Balkan i LGBT prava: U Crnoj Gori deseti jubilarni Prajd, dan posle skupa SPC 'za porodicu'

Otkako je ova manifestacija postala tradicionalna u Podgorici, sve je manje policije na ulicama, a od 2013. prolazi bez incidenata.

BBC News 08.10.2022
Srdan Kosovic/VIJESTI
Različite parole na trgu u Podgorici

Dan pošto je u Podgorici održan moleban Srpske pravoslavne crkve „za porodicu", u crnogorskom glavnom gradu održan je jubilarni deseti Montenegro Prajd.

Pre šetnje centralnim gradskim ulicama, pod sloganom „Nema više ali", predstavnici LGBT organizacija obratili su se okupljenima, navodeći da je crnogorsko društvo duboko podeljeno.

Jovan Ulićević iz NVO Spektra je rekao da pre 10 godina nije izašao na prajd jer je to bio uslov porodice da ga prihvati.

„To što tog dana nisam bio sa tim hrabrim ljudima, mojom drugom porodicom, zbog toga se užasno kajem", rekao je on, a prenose Vijesti.

Ulićević je poručio da nikad više neće ustuknuti pred nasiljem i da se bore da svi građani budu jednaki.

Učesnici povorke nosili su šarene zastave i parole, a među pristalicama je bilo i državnih zvaničnika, aktivista i ambasadora.

Srdan Kosovic/Vijesti

Poruke Prajda

Organizatori traže od institucija da se glasnije bore protiv govora mržnje uperenom ka LGBT ljudima.

Staša Baštrica iz organizacije Stana zatražila je od nadležnih besplatnu hormonsku terapiju za trans osobe, te da se u školama uči o različitim rodnim identitetima.

Prisustvo jubilarnom Prajdu najavili su, između ostalih, ministri ljudskih i manjinskih prava Fatmir Đeka, ekonomskog razvoja i turizma Goran Đurović i ekologije, prostornog planiranja i urbanizma Ana Novaković Đurović i gradonačelnik Podgorice Ivan Vuković.

Ispred Kabineta predsednika Crne Gore došao je savetnik za ljudska prava i slobode Srđan Spaić.

Moleban SPC 'protiv nemorala i razvrata'

Mitropolit crnogorsko-primorski SPC Joanikije izjavio je ove ndelje, pozivajući ljude da se okupe na molebanu, da se „preko određenih struktura moći iz sveta ovde propovedaju i promovišu nemoral i razvrat".

Ispred hrama u petak okupili su se građani, ali i predsednik skupštinskog Odbora za ljudska prava i slobode Jovan Vučurović iz prosrpskog Demokratskog fronta i lider partije Slobodna Crna Gora Vladislav Dajković.

U prvom redu, kao i u Beogradu mesec dana ranije, bila je i proruska moto-grupa „Noćni vukovi", koja je u julu stavljena na listu sankcija Evropske unije zbog invazije Rusije na Ukrajinu.

Luka Zekovic/VIJESTI
Moleban za brak i porodicu 7. oktobra 2022. Podgorica

Bilo je i predstavnika crnogorske vlade - došli su ministar zdravlja Dragoslav Šćekić, potpredsednik i ministar poljoprivrede Vladimir Joković, kao i direktor Fonda za zdravstveno osiguranje Vuk Kadić.

Na moleban su došli i bivši premijer Zdravko Krivokapić i bivši direktor Agencije za nacionalnu bezbednost Dejan Vukšić, koji su nedavno osnovali partiju Demohrišćanski pokret, prenosi Danas.

Luka Zekovic/VIJESTI
Mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije

U proglasu sa molebana navodi se da se protive LGBT paradi, kao i da su deca „od najranijeg uzrasta izložena sadržajima LGBT propagande i ideologije".

Šetnje godinama bez incidenata

Parade ponosa u Crnoj Gori već godinama prolaze bez nasilja.

Poslednji put je incidenata bilo 2013. godine, a svake naredne primetan je sve manji broj policijskih snaga, prenosi portal Analitika.

Drugačije je bilo samo 2020. tokom epidemije korona virusa, kada je u Skupštini usvojen Zakon o istopolnim partnerstvima.

Tad je u decembru održan defile automobila umesto Prajda.

Paradom se završava crnogorska Nedelja ponosa, tokom koje su održane različite radionice, izložbe i okrugli stolovi.

Među temama bili su vršnjačko nasilje motivisano homofobijom i transfobijom i jednakost pred zakonom u Crnoj Gori.


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

(BBC News, 10.08.2022)

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Balkan, najnovije vesti »

ЋирилицаKorisnička podešavanja