Velika Britanija i politika: Nova premijerka Liz Tras kaže da ima „plan da podigne zemlju"
Kraljica Elizabeta Druga i Liz Tras sastale su se u zamku Balmoral, gde je prethodno bivši premijer uručio ostavku na to mesto.
Liz Tras, nova britanska premijerka, nagradila je najbliže saradnike ključnim mestima u novom sastavu vlade.
Prvi put u istoriji, ni jedno od četiri „velika ministarstva i funkcije" - premijerske, finansija, unutrašnjih i spoljnih poslova - ne vode beli muškarci.
Kvasi Kvarteng imenovan je za ministra finansija, Džejms Kleverli za ministra spoljnih poslova, a Suela Brejverman zamenila je Priti Patel na čelu ministarstva unutrašnjih poslova.
Tereza Kofi, jedna od najbližih prijateljica Tras, imenovana je za ministarku zdravlja.
Nijedan od funkcionera Konzervativne stranke koji je podržao njenog protivnika, Rišija Sunaka, neće ostati u kabinetu.
Dominik Rab, Grent Šaps, Džordž Justis i Stiv Barkli se vraćaju u poslaničke klupe.
Portparolka nove premijerke rekla je da će promene „ujediniti" stranku i istakla da su visoke funkcije dobili neki od rivala Tras.
Suela Brejverman postala je ministarska unutrašnjih poslova, Tom Tagendhet ministar za bezbednost, Kemi Badenoh je sekretarka za međunarodnu trgovinu, a Peni Mordant je postala predsedavajuća Donjeg doma parlamenta.
- Ko je Liz Tras, moguća buduća premijerka Velike Britanije
- Kako se raspisuju prevremeni izbori u Velikoj Britaniji
- Pet razloga zašto je Boris Džonson izgubio vlast
- Riši Sunak - gubitnik izborne trke za lidera stranke i britanskog premijera
Prvi razgovor sa nekim stranim državnikom nova premijerka je imala sa Vladimirom Zelenskim, predsednikom Ukrajine.
Tras je u telefonskom razgovoru sa njim obećala nastavak podrške Ukrajini u ratu sa Rusijom.
Iz kabineta premijerka navodi se da je ona sa oduševljenjem prihvatila poziv na poseti Ukrajinu.
Kasnije je razgovarala sa američkim predsednikom Džozefom Bajdenom, a akcenat je bio na važnosti postizanja sporazuma Ujedinjenog Kraljevstva sa EU o pravilima trgovine u Severnoj Irskoj posle Bregzita.
Kako je kraljica imenovala Tras
Kraljica Elizabeta Druga imenovala je novu liderku Konzervativne partije Liz Tras za naslednicu Borisa Džonsona na mestu premijera Velike Britanije.
Ceremonija imenovanja po prvi put održana je u dvorcu Balmoral, u Škotskoj, posle čega se premijerka Tras vratila u London.
Iako je promenjivo vreme pretilo da će tradicionalno obraćanje nove premijerke biti na nekom drugom mestu, Liz Tras je govor održala ispred čuvenih crnih vrata u Dauning Stritu broj 10, na adresi novog radnog mesta.
Ekonomija, energetika i javno zdravlje biće tri stuba na kojima će počivati vlada treće premijerke u istoriji Ujedinjenog Kraljevstva, rekla je ona u svom prvom obranju.
„Imam plan da podignem Britaniju tako što ćemo smanjiti poreze onima koji to zaslužuju i sprovesti reformu", rekla je Tras.
Nova predsednica britanske vlade se zahvalila prethodniku Borisu Džonsonu koga je nazvala „izuzetnim premijerom" jer je za vreme njegovog mandata Britanija izašla iz Evropske unije, izborila se korona virusom i ustala protiv Rusije i njene agresije na Ukrajinu.
Liz Tras izabrana je u trenutku kada se, zbog rata u Ukrajini, Evropa se susreće sa energetskom krizom.
Tras je obećala da će se „izboriti sa posledicama Putinovog rata".
„Već ove nedelje ću se baviti energetikom i obezbediti dalje snabdevanje zemlje energentima", obećala je.
Kada je reč o ekonomiji, nova premijerka obećala je smanjenje poreza kako bi „nagradila one koji radi i dala vetar u leđa biznisima koji vode ka rastu i investicijama".
„Moja je misija da Ujedinjeno Kraljevstvo radi, da se gradi i da raste, a pobrinuću se da sagradimo više bolnica, puteva i mrežu telekomunikacija."
Kraljica se prethodno sastala sa odlazećim premijerom, Borisom Džonsonom, i tom prilikom prihvatila njegovu ostavku posle skoro tri godine na ovoj poziciji.
