Počela sednica parlamenta. Vučić: Ne smem da otkrijem francusko nemački plan, izneću ono što je najgore za Srbiju

Beta 02.02.2023

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da svrha skupštinske sednice na kojoj učestvuje nije da se prebaci odgovornost na parlament i građane, već da kao predsednik otvoreno kaže koji su izazovi pred Srbijom i šta predstoji srpskom narodu.

"Dolazim iz osećaja dužnosti da kažem šta se događa, da građani mogu da procene kakve su posledice naših postupaka a i šta je to za šta se borimo. Ukazaću na sve najlošije tačke francusko- nemačke inicijative i neću ništa da sakrijem, jer hoću da budem odgovoran i pošten", rekao je Vučić pred poslanicima.

On je dodao da će u vezi sa francusko-nemačkim planom "biti vremena za odluke", kao i da ne sme da iznese ceo plan, ali da će izneti "sve ono što je najgore za Srbiju".

Predsednik Srbije je rekao da pitanja o Kosovu traju više od 600 godina, a da nema pravih odgovora te da se "ne zna da li je mit postao stvarnost, ili stvarnost stvorila mit", kao i da se ne zna "gde je izlaz".

Vučić je rekao da je važnije od svega da se razumeju okolnosti, istorijski trenutak i vremenski okvir u kojem se ovo dešava, te da će poslanicima podrobno ispričati šta se dešavalo poslednjih godina.

On je ocenio da je od 24. februara, i napada Rusije na Ukrajinu, počela "opšta politička ofanziva Prištine, u saradnji sa delom zapadnih partnera, za promenu stanja na terenu".

"I pre toga je našim ljudima na Kosovu i Metohiji onemogućeno da učestvuju na referendumu, potom i da učestvuju na izborima. Srbi su gutali knedle znajući da im se narušavaju elementarna prava od kojih zavisi dostojanstven život. Onda su krenule još gore stvari, mnogo napada na Srbe, hapšenja Srba. Nastavili su sa izmišljanjem problema oko ličnih karata, registarskih tablica", naveo je Vučić.

Podsetio je da su zapadne diplomate 20. januara donele u Beograd nemačko-francuski predlog za Kosovo.

"Dolazi diplomatska petorka, neki kažu fićfirići a pre bombardovanja su dolazili mnogo niži činovnici i tada nismo verovali šta će nam se dogoditi pa se dogodilo. Oni tada kažu: 'Nadamo se da ti predsedniče razumeš da smo odlučni da rešimo ove probleme' jer iako to negiraju, svi su oni u ratu i imaju mnogo problema i neće da dozvole nove probleme na Balkanu", kazao je predsednik Srbije.

Vučić je dodao da je tačno "90 odsto onoga" što je o tom planu izašlo u javnost.

"U trećoj rečenici su saopštili, citiram: 'Poštovani predsedniče, ako se ne prihvati rad na ovoj inicijativi i njenoj implementaciji, bićete suočeni sa zaustavljanjem predpristupnih pregovora sa EU, ne samo sa prekidom dolaska daljih investicija sa Zapada već i sa povlačenjem svih investicija iz Srbije', kao i sa drugim sveobuhvatnim merama koje moraju da pokažu kako oni koji nisu u saglasnosti sa EU moraju da prođu", kazao je Vučić.

Dodao je da je zapadnim diplomatama rekao da ima "veliku rezervisanost prema ključnom pitanju", ne precizirajući na šta misli.

"Jasno je da ćemo biti izloženi velikim pritiscima i velikim problemima", ocenio je Vučić.

Počela sednica na kojoj će Vučić predstaviti izveštaj o pregovorima sa PrištinomPoslanici Skupštine Srbije započeli su novu vanrednu sednicu na kojoj će predsednik Srbije Aleksandar Vučić predstaviti Izveštaj o pregovaračkom procesu sa privremenim institucijama samouprave u Prištini, on je na početku sednice pozdravljen višeminutnim aplauzom, ali i povicima "ua" i zvižducima poslanika opozicije.

Sednici prisutvuje predsednik Kancelarije za Kosovo i Metohiju Vlade Srbije Petar Petković koji je takođe pozdravljen i aplauzima i zvižducima, kao i predstavnici Srpske liste sa Kosova.

Izveštaj je poslanicima formalno podnela vlada Srbije, Kancelarija za Kosovo i Metohiju kao i malo poznata Kancelarija za koordinacione poslove u pregovaračkom procesu sa privremenim institucijama samouprave u Prištini.

U izveštaju je predstavljen niz aktivnosti u procesu, kao i presek stanja po temema, među kojima su zajednica srpskih opština, policija, pravosuđe, energetika, evropske integracije i brojne druge teme.

Od ukupno 40 strana, prvih 15 čini uvod u kojem je pobrojano šta je rađeno u poslednjih nekoliko godina.

U delu gde se analizira presek strana, kada je reč o Zajednici srpskih opština stoji da ni u ovom izveštajnom periodu nije bilo nikakvih formalnih pomaka.

Nema pomaka ni u oblasti policije, problem pravosuđa je nastavljen, s tim što je sada još gore, jer su Srbi, kako piše, "privremeno napustili institucije", a u izveštaju su navedeni i brojni primeri loše prakse.

Naveden je mali pomak u energetici, kod evropskih integracija pomaka nema zbog, kako je rečeno, opstrukcije Prištine "koja je produbila krizu", nema napretka kod katastra, matičnih knjiga, Priština krši odredbe o pečatu, blokiran je sporazum o diplomama, a nije usvojena čak ni deklaracija o nestalima.

I u svim ostalim oblastima Beograd je činio sve da se dogovoreno primeni, piše u izveštaju, uz brojne primere kršenja od strane Prištine.

Ranije je najavljeno da će predsednik Srbije Vučić sa narodnim poslanicima voditi raspravu o takozvanom "francusko-nemačkom predlogu" o kojem bi Srbija trebalo da se izjasni.

Pojedine opozicione partije tražile su od Vučića da im dostavi taj predlog i da to bude tema rasprave, ali za sada taj dokument nije ušao u proceduru, a u ovom koji je pred poslanicima, nema podataka o bilo kakvom planu.

Kako je najavljeno, sednica o Kosovu trajaće više dana.

(Beta, 02.02.2023)

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Politika, najnovije vesti »

ЋирилицаKorisnička podešavanja