala od teških odluka" i donosila ih je kada su u interesu njenih građana, rekla je u Kosovskoj Mitirovici premijerka Ana Brnabić, komentarišući pismo nemačkog kancelara Olafa Šolca i francuskog predsednika Emanuela Makrona predsedniku Srbije i premijeru Kosova

Ona je rekla novinarima i da su "neki drugi" bežali od teških ali i od lakih, "potpuno prirodnih odluka", te napomenula da je "ta adresa u Prištini“, prenela je televizija N1.

"Ne bi bilo umesno da ja komentarišem pismo Šolca i Makrona, jer je upućeno predsedniku (Aleksandru ) Vučiću, ali mi nikada nismo bežali od teških odluka, donosilo smo ih kada smo mislili da su u interesu Srbije i naših građana", rekal je iona.

Kako je rekla, spremni su na "donošenje koliko god teških odluka“.

"To je naša dužnost i odgovornost“, naglasila je.ona.

Brnabić je kazala i da da je osnivanje Zajednice srpski opština (ZSO) osnova Briselskog sporazuma.

"Prvog sporazuma o normalizaciji… Dok nemamo ZSO, nemoguće je razgovarati o drugom sporazumu o normalizaciji", rekla je ona.

Prema njenim rečima, u aprilu je 10 godina od potpisivanja Briselskog sporazuma, a još uvek nemamo ZSO.

Kazala je da je "Srbija spremna na kompromis"ali ako je, kako je rekla, to u interesu mira i stabilnosti i obezbeđivanju kvalitetnijeg života građana.

Navela je i da je "Vučić uspeo, u okviru onoga što je postpisano" da sačuva srpske lične karte na Kosovu i Metohji, te ocenila da "to našem narodu umnogome olakšava život ali omogućava i prisustvo Srbije na KiM".

"Sve ono što doprinosi miru i stabilnosti, međusobnom razumevanju, mi smo spremni da o tome razgovaramo, i u svakom trenutku budemo za pregovaračkim stolom…", rekla je ona.

Naglsila je istvoremeno da zavnični Beograd mora da insistiramo i apelujemo, pre svega, na države članice EU i same institucije EU da insistiraju na punoj primeni Briselskog sporazuma, jer su, kako je podsetila oni garant tog sporazuima"

"Mi moramo da vidimo što pre uspostavljanje ZSO u skladu sa Briselskim sporazumom“, rekla je Brnabić.

Makron i Šolc pisali su Vučiću u, kako su naveli, presudnom trenutku za bezbednost u Evropi i stabilnost u regionu.

Apelovali su na njega da "pokaže spremnost za donošenje teških odluka u nastavku dijaloga Beograda i Prištine“, a zadužili su i svoje savetnike Jensa Pletnera i Emanuela Bona da u tom procesu pomognu evropskom posredniku za dijalog Miroslavu Lajčaku.

Pismo istog sadržaja od Makrona i Šolca je dobio i premijer Kosova Aljbin Kurti, prenela je televizija N1.

Država će uvek biti uz narod na Kosovu i Metohiji

Mandatarka za sastav nove Vlade Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da zvanični Beograd daje sve od sebe da narod na Kosovu i Metohiji oseti prisustvo države i da zna da će država uvek biti uz njega.

Prilikom televizijskog uključenja iz manastira Banjska kod Zvečana, Brnabić je rekla da se na severu Kosova oseća "kao svoj na svome" i izrazila zahvalnost zbog emocija koje je osetila od naroda koji je došao da je dočeka.

"Poslali su pozdrave i predsedniku Aleksandru Vučiću i zahvalnost za sve što je urađeno. A uložili smo više novca nego u protklih 40 godina. Samo u rekonstrukciju manastira Banjska uloženo je 620.000 evra. Dajemo sve od sebe da naš narod na Kosovu i Metohiji oseti prisustvo države i da zna da ćemo uvek biti uz njega", rekla je ona.

Mandatarka je rekla da se Srbija po pitanju Kosova nalazi pred teškim i izazovnim vremenima, ali da je tako već decenijama.

"Ipak je 2022. godina posebno teška. Prvo, zato što je (kosovski premijer) Aljbin Kurti godinu počeo tako što je ukinuo pravo glasa Srbima na Kosovu i Metohiji, uprkos protestima međunarodnih institucija, a to se ponovilo i na izborima u aprilu. Ukinuti pravo glasa jednom narodu u 21. veku je neshvatljivo i zaprepašćujuće. Kulminacija je bila 31. jula kada smo samo velikom trpeljivošću, tolerancijom i hrabrošću Aleksandra Vučića uspeli da sačuvamo mir i našli komunikaciju sa NATO i KFOR", rekla je on.

Brnabić je rekla da je država uspela da "sačuva srpske lične karte" i tako obezbedi bolji kvalitet života i dodatnu stabilnost za narod, kao i prisustvo države.

"Dalje se borimo oko tablica. To je borba koja traje i mi nastavljamo da insistiramo na punoj primeni briselskih dogovora, odnosno na formiranju Zajednice srpskih opština, od čega Priština beži", rekla je Brnabić.

(Beta, 05.09.2022)

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Politika, najnovije vesti »

ЋирилицаKorisnička podešavanja