Džonson je nekoliko sati ranije održao poslednji govor kao premijer Velike Britanije u prisustvu porodice, ministara, poslanika i političkih saveznika.
Šta se dešavalo pre izbora Liz Tras?
Posle gotovo dva meseca trke za najvišu poziciju u stranci i Vladi, torijevci su dobili novu liderku, a Velika Britanija i premijerku.
Dosadašnja ministarka spoljnih poslova je po objavljivanju rezultata većinom glasova pobedila kolegu iz Konzervativne stanke i bivšeg ministra finansija Rišija Sunaka.
Izlaznost je bila 82,6 odsto, a Tras je pobedila sa 20.000 glasova više od Sunaka.
Tras je na čelnim pozicijama u stranci i vladi zamenila Borisa Džonsona koji je dao ostavku 7. jula, pošto je izgubio podršku mnogih ministara i drugih visokih zvaničnika.
Džonson se našao na udaru opozicije, ali i predstavnika sopstvene partije zbog načina na koji se zemlja borila protiv pandemije korona virusa, porasta troškova života, kao i zbog snimaka sa privatnih zabava u Dauning stritu u vreme kada je na snazi bio karantin.
Šta je rekla Liz Tras posle glasanja?
Liz Tras je u prvom govoru na mestu liderke Konzervativne stranke istakla da će ispuniti obećanja biračima i rekla da ima „smeo plan" za smanjenje poreza i razvoj britanske ekonomije.
Osvrnula se i na ranije pominjane račune za energente, rekavši da se neće baviti samo njima već i dugoročnim pitanjima snabdevanja.
Pre nego što je u utorak zvanično postala premijerka, dan ranije je preuzela i kormilo stranke.
Liz Tras je do kraja bila lojalna Džonsonu i nije se našla među desetinama ministara koji su dali ostavku.
Opšti izbori u Velikoj Britaniji - na kojima se svih 650 poslanika bira u Donji dom - najkasnije će se održati u januaru 2025. godine.
Prevremeni parlamentarni izbori su takođe opcija, ali nova premijerka nije u obavezi da ih raspiše, iako bi to mogla da učini ukoliko želi.
Šta je rekao Džonson u oproštajnom govoru?
Džonsonova vlada je sprovela Bregzit, kao i najbržu vakcinaciju protiv kovida u Evropi, rekao je dosadašnji britanski premijer.
Podrška Ukrajini i pomoć u naoružanju, u čemu je Džonson prednjačio, mogla je da promeni tok rata u Ukrajini, rekao je.
„Nova vlada će se uhvatiti u koštac sa energetskom krizom, uprkos skepticima", rekao je Džonson.
Dodao je da zna da će „saosećajna" Liz Tras uspešno voditi ljude kroz tešku zimu.
Džonson je potom imao komentare i na račun ruskog predsednika Vladimira Putina.
„On ne može da ucenjuje i kinji britanski narod energetskom krizom", rekao je.
Drugi deo govora posvetio je unutrašnjim pitanjima, rekavši da je jasno da su investicije u privatnom sektoru u porastu.
U Britaniji niče mnogo više tehnoloških kompanija nego u Francuskoj, Nemačkoj i Izraelu zajedno, dodao je.
Džonson je rekao i da je nezaposlenost „pala na nivo koji nije viđen od kada je on imao 10 godina".
BBC tim za proveru činjenica će u toku dana proveriti ove tvrdnje.
Istakao je još nekoliko, kako kaže, uspeha - više policije na bezbednijim ulicama, izgradnje bolnica i zapošljavanje hiljade medicinskih sestara.
Dodao je da su izdvajana rekordna sredstva za obrazovanje, kao i tri nove brze pruge.
Oko pitanja čime će se baviti u budućnosti, Džonson kaže da je on „poput rakete koja je ispunila svoju svrhu".
„Tako da ću se nežno vratiti u atmosferu i spustiti se nevidljivo u neki zabačeni ćošak na Pacifiku", našalio se bivši premijer.
Na kraju, rekao je da je ponosan što je ispunio obećanja koja je dao partiji kada je izabran, dodavši da je osvojio najveći udeo glasova još od 1979. godine.
Zahvalio se svima koji su brinuli o njegovoj porodici protekle tri godine, a posebno je pomenuo svog psa Dilina i Lerija, mačku iz Dauning Strita.
„Ako pas i mačka mogu ponekad da ostave razlike sa strane, onda to može i Konzervativna partija", rekao je.
Zahvalio se i glasačima što su mu dali priliku da služi naciji.
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
(BBC News, 09.07.2022)