Gruzija i protesti: Vladajuća stranka povukla predlog „zakona o stranim agentima" posle dva dana demonstracija

Stranka Gruzijski san saopštila je da „bezuslovno povlači predlog zakona koji je do sada podržavala", prenosi novinska agencija Rojters. Kao razlog za ovakvu odluku u saopštenju se navodi da je predlog izazvao „sukobe" u društvu.

BBC News 09.03.2023  |  Rajan Demitri - BBC Njuz

Vladajuća stranka u Gruziji saopštila je da odustaje od predloga „zakona o stranim agentima" posle dva dana masovnih demonstracija i kritika da je inspirisan sličnim ruskim pravnim aktima i da vodi zemlju u autoritarni sistem vladavine

Stranka Gruzijski san saopštila je da „bezuslovno povlači predlog zakona koji je do sada podržavala", prenosi novinska agencija Rojters.

Kao razlog za ovakvu odluku u saopštenju se navodi da je predlog izazvao „sukobe" u društvu.

Zakon, po kom bi nevladine organizacije i nezavisni mediji trebalo da se izjasne kao strani agenti ukoliko dobijaju više od 20 odsto novčanih sredstava iz inostranstva, našao se na meti kritika gruzijske i međunarodne javnosti.

Gruzijski parlament je u utorak prihvatio predlog zakona u načelu, ali su potom na ulice glavnog grada Tbilisija izašle desetine hiljada ljudi.

Na protestima je došlo do sukoba okupljenih i policije koja je koristila suzavac i vodene topove da rastera demonstrante ispred zgrade parlamenta.

Ned Prajs, portparol američkog Stejt departmenta izjavio je da je nacrt zakona „veliki korak unazad kojim se udara u ključna prava i težnje naroda Gruzije".

Žozep Borelj, visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost upozorio je da se predlog zakona „ne poklapa sa evropskim standardima i vrednostima".

Rusija je usvojila sopstvenu verziju zakona o „stranim agentima" 2012, proširujući ga tokom godina kako bi suzbila nevladine organizacije i medije koje finansira Zapad.

„Zakon je ruski kao što svi znamo... Mi ne želimo da budemo deo bivšeg Sovjetskog Saveza, želimo da budemo deo Evropske unije, želimo da budemo prozapadni", rekao je jedan demonstrant za novinsku agenciju Rojters.

U video poruci iz Njujorka gde se trenutno nalazi u poseti, gruzijska predsednica Salome Zurabišvili podržala je demonstrante.

„Uz vas sam, danas predstavljate slobodnu Gruziju, koja budućnost vidi u Evropi i neće dozvoliti nikome da vam oduzme ovu budućnost."

Ali unutar zgrade parlamenta, 76 poslanika vladajuće partije Gruzijski san podržalo je nov nacrt zakona o „transparentnosti stranog uticaja".

Usvajanjem zakona Gruzija bi se priključila nedemokratskim i autoritativnim postsovjetskim državama poput Belorusije, Tadžikistana i Azerbejdžana koji su kopirali ruski zakon o ograničavanju aktivnosti nevladinih organizacija.

Izraz „agent" u Rusiji i Gruziji vezuje se za navodne špijune i izdajnike, a kroz istoriju se negativno koristio za delovanje civilnog društva.

Njime se ukazivalo da oni rade za interese stranih sila, a ne za dobrobit sopstvene države i društva.

Američka ambasada je u saopštenju objavljenom u utorak nazvala glasanje „crnim danom za gruzijsku demokratiju."

Dodaju da je „ovaj zakon inspirisan Kremljom nespojiv sa jasnom željom naroda Gruzije za evropskim integracijama i njenim demokratskim razvojem".

Dva predloga zakona o „transparentnosti i spisku stranih agenata" parlamentu je podnela Narodna moć - to je antizapadni pokret, bliski saveznik vladajuće partije Gruzijski san.

Narodna moć je tvrdila da je drugi zakon bio identičan američkom Zakonu o registraciji stranih agenata (FARA).

Gruzijski san je podržao predloge, uz obrazloženje da su takvi zakoni potrebni da bi se poboljšala transparentnost.

Na brifingu u utorak uveče, predsednik vladajuće stranke Irakli Kobahidze odgovorio je američkoj ambasadi da je to „mračan dan za radikalnu opoziciju i njene pristalice".

Ono čega se većina demonstranata i opozicije u zemlji plaši je da bi usvajanje zakona označilo kraj dugogodišnje ambicije Gruzije da se pridruži EU.

Više od 80 odsto stanovništva Gruzije podržava evropski put koji je i deo Ustava ove države.


Pogledajte i ovu priču


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

(BBC News, 03.09.2023)

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Svet, najnovije vesti »

ЋирилицаKorisnička podešavanja