Земљотрес у Турској: Више од 130 људи под истрагом због рушење зграда, у хуманитарном конвоју и дрога
Турске власти спроводе истрагу због рушења зграда у земљотресу.
Турске власти су издале налоге за хапшење више од 130 људи у вези са изградњом зграда срушених у катастрофалном земљотресу у понедељак, 6. фебруара, објавио је потпредседник те земље Фуат Октај.
Турска полиција је већ привела најмање 12 људи.
Упоредо са истрагом око рушења зграда, што је изазвало велики гнев, било је и случајева пљачки и отимачиња у појединим градовима у Турској, тешко погођеним у земљотресу.
Наводно је до сада због тога ухапшено око 100 људи.
У земљотресу на југоистоку Турске и северу Сирије 6. фебруара погинуло је више од 28.000 људи, према последњим подацима.
Само у Турској је број погинулих премашио 24.000, а десетине хиљада објеката је уништено.
ББЦ турски сервис у недељу, 12. фебруара, известио је и да је у Адани, у једном од камиона који је био у конвоју хуманитарне помоћи за подручја погођеним земљотресом, пронађено 107 килограма канабиса.
Ухапшено је двоје људи, који тврде да нису знали да превозе и дрогу.
- Зашто су зграде у Турској падале као куле од карата
- Земљотрес у Турској: Насиље и отимачина прекинули потрагу за преживелима у неким местима
- Зашто су земљотреси у Турској били тако разорни и смртоносни
Колико је зграда уништено или оштећено?
Тачан број још није познат, јер тло још подрхтава, а многе зграде или њихови делови и даље падају.
Према речима турских званичника у недељу, 12. фебруара, у 10 провинција погођених земљотресом прегледано је близу 172.000 објеката.
Кажу и да ће близу 25.000 зграда и објеката морати да буде порушено јер су тешко оштећене, али да број није коначан и да ће штета тек бити утврђена.
Нешто мања оштећења забележена су на још око 122.000 објеката.
Погледајте видео:
Гнев због рушења зграда
Очекује се да ће број људи под истрагом због рушења зграда бити већи од 130, мада многи кажу да је то само маска како би се пажња скренула са главног проблема.
Два дана после земљотреса, многи у Турској су изразили гнев због катастрофе, жалећи се на спору реакцију спасилачких слућби, али још више постављајући питања о квалитету изграде објеката.
Хиљаде објеката у Турској срушено је попут куле од карата, што је изазвало питање да ли је утицај природне катастрофе погоршан људским пропустима.
Иако је турски председник Реџеп Тајип Ердоган прихватио неке критике, нагласио је и да „против овакве природне катастрофе нема одбране&qуот;.
Многи у Турској озлојађени су због „пореза на земљотрес&qуот;, који су власти одредиле после ранијег разорног земљотреса 1991. године у којем је погинуло више од 17.000 људи.
Питали су се где је отишао сав тај новац који су годинама одвајали.
Стручњаци су годинама упозоравали да су многе нове зграде у Турској несигурне због корупције и владине политике.
Владина политика дозвољавала је такозвану амнестију за извођаче који су одступили од грађевинских прописа, како би подстакли грађевински бум, између осталог и у регионима подложним земљотресима.
Како се назиру избори, будућност председника је на коцки након што је провео 20 година на власти.
Ердоган је признао недостатке у реаговању на земљотрес, али каже да је ово и ствар судбине.
„Овакве ствари су се увек дешавале, судбина је тако хтела&qуот;, рекао је он.
- Земљотрес је променио лице градова у Турској и Сирији
- Земљотрес у Турској: „Молим вас, немојте да идете, моја деца су можда још жива&qуот;
- ББЦ у Алепу: Ратне ране још нису зарасле, а земљотрес је отворио нове
Шестог дана након што је земљотрес погодио, ситуација постаје све очајнија.
У суботу су немачки и аустријски спасиоци привремено обуставили потраге за преживелима због сукоба неименованих група у провинцији Хатај, једној од најтеже погогођених у земљотресу.
Очекује се да ће се безбедност погоршати како се залихе хране смањују, рекао је један спасилац.
„Постоји све већа агресија међу фракцијама у Турској&qуот;, рекао је аустријски потпуковник Пјер Кугелвајс.
Потрага за преживелима је настављена када је турска војска обећала да ће их заштитити.
Широм јужне Турске и северне Сирије милиони су бескућници, а температуре настављају да падају испод нуле сваке ноћи.
УН су упозориле да је више од 800.000 људи без оброка, а њихова хуманитарна агенција на терену упозорава да ће коначни број погинулих у земљотресу вероватно бити удвостручен.
У Сирији број мртвих је за сада више од 3.500, али нови подаци нису објављени од петка.
Нада да ће се наћи још много преживелих бледи, упркос неким чудесним спасењима.
Шеф помоћи Уједињених нација, који је у суботу боравио у турској провинцији Кахраманмарас, описао је земљотрес као „најгори догађај у последњих 100 година у овом региону&qуот;.
„Мислим да је ово најгора природна катастрофа коју сам видео у животу, али уједно и највећи и најодлучнији међународни одговор&qуот;, рекао је Мартин Грифитс за ББЦ.
Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
(ББЦ Невс, 02.12.2023)