Grčka, železnica i nesreća: Hiljade protestuju zahtevajući veća ulaganja u saobraćajni sistem
Mašinovođe kažu da su upozoravali vlasti o dugovečnim problemima u bezbednosti.
Desetine hiljada ljudi protestovale su i štrajkovale širom Grčke, nezadovoljni politikom vlasti posle železničke nesreće prošle nedelje u kojoj je poginulo 57 ljudi.
Policija je koristila suzavac da bi razbila grupe demonstranata u Atini koji su bacali Molotvljevele koktele.
Jedinice za razbijanje demonstracija intervenisale su i u Solunu.
Grčke vlasti su optužene za loše upravljanje saobraćajnim sistemima u zemlji posle direktnog sudara putničkog i teretnog voza 28. februara.
„Ovde sam da odam počast mrtvima, ali i da pokažem bes i frustraciju. Ova vlada mora da ode", rekao je jedan demonstrant Agenciji Frans Pres.
„Besni smo jer vlasti nisu učinile ništa za svu tu decu", rekao je jedan od demonstranata za agenciju Rojters. Većina od 350 putnika bili su studenti.
- Sudar vozova u Grčkoj: Premijer moli za oproštaj porodice poginulih, sukobi na protestima u Atini
- Ko vozi srpske vozove, a ko će sutra njima upravljati
- Železničko carstvo u srcu Beograda - kad je ložionica bila kao „pit stop za formulu"
Premijer Kirjakos Micotakis, čiji mandat ističe kasnije ove godine, izložen je kritikama i pritiscima da podnese ostavku zbog najsmrtonosnije železničke nesreće u zemlji.
Njegovu vladu optužuju da pokušava da prebaci krivicu za sudar na šefa železničke stanice u Larisu, optužujući ga za ubistvo iz nehata.
Doktori, nastavnici, vozači autobusa i mašinovođe stupili su u štrajk u sredu, pridruživši se zaposlenima na železnici koji su obustavili rad posle nesreće.
Mašinovođe kažu da su upoznali predstavnike vlade o dugogodišnjim problemima sa elektronskim sistemima koji bi trebalo da upozore na nastupajuću opasnost.
„Mi smo se žalili, štrajkovali zbog svega toga, ali nažalost, niko nas nije slušao", rekao je Kostas Genidunijas, predsednik sindikata mašinovođa Grčke.
„Govorili su nam da lažemo, da klevećemo, da imamo druge interese, i na kraju se pokazalo da su radnici bili u pravu i nažalost, doživeli smo ovu tragediju."
Jorgos Gerapetriris, novi ministar saobraćaja imenovan pošto je njegov prethodnik podneo ostavku posle nesreće, obećao je da će vlada popraviti ono što je opisao kao „hronično oboleli železnički transportni sistem".
Obećao je da nijedan voz više neće krenuti ako „bezbednost nije na najvišem mogućem nivou."
„Nesreće će se dešavati" i dalje, upozorio je ministar, dodavši da će ljudskih grešaka biti čak i sa osavremenjenim elektronskim sistemima.
U Solunu, gradu ka kojem je voz putovao u vreme nesreće, policija je upotrebila suzavac na demonstrante koji su bacali kamenje na tamošnju železničku stanicu.
„Mogao je pogine neko od nas", rekao je jedan student. „U ovoj zemlji treba imati sreće da bi preživeo."
Sve mora da se promeni „iz korena", upozorio je,
„Besan sam zbog svega što se dogodilo."
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
(BBC News, 03.08.2023)